MALKARA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: “TEMİZ ELLER YAŞAM KURTARIR”

174 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü önemli gün ve haftalarda farkındalık yaratmaya ve toplumu bilgilendirmeye devam ediyor.

İlçe Sağlık Müdürlüğü “Dünya El Yıkama Günü” kapsamında el yıkamanın sağlık açısından önemini, ellerin özellikle ne zaman yıkanması gerektiğini ve doğru el yıkamanın püf noktalarını anlattı.

“ENFEKSİYONLARIN ÖNLENMESİNDE EN ETKİLİ, EN UCUZ VE EN KOLAY YÖNTEM; EL YIKIMA”

Sağlık Müdürlüğü çalışanları, sağlık hizmetine ilişkin enfeksiyonların önlenmesinde en etkili, en ucuz ve en kolay yöntemin el yıkıma olduğunu belirtti. Yaptıkları etkinlikler ve bilgilendirmeler ışığında: “Amaç; el yıkamanın yalnızca bir günle sınırlı kalmaması, sabunla el yıkamanın yıl boyunca sürekli özendirilmesi” dedi.

Her yıl bulaşıcı hastalıklar yüzünden ölen 1 Milyon çocuğun hayatının, sadece ellerin düzenli olarak yıkanmasıyla kurtarılabileceğinin mümkün olduğunu ifade eden sağlık çalışanları, el hijyeninin, bireyin kişisel temizliği ile beraber toplum sağlığı için de önemli olduğunu aktardı. Başta grip olmak üzere ishal, Hepatit A gibi birçok bulaşıcı hastalığın yayılmasında da doğru yıkanmayan ellerin büyük rolü olduğunun altı çizildi.

“EL YIKAMA ALIŞKANLIĞINI KÜÇÜKKEN KAZANDIRIN”

Bulaşıcı hastalıkların yayılması önleme açısından el yıkamanın önemini vurgulayan sağlık çalışanları “El Yıkama Alışkanlığını Küçükken Kazandırın” başlığı altında konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:

“El yıkama alışkanlığının ancak küçük yaşlarda kazandırılabileceğinden, evde ailelerin çocuklarına sık sık ellerini yıkama telkininde bulunması gerekmektedir. Çok basit kurallara dikkat ederek hem kendimizi hem de çevremizdekileri zararlı mikroorganizmalara karşı koruyabiliriz.”

ELLER ÖZELLİKLE HANGİ ZAMANLARDA DAHA DİKKATLİ YIKANMALI?

El yıkama alışkanlığının kazanılması konusunda ailelere büyük görevler düştüğünü belirten sağlık çalışanları ellerin özellikle hangi zamanlarda daha dikkatli yıkanılması gerektiğini maddeler halinde sıraladı:

“Ellerimizi yemek hazırlamadan önce, yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra mutlaka yıkamalıyız. Aynı zamanda küçük bebekleri sevmeden önce ve onların altını değiştirdikten sonra ellerimizi düzgün bir şekilde yıkamalıyız. Dışarıdan eve geldiğimiz zaman, saçlarımız ile oynadığımızda ya da saçlarımızı taradığımızda ve tuvaleti kullandıktan sonra kesinlikle kişisel temizliğimizi yapmalı ve ellerimizi güzelce yıkamalıyız. Özellikle pişmemiş gıdaları (özellikle et, tavuk, balık, yumurta vb. gibi) elledikten sonra ve bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra ellerimizi yıkamaya özen göstermeliyiz. Bunlarla beraber hastaya temastan önce ve sonra, öksürüp, hapşırdıktan sonra ve steril eldiven kullanmadan önce ve kullandıktan sonra da ellerimizi yıkamayı ihmal etmemeliyiz. Sokakta gördüğümüz bir hayvanı sevdikten, ona dokunduktan sonra veya evimizde bulunun bir havyanı sevdikten ve ona dokunduktan sonra ellerimizi muhakkak yıkamalıyız. Yaşamımız gereği toplumda ortak kullanılan araçların kullanımından sonra da ellerimizi yıkamak sağlığımızın korunması için önemli rol üstlenecektir. Bunlar gibi birçok örnek verilebilir.”

DOĞRU EL YIKAMANIN PÜF NOKTALARI

Ellerin özellikle hangi zamanlarda daha dikkatli yıkanması gerektiğini anlatan sağlık çalışanları, doğru el yıkamanın püf noktalarını da anlattı. İşte doğru el yıkamanın püf noktaları:

“Bol su ve sabunla, bilekleri de içine alacak şekilde, avuç içi, parmak araları, parmak uçları ve özellikle tırnak dipleri iyice temizlenecek şekilde eller yıkanmalıdır. Yıkama ve durulama sonrasında nemli kalmaması için temiz bir havlu ile eller kurulanmalıdır. Ellerin acele olarak yıkanmasını önlemek için elleri yıkarken ağır ağır en az 10’a kadar sayılmalıdır. Özellikle eller yıkanmadan önce ya da yıkandıktan sonra mecbur olmadıkça ağza sokulmamalıdır.”

ADIM ADIM EL YIKAMA YÖNETEMİ

Ellerimizi yıkmanın değil, doğru el yıkamanın önemli olduğuna dikkat çekmek için sağlık çalışanları ellerin adım adım nasıl yıkanacağını şöyle anlattı:

“Öncelikle el ve bilekler ıslatılır, sabun köpürtülerek uygulanır, el sırtları diğer elin avucu ile ovulur ve avuçlar birleştirilip parmak araları temizlenir. Ardından eller kenetlenip parmak uçları ovulur, başparmaklar diğer elin avucunda ovulur ve eller kâğıt havlu ile kurulanır. Son olarak da musluk kullanılan havlu ile kapatılır ve kullanılan havlu çöpe atılır.”

“TEMİZ ELLER YAŞAM KURTARIR”

“Temiz Eller Yaşam Kurtarır” sloganı ile topluma bilgilendirmelerde bulunan Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları son olarak tüm önemli gün ve haftalarda vatandaşlarımız için etkinlikler yapmaya devam edeceklerini belirtti. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top