MALKARA STK BAŞKANLARI SIKINTILARI DİLE GETİRDİ, ÇİFTÇİ VE ÜRETİCİ SIKINTILI

240 okunma

İYİ Parti Ankara Genel İdare Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Akalın ve İYİ Tekirdağ İl Yönetim ve Disiplin Kurulu üyeleri Malkara’da İYİ Parti İlçe Başkanlığı’na ziyarette bulundu. Gerçekleşen ziyarette İyi Parti Malkara İlçe Başkanı Şencan Pakalpakçil ve yönetim kurulu tarafından parti binasında karşılandı.

FAHRETTİN KAZAN: “BU ŞARTLARDA NE HAYVANCILIK YAPABİLİRİZ NE DE ÇİFTÇİLİK YAPABİLİRİZ”

MUSTAFA GÜNDÜZ: “BİZ EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ”

MEHMET AKALIN: “TRAKYA İÇİN, BÖLGEM İÇİN ENDİŞEMİ BİR KEZ DAHA DİLE GETİRMEK İSTİYORUM”

İlçe parti binasında ziyaret hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet Akalın şunları söyledi:

“İLÇENİN SORUNLARI HAKKINA BİLGİLER ALMAK ADINA BURAYA GELDİK”

“Yaşanan sorunlarla ilgili bilgi almak ve bunları ülkenin gündemine taşımak adına bölge çapında ziyaretlerimize devam ediyoruz. Edirne Uzunköprü’lüyüm bu yörenin insanıyım. Burada olmaktan mutluyum.”

Basın açıklamasında Prof. Dr. Akalın’ın ardından söz alan İYİ Parti Malkara İlçe Başkanı Şencan Pakalpakçil yapılacak olan ziyaretler hakkında konuştu:

“İLÇEMİZ VE BÖLGEMİZ ADINA ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

“Çiftçilerimiz süt fiyatlarının düşük olmasından dolayı çok sıkıntılı. Yine aynı şekilde tohum ve gübre fiyatlarının da çok yüksek olmasından dolayı çiftçilerimiz zor günler geçiriyor. İlçe başkanlığı olarak Prof. Dr. Akalın hocamız ile Süt ve Et Üreticileri Birliği’ni ve Ziraat Odası’nı ziyaret edeceğiz. Yaşanan sorunları ve sıkıntıları dinleyerek bu konuları Ankara’ya ileteceğiz. İlçemiz ve bölgemiz adına elimizden geleni yapacağız.”

İYİ Parti GİK üyesi Prof. Dr. Akalın ve İl Yönetim ve Disiplin Kurulu üyeleri İlçe Parti binasında yaptığı basın açıklamasının ardından bölgemizde görülen sorunları dinlemek adına Süt ve Et Üreticileri Birliği’ni ve Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Süt ve Et Üreticileri Birliği’ne yapılan ziyarette GİK Üyesi Prof. Dr. Akalın ziyaret amaçlarını şöyle ifade etti:

“İYİ Parti olarak sorun ve sıkıntıları dinlemek adına tüm GİK üyelerimiz ve Milletvekillerimiz olarak yurdumuzun her tarafına dağıldık. İlk olarak Genel Başkanımız Meral Akşener’in selamlarını getirdik. Buraya sizlerin sorunlarını dinlemek adına geldik.”

Süt ve Et Üreticileri Birliği’ne yapılan ziyarette yaşanan sıkıntıları anlatmak adına söz alan Birlik Başkanı Fahrettin Kazan şunları anlattı:

BU ŞARTLARDA NE HAYVANCILIK YAPABİLİRİZ NE DE ÇİFTÇİLİK YAPABİLİRİZ, BİZ ÜRETTİĞİMİZ ÜRÜNE DESTEK İSTİYORUZ”

Fahrettin Kazan: “Günlük 130 ton süt topluyoruz. 120 tane çalışanımız var. Büyük bir Birliğimiz var. Bizler aylık 15-20 tane büyükbaş, 70-80 tane küçükbaş kesiyoruz ve halkımıza veriyoruz. Şuanda üretici sıkıntıda. Süt fiyatları 1500 lira civarında. 2017’de 45 lira olan yem çuvalı şuanda 75 lira oldu. Fakat süt fiyatları geçen sene 1300 civarındaydı. Böyle devam ederse çiftçilik tamamen durma noktasına gidiyor. Küçük üretici bitme noktasına geliyor. Günün koşullarında sütün fiyatı 2100-2200 lira olması lazım. Yem ve gübreye hükümet acilen çözüm bulmalı. Bu şartlarda ne hayvancılık yapabiliriz ne de çiftçilik yapabiliriz. Biz ürettiğimiz ürüne destek istiyoruz.”

“TÜRKİYE’NİN ÜRETİM EKONOMİSİNE DÖNMESİ GEREKİYOR”

Prof Dr. Akalın Birlik Başkanı Kazan’ı dinledikten sonra sözlerine şunları ekledi:

“Ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor. Temel de üretimi terk ettiğimiz zaman, desteklemediğimiz zaman ekonomiden bir şey beklemek anlamsız. Türkiye’nin üretim ekonomisine dönmesi gerekiyor. Fakat inşaat sektörü çok hızlı bir şekilde desteklenerek ne yapıldı daha kısa sürede ranta çevrilecek ekonomilere dönüldü. İnşaat sektörü önemsiz ya da desteklenmemeli demiyorum. Lakin kuvvetli ekonomilerin temelinde üretim yatar. Üretmek zorundayız. Bölgem ve ülkem adına endişeliyim ve korkuyorum. ”

İYİ Parti GİK üyesi Prof. Dr. Akalın, İl Yönetim ve Disiplin Kurulu üyeleri ve İlçe Başkanlığı Süt ve Et Üreticileri Birliği’ni ziyaretinin ardından Ziraat Odası Başkanlığı’na ziyarette bulundu. Ziraat Odası Başkanı Mustafa Gündüz ziyaret çerçevesinde yapmış olduğu konuşmada şunları dile getirdi:

“BİZ EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ”

Mustafa Gündüz: “Biz emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Gübre fiyatları, mazot fiyatları çiftçi olarak bizi bitiriyor. Kırsal mahallelerimizde çiftçi, üretici nüfusumuz giderek azalmaya başladı. Ziraat Bankası’nda çiftçi kredisini çeviremiyor. Gübre fiyatları geçen yıla oranla karşılaştırıldığı zaman arada %100 fiyat farkı olduğu ortaya çıkıyor. Korkuyoruz ki birkaç ay sonra bu fiyatlar daha da yükselecek. Burada koltukta oturuyoruz. Çiftçilerimizin temsilcisiyiz. 13 bin üyemiz var. Ayrıca 8 bin tane faal olarak gelip aidat ödeyen üyemiz var. Fakat hiçbiri de demiyor ki kardeşim siz burada neden oturuyorsunuz, bu durum için neler yapılmalı. Uysal bir toplum olduk gibi gözüküyor.”

“TRAKYA İÇİN, BÖLGEM İÇİN ENDİŞEMİ BİR KEZ DAHA DİLE GETİRMEK İSTİYORUM”

Başkan Mustafa Gündüz’ün ardından söz alan Prof. Dr. Akalın şunları konuştu:

“Ülkemizde insanlar konuşmuyor. Üniversiteden gelen birisi olarak söylüyorum. Üniversitede olan yanlışlıkları Üniversiteler söyleyemiyorsa ülkede kimse konuşamaz. Toplumun üzerinde bir korku var. İnsanların sustuğu, konuşmadığı bir dönem olmadı. Milletimizde böyle bir algı oluşturuldu. Tarım ve hayvancılık adına önemli bir paya sahip olan Trakya için, bölgem için endişemi bir kez daha dile getirmek istiyorum. Maalesef bu topraklar göç vermeye devam ediyor. Topraklarımız elimizden gitmeye başladı. Hepimiz fikrimizi, gördüğümüz sorunları ele almalı ve anlatmalıyız. Hangi partiden olursak olalım sesimizi her zaman özgürce ve doğru bir şekilde duyurmalıyız.”

Ziraat Odası Başkanı Gündüz’ü dinleyen ve ülkemizdeki ekonomik sorunlar hakkında önemli noktalara dikkat çeken GİK Üyesi Prof. Dr. Akalın son olarak sorunların çözüme kavuşması için özellikle şunları vurguladı:

 “YAŞANAN SORUNLARIN ALTINDA YATAN BAZI SOSYAL ETMENLER VAR”

“Normal ekonomik tedbirler ile düzelecek bir sorunla karşı karşıya değiliz. Yaşanan sorunların altında yatan bazı sosyal etmenler var. Bunlar demokrasi ve insan hakları kısacası hak, hukuk, adalet. Bunları yerine doğru bir şekilde oturtmadığımız sürece ekonominin düzelmesini beklemek anlamsız. Söylediğiniz bir sözden dolayı endişe içindeyseniz. Yarın içeri alınmayacağım ne malum diye düşünüyorsanız o ülkede hukuk yok demektir. Hangi partiden olursak olalım sorunları çözmek hepimizin ortak sorunu.”

İYİ Parti Ankara Genel İdare Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Akalın ve İYİ Tekirdağ İl Yönetim ve Disiplin Kurulu üyeleri Malkara’da İYİ Parti İlçe Başkanlığı Süt ve Et Üreticileri Birliği ve Ziraat Odası Başkanlığı ziyaretinden sonra son olarak Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’u makamında ziyaret etti.

Yapılan karşılıklı fikir alışverişinin ardından hatıra fotoğrafı çektirildi ve ziyaret sona erdi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top