MALKARA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

137 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü “Dünya Yürüyüş Günü” kapsamında farkındalık yaratmak adına bir etkinlik düzenledi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları hazırlamış oldukları pankartlar ve afişler ile birlikte yürüyüş yaparak fiziksel aktivitenin sağlık açısından önemine dikkat çekti.

“HER GÜN 10 BİN ADIM”

“Her Gün 10 Bin Adım” sloganıyla düzenlenen etkinlik kapsamında günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmenin sağlıklı yaşamın ilk adımı olduğunu vurgulayan Dyt. Merve Akbulut konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dünya Yürüyüş Günü çerçevesinde düzenlemiş olduğumuz etkinlikteki amaç; fiziksel aktiviteyi özendirmek ve farkındalık sağlamak. Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttırmaktadır. Günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin grubunda haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. 5-17 yaş grubu için kardiovasküler hastalıklar, diyabet ve obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas iskelet sistemi gelişimi ve anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanması için günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.”

“YÜRÜYÜŞÜ GÜNLÜK AKTİVİTELERİMİZİN İÇERİSİNE KOLAYCA YERLEŞTİREBİLİRİZ”

Dyt. Akbulut: “Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel güç gerektiren bir aktivitedir. Yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir. Yürüyüşü günlük aktivitelerimizin içerisine kolayca yerleştirebiliriz. Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsak ineceğimiz yerden bir iki durak önce inip yürüyebilir veya arabamızı gideceğimiz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğimiz yere yürüyebiliriz. Çevremizdeki en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabiliriz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğimiz keyifli bir aktiviteye dönüştürebiliriz. Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için aktiviteleri düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirmeliyiz. ”

ÖĞRENCİLERE YÜRÜYÜŞÜN ÖNEMİ ANLATILDI VE BROŞÜRLER DAĞITILDI

Düzenlenen yürüyüş etkinliği kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğü önünden yürüyüşe başlayan çalışanlar Nurten Hüsnü Pullukçu Okulu’na doğru yürüdü. Müdürlük çalışanları okul bahçesinde oyun oynayan öğrencilerin yanına giderek onlara yürüyüşün sağlık açısındaki önemini anlattı ve broşürler dağıttı. Öğrencilerin her konuda bilinçli birer birey olmasının altını çizen müdürlük çalışanları İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak farkındalık yaratmaya ve vatandaşları bilgilendirmeye devam edeceklerini aktardı ve ardından müdürlük çalışanları öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Çekilen fotoğrafların ardından yürüyüşe devam eden çalışanlar İlçe Sağlık Müdürlüğü önüne gelerek etkinliği sonlandırdı. (Ömür Çolak)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top