MALKARA PAZARININ NABZINI TUTTUK

564 okunma

Gazetemiz Medya Batı pazardaki fiyat artışlarını gözlemlemek için pazarcı esnafıyla görüş alışverişinde bulundu. Sebze ve meyve fiyatlarının tüketiciyi etkileyip etkilemediğini araştırarak pazarın nabzını tuttuk.

“MİLLETİN ALIM GÜCÜ YOK”

45 yıldan bu yana esnaflık yaptığını belirten Zeki Ketenci (66) gündemde yer alan hareketliliği ve tezgâhların durumunu şöyle değerlendirdi: “Sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Esnaf ve vatandaşlardan hiç kimse halinden memnun değil. Adım attığımız yerde cüzdanımız boşalıyor, her yerde pahalılık var. Milletin alım gücü yok. Vatandaş artık pazara gelmek istemiyor, gelemiyor. Gelse bile 2 kilo, 3 kilo alacağı yerde yarım kilo, 1 kilo ile yetinmeye çalışıyor. Doların da yükselmesiyle işler iyice bozulmaya başladı. Önceki haftalarda ithal muzun kilosu 9 TL’ydi. Bu hafta 12 TL oldu. Yerli muzun kilosu önceki haftalarda 5-6 TL arasında değişirken bu hafta 10 TL oldu. Ve bu fiyatlar daha da artacağa benziyor. Hal böyle olunca da milletin alım gücü zayıflıyor ve vatandaş artık pazara korkarak çıkıyor. Vatandaş ihtiyaçları arasında öncelik sıralaması yapıyor ve ihtiyaçlarından önemli olan kısmını alarak evine dönüyor. Böyle bir dönemde ülkemizin yanındayız. Allah herkesin yardımcısı olsun. İnşallah ekonomideki bu hareketlilik eski düzenine geri döner ve ülkemiz bu süreci atlatır.”

“TEZGÂHLARDAKİ HAREKETLİLİK YERİNİ SAKİNLİĞE BIRAKTI”

Pazarcı esnaflarından Osman Serezli (23), “10 yaşından bu yana pazarcılık yaptığını dile getirdi. Ülkemizde yaşanan ekonomik hareketlilik üzerine konuşan genç esnaf:  “Pazarcı esnafı son günlerde yaşanan ekonomik gelişmelerden dolayı sıkıntılı, tezgâhlardaki hareketlilik yerini sakinliğe bıraktı” dedi. Vatandaşın doğal olarak alım gücünün düştüğünü söyleyen Sezerli sözlerine şunları ekledi:  “Bir vatandaş ve bir esnaf olarak ülkemizin yanındayız. Ülkemizdeki bu sıkıntıların en kısa sürede çözülmesini ve hem esnafların hem de vatandaşların bu dar boğazdan kurtulmasını istiyoruz.”

“FİYATLAR ÖNCEKİ HAFTALARA ORANLA DAHA PAHALI”

Medya Batı Gazetesi olarak pazarcı esnaflarıyla yapmış olduğumuz röportajımıza katılan bir diğer genç esnaf Seyfettin Kurunç (25) piyasadaki hareketlilik ile ilgili şunları söyledi: “Tezgahlarımızdaki fiyatlarımız bayram üstü olduğu için karışık. Fiyatlar önceki haftalara oranla daha pahalı. Çiftçi de doğal orak yaşanan ekonomik gelişmelerden sonra ürününden kar elde etmeye çalışıyor. Fakat bu artan fiyatların bayram sonrasında aşağı çekileceği söyleniyor. Şuanda soğan ve patates eski fiyatına düşmeye başladı. Tezgâhlarda en fazla hareketliliğin yaşandığı ürün salça yapım zamanın gelmiş olmasından dolayı domates ve kırmızı biber diyebiliriz. Yüksek gibi gözüken domates fiyatlarının da bayramdan sonra düşmesi bekleniyor. Aynı zamanda şuanda salatalığın fiyatı vatandaşa pahalı geliyor. Fiyatların pahalı olmasındaki sebep ise salata ekiminin az olması ve piyasada çok fazla bulunmaması. Vatandaş artık pazar poşetlerini yarım kilo ile doldurarak evine dönüyor. Pazar arabalarının tamamen dolduğunu görmek çok zor. Şuan ki durumdan hiç kimse memnun değil. Umarız ekonomik hareketlilik dengelenir ve hem vatandaş hem esnaflar rahat eder. Bu sıkıntılı süreçte ülkemizin yanındayız.” (Murat Yayın – Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top