MALKARA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ “DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ” KAPSAMINDA AİLELERE VE GENÇLERE SESLENDİ

169 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü” kapsamında Ekim ayı boyunca etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi.

Müdürlük çalışanları etkinliklerin amacının vatandaşlara bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak olduğunu ifade etti.

“DEĞİŞEN DÜNYADA GENÇLER VE RUH SAĞLIĞI”

İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları, Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında “Değişen Dünyada Gençler Ve Ruh Sağlığı” sloganıyla bu yıl yapılacak olan etkinliklerin özellikle gençleri ve aileleri kapsayacağını aktardı. Ailelerin ve gençlerin ergenlik dönemi sürecinde nasıl bir yol izlemeleri gerektiği anlatıldı. Müdürlük çalışanları öncelikle ergenlik dönemi hakkında ailelere şu bilgileri verdi:

“Sevgili aileler, ergenlik dönemi çocuklukla yetişkinlik arasında yer alan ve 12 yaştan 21-24 yaşına kadar uzanan, sosyal, duygusal alanda önemli değişikliklerin olduğu hızlı bir büyüme ve olgunlaşma dönemidir. Başka bir deyişle çocukluktan yetişkinliğe kadar uzanan bir köprü gibidir. Bu dönemde çocukluğa ait fiziksel özellikler azalırken, yetişkinliğe ait fiziksel özellikler hızlı bir şekilde artmaktadır. Ergenlik dönemi, bu değişiklikler ile çocukluktan yetişkinliğe geçiş arasında yaşanan sancılı bir süreçtir. Bu sürecin yoğunluğu farklı olmakla birlikte, bazı genel özellikler mevcuttur.”

“ONLAR HALA ÇOCUKTUR VE OLUMLU BİR İLETİŞİME İHTİYAÇLARI VARDIR”

Ergenlik dönemi sürecinde gençlerin yaşadığı bazı genel özellikler müdürlük çalışanları tarafından şöyle sıralandı:

“Çocuklarınız çok sık değişimler yaşayabilir ve hiç beklemediğiniz bir anda aniden sinirlenebilir. Dış görünüşleri çocuklarınız için çok önemlidir ve bu süreçte saatlerce ayan karşısında vakit geçirebilir. Artık büyüdüğünü düşündüğü için sizlerden yani ailesinden bağımsız hareket etmek isteyebilir. Bu düşünceyle beraber kendi kararlarını verebileceğine inanır ve seçimlerine saygı duyulmasını arzu eder. Çocuklarınız aynı zamanda kendisine ait alan olmasını ve mahremiyetine saygı duyulmasını bekler. Duygu ve düşünceleri açısından anlaşılmayı bekler. Özellikle arkadaş ilişkileri onun için her zamankinden daha değerlidir ve arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirmek isteyebilir. Yaşadıkları duygusal değişimler sonucunda okul başarısında düşüş görülmesi muhtemeldir. Sevgili aileler, unutulmamalıdır ki aslında onlar hala çocuktur ve olumlu bir iletişime ihtiyaçları vardır.”

AİLELER! “ONLARIN REHBERİ SİZSİNİZ”

İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları: “Ergenlik döneminde yaşadıkları duygusal karmaşalar ve sergiledikleri davranışlara bakıldığında aslında onlara rehberlik edilmesi açısından ne kadar çok yardıma gereksinimleri olduğu kolayca görülmektedir. Ancak bu yardımı açıkça talep etmezler ve yardım ihtiyacını karşılamada en önemli sorumluluk elbette ki aileye düşecektir” dedi ve ailelerin dikkat etmesi gereken noktalar vurgulandı:

“Bu süreç içerisinde sabırlı olun, çocuğunuzu sakin bir şekilde dinleyin ve sık değişen duygularına karşı saygılı ve hoşgörülü yaklaşın. Çocuğunuzun kendini değerli hissetmesi için ona olumlu özelliklerini gösterin ve kesinlikle başkalarıyla kıyaslamayın. Karar verme konusunda çocuklarınıza destek olun. Verdiği bu kararları eleştirmeden karşılıklı olarak konuşun. Özellikle bir konu hakkında konuşurken aynı konuyu çok fazla uzatmayın. Daha önce yaşanmış olumsuz deneyimlerin üzerinden tartışma yaratmamaya çalışın.  Çocuğunuzun fikrine saygı duyduğunuzu ona gösterin. Ona güvendiğinizi belli edin. Çocuğunuza zaman ayırın, bu zamanı karşılıklı birbirinizi tanımak için sohbet ederek kullanın. Sohbet sürecinde ders vermekten kaçının, yol gösterici olmayı deneyin. İletişim dilinizin açık ve destekleyici olmasına dikkat edin. Çocuğunuzun arkadaşlarını eleştirmek yerine onları tanımaya çalışın. Bu süreçte aşırı baskıcı tutumlardan kesinlikle kaçının.”

RUH SAĞLIĞINI KORUMAK VE GÜÇLENDİRMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Ergenlik dönemi kapsamında ailelere önerilerde bulunan müdürlük çalışanları “Dünya Ruh Sağlığı Günü” çerçevesinde genel olarak bireylere ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi için neler yapılması gerektiğini anlattı. İşte ruh sağlığımızı korumak ve güçlendirmek için yapılması gerekenler:

“Ruh sağlığımızı korumak ve güçlendirmek için; düzenli egzersiz yapmalı ve dengeli beslenmeliyiz. Bol bol su içip, uykumuza dikkat etmeliyiz. İyi ilişkiler kurarak, olumlu düşünmeyi benimsemeliyiz. İyi bir dinleyici olmalı ve duygularımızı paylaşabilmeliyiz. Yeni şeyler üretmeli, yeni şeyler örenip keşfetmeliyiz. Gülümsemeyi asla bırakmamalıyız. Gerekli olduğunu düşündüğümüz zaman veya ihtiyaç duyduğumuzu düşündüğümüz zaman gerekli desteği almak için adım atmalıyız.”

“PSİKOLOJİK DAYANIKLILIĞI ARTTIRMAK İÇİN 10 YOL”

Müdürlük çalışanları aynı zamanda “Psikolojik Dayanıklılığı Arttırmak İçin 10 Yol” başlığı altında hayatımızda benimsememiz gereken 10 temel davranış biçimini kısa cümleler halinde maddelendirdi. İşte o maddeler halindeki 10 cümle ve o cümlelerin içerdiği anlamlar:

İYİ İLİŞKİLER KURUN: Size yakın olan kişilerden destek ve yardım almak psikolojik dayanıklılığı arttırır. Bununla birlikte başkalarına yardım etmek de aynı derece faydalı olacaktır.
UMUDUNUZU KAYBETMEYİN: Geleceğe dair olumlu bir bakış açısı size olaylarla baş etme gücü verecektir. Başınıza gelen olaylara odaklanırsanız kaygı artar ve enerjinizi kaygınızı azaltmak için sarf edersiniz.
DEĞİŞİMİN, YAŞAMIN BİR PARÇASI OLDUĞUNU KABULLENİN: Bazı hedefleriniz veya hayalleriniz, beklenmedik şekilde engellenebilir. Değiştiremeyeceğiniz olaylara odaklanmak yerine değiştirebileceğiniz olaylara dikkatinizi verin.
RESMİN BÜTÜNÜNE BAKMAYA ÇALIŞIN: Acı veren olaylarla karşı karşıya olduğunuz zaman da bile hayatınıza daha geniş bir açıdan bakmaya çalışın, olumsuz olayların hayatınızın tümünü karartmasına izin vermeyin. Bu olayların hayatınızın tümü olmadığını sadece hayatınızın bir bölümü olduğunu unutmayın.
KARARLI DAVRANIN: Olaylardan kaçmak veya olayları yok saymak yerine, olayları kararlı bir şekilde çözmeye odaklanın.
KARŞINIZA ÇIKAN KRİZLERİ, ÜSTESİNDEN GELİNMEZ SORUNLAR GİBİ GÖRMEKTEN KAÇININ: Başınıza gelen stres dolu olayları değiştiremeyebilirsiniz, fakat bu olaylara bakış açınızı ve tavrınızı değiştirebilirsiniz. Unutmayın ki üstesinden gelinmeyecek zorluk yoktur.
KENDİNİZE DAİR OLUMLU BİR BAKIŞ AÇISI GELİŞTİRİN: Olayları çözebileceğinize her zaman inanın ve yeteneklerinize güvenin.
HEDEFLERİNİZE DOĞRU HAREKET EDİN: Öncelikle gerçekçi hedefler belirleyin ve küçük de olsa düzenli olarak hedeflerinize yönelik adımlar atmaya çalışın. Baş edemediğiniz adımlara odaklanmak yerine, kendinize: “İstediğim hedefe ulaşmak için bugün ne yapabilirim?” diye sorun.
ZORLU HAYAT KOŞULLARININ ARDINDAN KENDİNİZLE, İLİŞKİLERİNİZLE, HAYATLA İLGİLİ YENİ ÖZELLİKLERİNİZİ KEŞFEDİN: Çoğu kişi, trajedilerden veya kayıplardan sonra daha güçlü ilişkiler kurar, olgunlaşır ve hayata karşı müteşekkir olmanın yeni yollarını keşfeder.
KENDİNİZE İYİ BAKIN: Dikkatinizi duygularınıza ve ihtiyaçlarınıza verin. Size keyif veren ve sizi gevşeten aktivitelere katılın, düzenli egzersiz yapın. Ruhunuz kadar bedeninize de gerekli önemi verin.

“Dünya Ruh Sağlığı Günü” kapsamında konuyla ilgili önemli bilgiler veren Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü, bu etkinliklerin 10 Ekim ile sınırlı kalmayacağını Ekim ayı boyunca çalışmaların devam edeceğinin altını çizdi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top