MALKARA MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİNE “HIV VE AIDS” HASTALIĞI ANLATILDI

115 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü “Dünya AIDS Günü” kapsamında Malkara Meslek Yüksekokulu öğrencilerine konferans verdi.

Malkara Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; idari kadro, öğretmenler, öğrenciler, İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli personel ve basın mensupları katıldı.

Düzenlenen konferansın sunumunu İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli Doktor Elif Kasıcı yaptı. Doktor Elif Kasıcı konuyla ilgili katılımcılara şu bilgileri aktardı:

“HIV NEDENİYLE KİŞİ ENFEKSİYON VE HASTALIKLARLA SAVAŞMA YETENEĞİNİ KAYBEDER”

“HIV virüsü bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. HIV nedeniyle kişi enfeksiyon ve hastalıklarla savaşma yeteneğini kaybeder. HIV+(pozitif); kanında HIV virüsü bulunan kişilere denmektedir. AIDS ise, bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. HIV enfeksiyonunun bağışıklık sistemini yetersiz hale getirdiği ve hastalık belirtilerinin başladığı durumdur. Bağışıklık Sistemi, vücudumuzun savunma sistemidir. Hücre, doku ve organlardan oluşan bir ağdır. Vücudumuza giren bakteriler, mikroplar, virüsler, toksinler ve parazitlerle savaşır.”

HIV ve AIDS konusunda tanımlamalarda bulunan Dr. Elif Kasıcı HIV virüsünün bulaşma yollarını şöyle anlattı:

“ENFEKSİYON ORTAK KULLANILAN ENJEKTÖR, DEZENFEKTE EDİLMEMİŞ CERRAHİ MALZEMELER, KESİCİ VE DELİCİ ALETLERİN KULLANIMIYLA BULAŞMAKTADIR”

“HIV korunmasız cinsel yolla bulaşabilir. Bu HIV enfeksiyonunun en sık bulaşma şeklidir. Hasta kişi ile yapılan korunmasız her türlü cinsel temasla virüs bulaşabilmektedir. HIV virüsünün bir diğer bulaşma yolu ise kan ve kan ürünleridir. Kanda virüsün yoğun miktarda bulunması nedeni ile, virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kullanılan kan ürünleriyle hastalık bulaşabilmektedir. Enfeksiyon ortak kullanılan enjektör, dezenfekte edilmemiş cerrahi malzemeler, kesici ve delici aletlerin kullanımıyla bulaşmaktadır. HIV virüsü aynı zamanda anneden bebeğe de geçebilir. Gebelik süresince, doğum sırasında vücut sıvıları ve emzirme sırasında süt ile bebeğe geçebilmektedir.”

HIV virüsünün bulaşma yolları hakkında bilgiler veren Dr. Elif Kasıcı, HIV ve AIDS hastalığından korunma yolları hakkında şunları ifade etti:

“KORUNMA ÖNLEMLERİ TEDAVİDEN ÇOK DAHA ETKİLİ VE UCUZDUR”

“HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. Güvensiz ve korunmasız cinsel temasta bulunulmamalıdır. Cinsel yolla bulaşmaya karşı en güvenli ve basit korunma yolu kondom kullanımıdır. Cilde hasar verecek herhangi bir kesici, delici alet ya da iğne ile uygulama(dövme, piercing vb.) yapılacak ise sterilizasyon kurallarına uyulmalıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış tıbbi hizmet ya da diş sağlığı hizmeti veren kuruluşlardan sağlık hizmeti alınmalıdır. Kan ve kan ürünlerinin kontrolü açısından zorunlu testlerin yapıldığından emin olunmalıdır. Ülkemizde 1987 yılından beri her kan ve kan ürününe gerekli testler yapıldıktan sonra hastaya verilmektedir. HIV pozitif kadın gebe kalmışa olası riskler kendisine anlatılmalı gebeliğin devam etmesi durumunda bebeğin korunması için ilaç tedavisine başlanmalıdır.”

Dr. Elif Kasıcı HIV ve AIDS hastalığının korunma yollarını katılımcılara anlattıktan sonra sunumuna HIV virüsünün hangi durumlarda bulaşmadığını anlattı. Vatandaşların HIV virüsünün bulaşma yolu hakkında yanlış veya eksik bildiği bilgileri şöyle aktardı:

“HIV VİRÜSÜ BİLİNENİN AKSİNE AYNI HAVUZU, BANYOYU, TUVALETİ, SAUNAYI VE DUŞU PAYLAŞMAKLA BULAŞMAZ”

“HIV virüsü, dokunarak, tokalaşarak ve sarılmakla bulaşmaz. Gözyaşı, ter ve tükürükle bulaşmadığı gibi aynı yerde oturmak ve aynı havayı solumakla da bulaşmaz. HIV virüsü bilinenin aksine aynı havuzu, banyoyu, tuvaleti, saunayı ve duşu paylaşmakla da bulaşmaz. Giysilerin ortak kullanımı, tabak, çatal, kaşık, bıçak ve bardak paylaşımı ile HIV virüsü bulaşmaz. Telefon kulaklığı ve kapı tokmağı, sinek, sivrisinek, böcek sokması ve hayvan ısırması sonucunda da HIV virüsü buluşmaz. Bunlar yanlış bilinen bilgilerden bazılarıdır.”

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli Dr. Elif Kasıcı düzenlenen konferansta son olarak şu bilgileri aktardı:

“T.C. SAĞLIK BAKANLIĞIMIZ HASTA MAHREMİYETİ KONUSUNDA OLDUKÇA HASSAS DAVRANIYOR”

“HIV ve AIDS konusunda maalesef bizim toplumumuzun bakış açısı yargılayıcı olduğu için vatandaşlarımız bu tür bir rahatsızlıkları olduğu zaman doktora gitmekten çekiniyor. Hastalıklarının duyulmasını istemiyor. Vatandaşlarımız şunu bilsinler ki T.C. Sağlık Bakanlığımız hasta mahremiyeti konusunda oldukça hassas davranıyor. Kendileri istemediği sürece hiçbir bilgi üçüncü bir kişi veya kurum ile paylaşılmıyor. Bu yüzden hastalarımız rahatlıkla böyle bir hastalık ile karşılaştığı zaman veya şüphelendiği zaman doktora gidebilir ve muayene olabilir. HIV açısından kendinizi risk altında hissediyorsanız test yaptırmak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Virüsle savaşmanın en etkili yolu, ondan korunmaktır.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top