MALKARA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: “MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN”

170 okunma

Malkara Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları “Meme Kanseri”ne dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak adına bir etkinlik düzenledi.

 

Sosyal Yardımlaşma Derneği Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Doktor Tuğçe Akbaş, Hemşire Emel Küçükgacal, Hemşire Aynur Durgun, Ebe Nurten Göztepe, Ebe Hafize Şentürk ve Tıbbı Sekreter Ebru Eşit katıldı.

“ERKEN TANI KONMASI ÇOK ÇOK ÖNEMLİDİR”

Düzenlenen etkinlik kapsamında Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanı Doktor Tuğçe Akbaş: “Dünya Sağlık Örgütü tarafından Ekim ayı, ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ olarak kabul edilmiştir. Kadınlarda görülen en çok kanser türüdür.  Erken tanı konması çok çok önemlidir. Erken tanıyla birlikte ölüm oranı ciddi şekilde azalmaktadır. Meme kanseri kaderiniz olmasın” dedi.

MEME KANSERİNİN BAŞLICA BELİRTİLERİ MADDELER HALİNDE SIRALANDI

Doktor Tuğçe Akbaş yapmış olduğu konuşmasında Ekim ayının ‘Meme Kanseri Fardındalık Ayı’ olduğunu belirtti ve meme kanserinin başlıca belirtilerini maddeler halinde şöyle sıraladı:

“Meme kanserinde bölgede çoğunlukla ağrısız sert yapılı, hareket ettirilebilen ve büyüyebilen şişlikler meydana gelebilir.  Aynı zamanda gözle görülebilen şekil değişiklikleri, baş çevresinde renk değişimi, çatlaklar ve yaraların oluşması da ortaya çıkan başlıca belirtiler arasındadır. Meme kanseri çerçevesinde bölgedeki baş kısmından kanlı ve kansız akıntı gelmesi, koltukaltında görülen ele gelen ağrılı veya ağrısız şişlikler ve meme cildinde kızarıklıklar da belirtiler arasında yer alır. Bölgede portakal kabuğu görüntüsü oluşması, damar genişlemeleri ve içeri doğru çöküntülerin yaşanması da dikkat edilmesi gereken ve tedbirlerin alınması gerek durumlar arasında yer almaktadır.”

“SÜLEYMANPAŞA VE ÇORLU KETEM’DE HALKIMIZA ÜCRETSİZ HİZMET VERİLMEKTEDİR”

İlimizde bulunan Süleymanpaşa ve Çorlu Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) erken teşhis amacıyla halkımıza ücretsiz olarak hizmet verildiğini belirten sağlık çalışanları konuyla ilgili son olarak şunları söyledi:

“Her kadın 20 yaşından itibaren vücudunu tanımalı ve elle muayene yapabilmelidir. 40 yaşından itibaren de düzenli olarak mamagrofi çektirip kontrollerini yaptırmalıdır. Memedeki her 10 kistten 8’i iyi huyludur. Kitle teşhis edildiği zaman doktora gidilmesi gerekmektedir. Genç yaşlarda çoğunlukla fibroadenom veya kist denilen kanser olmayan kitleler görülür. Hatalığın en önemli tedavisi erken teşhis konulup meme koruyucu önlemler almaktır. Bu şekilde tümör tespit edilip tamamıyla yok edilebilir. Meme kanseri farkındalık ayında herkese sağlıklı günler dileriz.”

EL VE YAKA BROŞÜRLER DAĞITILDI VE VATANDAŞLARIMIZ TARAMALARA YÖNLENDİRİLDİ

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları tarafından düzenlenen etkinlikte el ve yaka broşürleri dağıldı ve vatandaşlarımız taramalara yönlendirildi. Ayrıca detaylı bilgi almak isteyen vatandaşların İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne gelerek ilgili kişilere başvuruda bulunabileceği de ifade edildi.(Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top