MALKARA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

133 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü “12 Ekim Dünya Artrit Günü” etkinliği kapsamında Hükümet Konağı önünde afiş açarak vatandaşlara konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

“TOPLUM FARKINDALIĞINI ARTTIRMAYA YÖNELİK BİR ETKİNLİK DÜZENLEDİK”

İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları “Dünya Artrit Günü” ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Artrit, vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur. Buna bağlı olarak ayak bileği, diz, el bileği vb. eklemlerin iltihaplanmasına, şişmesine, sertleşmesine ve eklemlerde ağrılara neden olabilir. Dünya Artrit Günü kapsamında özellikle ‘Bel Ağrıları’ ve ‘Ankilozan Spondilit (AS) ile ilgili toplum farkındalığını arttırmaya yönelik bir etkinlik düzenledik. Bu etkinliklerimiz ekim ayı boyunca devam edecek.”

“BEL AĞRISI; AĞIR KALDIRMA YA DA DÜŞME, ÇARPMA SONRASI BAŞLAYABİLECEĞİ GİBİ BELİRGİN BİR NEDEN OLMADAN DA ORTAYA ÇIKABİLİR”

İlk olarak “Bel Ağrıları” konusuna değinen İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları şunları söyledi:

“Bel ağrısı, oldukça sık görülen bir hastalıktır. Aynı zamanda yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra doğrudan ve dolaylı olarak ekonomik kayıplar nedeniyle topluma maliyeti yüksek olan önemli bir sağlık sorunudur. Bel ağrılarının kronikleşmesi ile ortaya çıkan sakatlık özellikle gelişmiş ülkelerde iş gücü kaybı ve üretim azalmasını etkileyen en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bel ağrısı; ağır kaldırma ya da düşme, çarpma sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Dünyada yapılan araştırmalar insanların %80’inin hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı yaşadıklarını ortaya koymuştur.”

“HEDEF KİTLE 20’Lİ YAŞLARDA BEL AĞRISI BAŞLAMIŞ VE ÜÇ AYDAN UZUN SÜRELİ BEL AĞRISI OLAN HASTA GRUBUDUR”

İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları “Bel Ağrıları”nı ele aldıktan sonra “Ankilozan Spondilit (AS)” hastalığını da ele adlı ve hastalıkla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Ankilozan Spondilit (AS), bel kemiğiyle kalça kemiği arasındaki eklemin iltihaplanmasını ifade eden, kronik romatizmal bir hastalıktır. Buna bağlı olarak omurga, kalça, ayak ve diz eklemlerinde iltihap gelişebilir. AS’nin 8-45 yaş arası başlayabileceği bilinse de genellikle 15-30 yaş arası daha sık ortaya çıkmaktadır. AS hastalığının ortaya çıkmasında en önemli faktör genetik yatkınlıktır. AS’nin erken tanısı için sorgulanması gereken hedef kitle 20’li yaşlarda bel ağrısı başlamış ve üç aydan uzun süreli bel ağrısı olan hasta grubudur.”

BEL AĞRILARINDAN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN DAVRANIŞLAR SIRALANDI

“Bel Sağlığı Demek Kaliteli Yaşam Demek” ve “Ankilozan Spondilit Kalıcı Kamburluğa Neden Olabilir” temalarıyla toplum farkındalığının arttırılmasına yönelik etkinlik düzenleyen müdürlük çalışanları mekanik nedenlere bağlı bel ağrılarından korunmak için yapılması gereken davranışları şöyle sıraladı:

“Her gün düzenli olarak bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler yapılmalıdır. Gerekli durumlarda ağır nesneleri; beli dik pozisyonda tutup, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırmalıyız. Ayakta uzun süre durmaktan kaçınmalıyız. Bunların yanı sıra çay ve kahve tüketimini azaltmalıyız. Kendimize stresle başa çıkma yöntemleri geliştirmeliyiz.  İşimiz gereği oturuyorsak, yarım saatte bir ayağa kalkıp vücudumuzu esnetmeliyiz. Bunlara ek olarak kilo vermek de bel ağrısı riskini azaltmaktadır. Unutulmamalıdır ki yürüyüş ve yüzme bel ağrısını önlemede uygun spor dallarındandır. Farklı sporlarla uğraşanların spora başlamadan önce ısınma egzersizlerini ve spor sonrasında esneme egzersizlerini yapması sakatlıkların önlenmesinde büyük rol oynayacaktır.”

“BEL AĞRINIZ VARSA VAKİT KAYBETMEDEN DOKTORUNUZA BAŞVURUN”

Dünya Artrit Günü kapsamında vatandaşlara çeşitli bilgiler veren ve vatandaşların hastalıklar konusunda bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayan Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları son olarak: “Uzun süreli ve sinsi seyreden bel ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun” dedi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top