MALKARA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: “SAĞLIK İÇİN HAREKET ET”

167 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü, belirli gün ve haftalarda farkındalık oluşturmak adına vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor.

İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından “Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü” kapsamında vatandaşlara çeşitli bilgiler aktarıldı. Vatandaşlarla paylaşılan bilgiler başlıklar halinde şöyle yer aldı:

“HAREKETSİZ YAŞAM, MODERN TOPLUMLAR İÇİN EN ÖNEMLİ PROBLEMLERİN BAŞINDA YER ALMAKTADIR”

“Fiziksel aktivite, günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır.  Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde katkı oluşturmanın yanı sıra toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik ederek gelecek nesillere yönelik bir yatırım oluşturmaktadır.

Hareketsiz yaşam, modern toplumlar için en önemli problemlerin başında yer almaktadır. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (fiziksel hareketsizlik), dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında obezitenin de önünde dördüncü sırada yer almaktadır. Meme ve kolan kanserlerinin yaklaşık %21-25’inin, diyabetin %27’sinin ve iskemik kalp hastalığının %30’unun ana nedeninin fiziksel hareketsizlik olduğu tahmin edilmektedir. Fiziksel hareketsizlik yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar ve gençler için de ciddi bir sağlık riski taşımaktadır.”

“GÜNLÜK YAŞAMI MÜMKÜN OLDUĞUNCA AKTİF GEÇİRMEK, SAĞLIKLI İLK ADIMDIR”

“T.C. Sağlık Bakanlığı’nca gerçekleştirilen Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması ön sonuçlarına göre; Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık için fiziksel aktivite önerilerini karşılamayanların sıklığı 19 yaş ve üzeri bireylerde %37,6’dır.

Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte yürütülen Türkiye Çocuk Çağı (ilkokul 2.sınıf öğrencileri) Şişmanlık Araştırması COSI-TUR sonuçlarına bakıldığında ailelerin ifadelerine göre çocukların %9,5’i hafta içi oyun oynamakta, %19,9’u günde bir saatten az ve %29,7’si günde bir saat oyun oynamaktadır. Çocukların %42,5’i günde bir saat, %23,5’i 2 saat ve %12,7’si 3 saat ve üzerinde televizyon seyretmekte/bilgisayarda zaman geçirmektedir.

Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek, sağlıklı ilk adımdır. Daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli fiziksel aktivite yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.”

“SAĞLIĞIN KORUNMASI VE GELİŞTİRİLMESİ İÇİN HAFTADA 150 DAKİKALIK ORTA ŞİDDETTE BİR EGZERSİZ YETİŞKİNLER AÇISINDAN YETERLİDİR”

“Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık) orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir. 1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir.

Orta şiddetli aktivitelere sırasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak, yavaş tempoda bisiklet sürmek vb. orta şiddetli aktivite örnekleridir.

Yüksek şiddetli aktiviteler sırasında kişi, aktivite sırasında nefesi kesilmeden birkaç kelimeden fazlasını konuşmaz. Tempolu koşu, basketbol, futbol, voleybol, hentbol ve tenis oynamak, step-aerobik derslerine katılmak, tempolu dans etmek vb. yüksek şiddetli aktivite örnekleridir.”

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN TÜRKİYE SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ YAŞAMA PROGRAMI HAZIRLANMIŞ VE UYGULANMAKTADIR”

“Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların (kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları vb.) görülme sıklığını azaltmak amacıyla T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşama Programı hazırlanmış ve uygulanmaktadır. Programda toplumda fiziksel aktivitenin önemi ve sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla fiziksel aktivite ile ilgili özel günlerin kutlanması da yer almaktadır.”

“DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE YAPILMALI VE YAŞAMIN BİR PARÇASI HALİNE GETİRİLMELİDİR”

“10 Mayıs, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek  fiziksel aktivitenin yararlarını sunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için ‘Sağlık İçin Hareket Et Günü’ olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda 10 Mayıs, her yıl 81 ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Buradan vatandaşlarımıza bir kez daha; ‘sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli fiziksel aktivite yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir’ diyoruz ve herkese sağlıklı bir yaşam diliyoruz.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top