MALKARA KAVAKÇEŞME VE MÜSTECEP MAHALLELERİNE GÜBRE DAĞITIMI VE ATIMI GERÇEKLEŞTİRDİ

139 okunma

Tarım ve hayvancılık alanında yaptığı yatırımlarla kırsal mahallelerin kalkınmasını sağlayan ve örnek bir belediyecilik sergileyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Malkara Belediyesi "Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi" kapsamında sürdürdüğü Türkiye'nin en büyük mera ıslahına 2019 yılında da devam ediyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından uygulanmakta olan “Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi” kapsamında, 20 Şubat 2019 Çarşamba günü Kavakçeşme ve Müstecep Mahallelerinde gübre dağıtımı ve atımı çalışması gerçekleştirildi.

  “Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi” kapsamında yapılan gübre dağıtımı ve atımı çalışmasına; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Belediye Meclis Üyesi Nuran Başkütük, Mahalle Muhtarları, Kavakçeşme ve Müstecep Mahallelerindeki üreticiler katıldı.

  Göreve geldiğimiz günden bu yana tarım ve hayvancılık alanında çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirten Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Sabahın erken saatlerinde, gecenin geç saatlerinde Kavakçeşme ve Müstecep Mahallelerimize geldiğimiz oldu. Seçim varken seçim yokken bizleri her zaman güler yüzlerle ağırladınız. Bu yüzden hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Çiftçimizin içinde olduğu durumun farkındayız. İnşallah bereketli bir hasat sezonunu birlikte geçiririz. Malkaramızın kırsal mahallelerinde üretim yapan çiftçilerimizin güçlü olması için üretim yapması konusunda ne kadar hassas olduğunu biliyoruz. Ne kadar üretirsek, ne kadar üretebilirsek o kadar güçlüyüz. Bu yüzden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluş yıl dönümünde, Malkara Belediyesi’nin 4 mahalleden 77 mahalleye hizmet ettiği revizyon döneminde tarıma, hayvancılığa ve üretime yönelik ciddi desteklerimiz oldu. Hayvan İçme Sulama Göletleri, Mera Islah Çalışmaları, Kaba Bitki Yem Dağıtımı, Damızlık Koç Dağıtımı, Arı Sandığı Dağıtımı ve yine Çilek Yetiştiriciliği gibi ürün çeşitliliğini artıran projelerimiz oldu. Önümüzdeki dönem de Kadir Başkanımla birlikte üreticimizin yanında olacağız.” dedi.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’un konuşmasının ardından söz alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Böyle güzel bir günde bu güzel projenin bir ayağı olan Kavakçeşme ve Müstecep Mahallelerinde size bu gübreyi dağıtmanın, size hizmet etmenin verdiği mutlulukla sizleri selamlıyorum. Bu projeye başladığımız süreçten bu yana 2015’te başlatılan proje ile toplamda, bu sene gübre atılacak 6.750 dekar mera alanı ile 103 bin dekar meranın ıslahı yapılmış olacak. Yapılan iyileştirme ile ot verimi 50 kilograma kadar düşen alanlarda verimin 4 kat artırılarak 200 kg seviyesine çıkarılması hedeflenmektedir. Böylece ekonomik anlamda hayvancılık yapmak isteyen işletmeler, kaliteli kaba yem ihtiyaçlarının önemli kısmını çayır ve meradan karşılamış olacaktır. Sizlere özellikle şunu söylemek istiyorum. Bizim bir beklentimiz yok. Beklentimiz sadece hizmet ettiğimiz insanların tarımdan böyle mutlu olması. 18-21 Şubat 2019 tarihleri arasında 6 ilçemizde bulunan 13 mahallemize toplam 135.000 kg 20-20-0 kompoze gübre atımı yapılacaktır.  Ben tarım ve hayvancılık alanındaki bu örnek projelerimizin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini belirtiyor ve gübre dağıtım projemizin tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. ”dedi. 

Proje kapsamında Kavakçeşme Mahallesine 5000 kg gübre, Müstecep Mahallesine 2000 kg gübre dağıtımı gerçekleştirildi. (Nurdan Yavuzcan)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top