MALKARA YAĞLI TOHUMLAR ‘AYÇİÇEĞİ’ ALIMINA BAŞLADI

3421 okunma

S.S 269 Sayılı Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkan, “Yurt dışından ithal edilen ayçiçeğinin yurtiçindeki sanayiciye maliyeti 2 bin 500 Liradır. Yerli üreticimize karşı açıklanacak olan fiyat en kötü şartlarda 2 bin 500 lira olmalıdır. Aksi takdirde yerli üreticimiz alın terinin hakkını alamamış olacaktır.” Dedi.

S.S 269 Sayılı Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkan Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifinin Ayçiçek alımlarına başladığını belirterek, Malkara Merkez, Ballı, Kozyörük, Şahin ve Yörük mahalleleri olmak üzere 5 ayrı alım noktası bulunmakta oluğunu söyledi.

‘AYÇİÇEK ÜRETİCİSİNİN GÖZÜ KULAĞI AÇIKLANACAK AYÇİÇEĞİ TABAN FİYATLARINDADIR’

Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Cem Özkan düzenlediği basın açıklamasında sözlerine şöyle devam etti. “ Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Ayçiçek alımlarına başlamış bulunmaktadır. İlçemiz genelinde Malkara Merkez, Ballı, Kozyörük, Şahin ve Yörük mahalleleri olmak üzere 5 ayrı alım noktası bulunmaktadır. Çiftçimiz Ayçiçek hasadını gerçekleştirdikten sonra, buğday ekimi için hazırlıklara başlayacaktır. Bu şartlarda herhangi bir çiftçinin açıklanan gübre fiyatlarına göre gübre alıp tarlasına atması imkânsız hale gelmiştir. 3 ay önce 1.400tl olan gübrenin tonu günümüz şartlarında 2.500tl’ye satılmaktadır. Aynı şekilde 5.00tl olan mazot şu anda 6.23tl’ye yükselmiştir. Ve bu fiyatların daha da yükselmesi muhtemeldir. Tüm bu şartlar göz önüne alındığında Ayçiçek üreticisinin gözü kulağı açıklanacak ayçiçeği taban fiyatlarındadır.” Dedi. 

‘BİR AN EVVEL TABAN FİYATLARI AÇIKLANMALIDIR’

Başkan Cem Özkan, “Yurt dışından ithal edilen ayçiçeğinin yurtiçindeki sanayiciye maliyeti 2.500tl’dir. Yerli üreticimize karşı açıklanacak olan fiyat en kötü şartlarda 2.500tl olmalıdır. Aksi takdirde yerli üreticimiz alın terinin hakkını alamamış olacaktır. Trakya Birlik Üst Yönetimi Dolar/Euro dengesi, ithalatçı firmalar ve tüccar üçgeninden kafasını kaldırıp, yüzünü çiftçiye dönmesi gerekmektedir. Açıklanmayan taban fiyatları üreticimizi tüccarın insafına terk etmek anlamına gelmektedir. Borç harç içerisinde çiftçilik yapmaya çalışan üreticimiz ile bankalar ve tüccar arasında çiftçinin sigortası görevini üstlenen Trakya Birliğin üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Trakya Birlik Yönetimi artan girdi maliyetleri, dövizin yükselişi ve çiftçinin sosyo-ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak bir an evvel taban fiyatlarını açıklaması gerekmektedir. Malkara Yağlı Tohumlar Başkanı ve bir üretici olarak benim ve tüm üreticinin beklentisi bu açıklanacak fiyatların 40 yağ oranına 2.500tl den aşağı olmaması yönündedir.” Dedi. 

‘AYÇİÇEK HASADININ TÜM ÜRETİCİMİZE KAR BEREKETİ GETİRMESİNİ DİLERİM’

Cem Özkan, “Başlamış olan Ayçiçek hasadında Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olarak 5 ayrı alım merkezimizde personelimiz ile tam kadro olarak hizmet vermekteyiz. Ekip olarak hazırlıklarımızı tamamlamış olup Ayçiçek hasadının tüm üreticimize kar bereketi getirmesini dilerim.” Dedi.

S.S 269 Sayılı Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkan, son olarak basın açıklamasını Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü hatırlatarak tamamladı. “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” (Murat Yayın)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top