MALKARA ZİRAAT ODASI: “ARILARA ZARARSIZ İLAÇLARI TERCİH EDİYORUZ”

157 okunma

Malkara Ziraat Odası “Arıları Yaşatalım” başlığı altında Malkaralı arı üreticilerine çeşitli bilgiler aktardı.

Ziraat Odası Tarımsal Danışmanlık Birimi tarafından yapılan bilgilendirmede başlıklar halinde şunlar anlatıldı:

“ÇİÇEKLİ BİTKİLERİN TOZLAŞMASINI SAĞLAYAN ARILARIN YOKLUĞUNUN TELAFİSİ MÜMKÜN DEĞİL!”

“Çiçekli bitkilerin tozlaşmasını sağlayan arıların yokluğunun telafisi mümkün değil! Çünkü onlar olmazsa, insanın temel besinlerinin büyük bir kısmını oluşturan bitki türleri, bu bitkilerle beslenen ya da yaşamları için bu bitkilere ihtiyaç duyan hayvanlar, ve nihayetinde bu hayvanlarla beslenen diğer hayvanlar da yok olacak!”

“HIZLA YOK OLAN ARILARIN SEVDİĞİ BİTKİLERİ EK, TARIM ZEHİRİ (PESTİSİT) KULLANMA!”

“Hızla yok olan arıların sevdiği bitkileri ek, tarım zehiri (pestisit) kesinlikle kullanılmamalıdır. Arıların en sevdiği bitkiler lavanta, kekik, adaçayı, biberiye, yonca, karahindiba, bakla, acı bakla, hodan, nane, kabak çeşitleri, ayçiçeği, ıhlamur, iğde, kestane, erguvan, yalancı akasya... Arıların dikkatini en çok mavi, mor, eflatun, beyaz ve sarı cezbediyor.”

“ARILARI YAŞATALIM”

“İlk olarak üreticilerimize 3’lü karışımı açıklayacak olursak; kanola bitkisini hastalık ve zararlılara karşı korumak amacıyla uyguladığımız insektisit (böcek ilacı), fungİsit (mantar hastalıkları ilacı) ve bitki besin elementinden oluşan karışıma verdiğimiz genel addır. Bu karışım ile ürüne zarar verecek birçok zararlının önüne geçilmiş ve bitkilerimizi zararlılara karşı korumuş oluyoruz. Bu yöntem ile arılara zararsız ilaçları tercih edelim. Arıları yaşatalım.” (Nurdan Yavuzcan)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top