MALKARA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ YAŞLILARI UNUTMADI

147 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü “18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası”nda vatandaşlara bilgilendirmelerde bulundu.

İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri, ilçe merkezinde, aile sağlığı merkezilerinde ve mobil sağlık aracıyla gidilen kırsal mahallelerde vatandaşlara yaşlılıkla ilgili çeşitli bilgiler aktardı. Aynı zamanda “Yaşlılara Saygı Haftası” kapsamında el broşürleri dağıtıldı.

Sağlık personelleri yapmış oldukları açıklamalarda şu bilgilere yer verdi:

“YAŞLILARIMIZIN TOPLUMSAL YAŞAMA AKTİF OLARAK KATILMALARINI, SOSYAL, KÜLTÜREL VE EKONOMİK HAKLARA SAHİP VE KİMSEYE MUHTAÇ OLMADAN YAŞAMALARINI SAĞLAMAK, KİŞİ, KURUM VE DEVLET OLARAK ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZDİR”

“Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla ‘18–24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası’ olarak anılmakta ve bu tarihlerde etkinlikler yapılmaktadır. Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir. Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Bu öngörüden hareketle Bakanlığımız çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem verilmektedir. İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir.”

“SAĞLIKLI YAŞAM İLKELERİ”

Müdürlük çalışanları insanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığını belirtti. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlıklı sorunlarından korunmak gerektiğini ifade eden çalışanlar korunmak için başlıca şu üç ilkenin altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti:

“ÖNEMLİ OLAN KALİTELİ YAŞLANMAKTIR. HER YENİ GÜNE YAŞLANMAK İÇİN DEĞİL SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN UYANMALIYIZ”

“Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir. ‘Yeterli ve Dengeli Beslenme’, ‘Doğru Fiziksel Aktivite ve Egzersiz Yapma’ ve ‘Alkol ve Sigara Kullanımından Uzak Durma’ kısacası ‘Sağlıklı Yaşam İlkeleri’ olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından başarılı bir şekilde korunmak mümkündür.   İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği gerçek yaşlanmaktır. Her yeni güne yaşlanmak için değil sağlıklı yaşamak için ‘Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde’ sloganını benimsemezi gerekmektedir. Önemli olan kaliteli yaşlanmaktır. Her yeni güne yaşlanmak için değil sağlıklı yaşamak için uyanmalıyız.”

“YAŞLANIRKEN EVİNİZDE ÖNLEMİNİZİ ALIN VE GÜVENLİ YAŞLANIN”

Yaşlılık döneminde konutların, yaşlı bireyin ihtiyacına uygun olarak düzenlenmesi gerektiğini belirten sağlık personelleri konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Oturma Odasında; mobilyalar, dağınık olmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Sandalye ve kanepeler sağlam olmalı, çok yüksek ya da çok derin olmamasına dikkat edilmelidir. Sehpalar kotlular arasına yerleştirilmelidir. Halıların kenarı düşmeye neden olmayacak şekilde düzenlenmelidir. Halılarda ve zeminde görme derinliğini yanıltmayacak desenler tercih edilmelidir.
Banyo ve Tuvalet Ortamında; tuvalet, duş, banyo küveti yakınında tutunma barları bulunmalıdır. Tutunma barlarının çapı 4-5 cm olmalı ve zeminden 90-100 cm yükseklikte yerleştirilmelidir. Oturaklı duş sistemi tercih edilmelidir. Düşmelere neden olabileceğinden küvetten kaçınılmalıdır. Armatürler kolay açılır kapanır özellikte olmalıdır. Elektrikli aletler kullanılmadığı zaman fişleri prizden çıkartılmalıdır. Banyo zemini kuru olmalıdır. Kaymayan terlik kullanılmalıdır.
Mutfakta; çalışma tezgâhı yeterli yükseklikte ve uzunlukta olmalıdır. Mutfak dolabının raf yüksekliği maksimum 150 cm olmalıdır. Alt dolapların minimum raf yüksekliği 40 cm olmalıdır. Tekerlekli sandalye kullanan yaşlılar için tezgâh altı boş olmalıdır. Doğal gaz kullanılıyorsa alev ya da arıza anında otomatik gaz kesim sistemi olmalıdır.
Yatak Odasında; giyinirken oturabilecek, koltukları olan sağlam bir sandalye bulundurulmalıdır. Elbise dolaplarının kapaklarında, kavraması kolay kulpların kullanılması ve kapakların açılmasıyla otomatik yanan lambalar tercih edilmelidir. Yatak odası mobilyaları, yaşlının tekerlekli sandalye, koltuk derneği ya da bastonu ile rahatça dolaşabileceği şekilde düzenlenmelidir. Yataktan kolay ulaşılan mesafede yatak başı lamba, telefon, bardak, ilaçlar gibi önemli maddeleri koyabilecek küçük sabit masa veya komidin olmalıdır. Odalarda havalandırma sistemi ve ısı kaynağı (kazan-soba vb.) güvenliği sağlanmalıdır. Tüm odalarda elektrik kabloları sabitlenmelidir. Tüm zeminlerde kaymayan, parlamayan malzemeler kullanılmalıdır. Kısacası; ‘Yaşlanırken evinizde önleminizi alın ve güvenli yaşlanın.’ Tüm vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu ömürler diliyoruz.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top