MALKARA ZİRAAT ODASI, “AYÇİÇEĞİ TARIMI”NA DİKKAT ÇEKTİ

185 okunma

Malkara Ziraat Odası Tarımsal Danışmanlık Birimi, “Ayçiçeği Tarımı” konusunda Malkaralı üreticilere çeşitli bilgiler aktardı.

Ayçiçeği Tarımı konusunda yapılan bilgilendirmede başlıklar halinde şunlar anlatıldı:

Ana Ürün Toprak Hazırlığı: Toprak hazırlığına sonbaharda ön bitki hasadını takiben başlanır. Tarla pullukla 20-25 cm derinlikte sürülür. Ancak her yıl bu şekilde derin sürüm yerine, değişen derinlikte yapılacak sürüm maliyeti azaltacağı gibi daha da önemlisi pulluk tabanı olarak adlandırılan sert toprak tabakasının oluşmasını önleyecektir.

“GENEL OLARAK TOPRAK OTLANMAMIŞ VE SERT DEĞİLSE KÜLTİVATÖR İLE KABA İSE DİSKARO İLE YÜZEYSEL OLARAK 10-15 CM DERİNLİKTE İŞLENEBİLİR”

Toprak yüzeyinin kışa sürülmüş olarak girmesiyle su alınımı artar, donma ve çözümlemelerle toprağın fiziksel özellikleri düzelir. İlk sürümü takiben sonbahar yağışları nedeniyle tarlada otlanma olursa, kışa girmeden önce toprak kazayağı ile 10-15 cm derinlikte işlenerek otların derine gömülmesi sağlanır.

İlkbaharda derin toprak işlemeden kaçınmalı, toprak tava geldiği zaman, toprak tavının kaçmasını önlemek amacıyla, yüzeysel olarak pullukla sürüm yapılır. Genel olarak toprak otlanmamış ve sert değilse kültivatör ile kaba ise diskaro ile yüzeysel olarak 10-15 cm derinlikte işlenebilir.

İkinci Ürün Toprak Hazırlığı: Kanola (kolza), arpa ve buğday hasadı sonrası anız yakılmamalıdır. Hava sıcaklığına bağlı olarak 4-5 gün içinde tava gelen toprak 18-20 cm derinliğinde sürülür, diskaro çekilir. Eğer ekim kombine mibzerlerle yapılmayacaksa, ekimde verilecek gübreler santrifüj gübre makinesiyle toprağa saçılır, yabancı ot veya toprak zararlıları için ilaçlama gerekiyorsa uygulanır, gübre ve ilaç diskaro ya da tırmık ile ekim derinliğinde toprağa karıştırılır. Daha sonra sürgü çekilerek toprak bastırılır ve ekime hazır hale getirilir. Uygulanan tırmık toprağı belli ölçüler içinde tefsiye etmesi bakımından da faydalıdır.

“GÜBRELEME İLE SULAMANIN BİRLİKTE UYGULANMASI AYÇİÇEĞİ VERİMİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTIRMAKTADIR”

Gübreleme: Gübrelemenin verime istenilen düzeyde ve uygun değer olarak yansıma için daha önce toprak analizlerinin yapılması ve toprakta yeterli ölçüde nem bulunması gereklidir. Yine gübreleme ile sulamanın birlikte uygulanması ayçiçeği verimini önemli ölçüde artırmaktadır.

Toprağın organik yapısını düzeltmek ve yüksek verim amacıyla eğer olanak varsa, çiftlik gübresinin de uygulanması iyi sonuç verir. Bu nedenle sonbaharda dekara 3-4 ton çiftlik gübresi verilmesi uygundur. Ayçiçeğinde kuru koşullarda, saf madde olarak 7-8 kg/da N.P.K. sulu koşullarda ise bu miktarı yaklaşık 10 kg/da uygulanmaktadır.

Gübreler karışım halinde uygulanacağı gibi kompoze gübre (20-20-0 veya 15-15-15) olarak da verilebilir. Azotlu gübrenin tamamı ekim öncesi kompoze gübre olarak da uygulanabilir. Ekimde kombine ekim makinesi kullanılması durumunda verilen gübreler toprağın 10-12 cm derinliğinde ve bant halinde uygulanır.

“AYÇİÇEĞİ EKİMİ ÇOK GENİŞ BİR ZAMAN PERİYODU İÇİNDE YAPILABİLMEKTEDİR”

Ekim: Ayçiçeği ekimi çok geniş bir zaman periyodu içinde yapılabilmektedir. Ancak, ana (birinci) ürün ekim zamanını hava sıcaklığı ve toprak tavı belirlemektedir. Buna göre Mart ayı ortalarından Temmuz ayı ortalarına kadar ana ve ikinci ürün ayçiçeği ekimi yapılabilmektedir.

İyi bir ekim için tohum yatağı yeterli rutubete sahip, iyi işlenmiş olmalı; fazla kabarık ve gevşek olmamalı; anız artıkları ve yabancı otlar temizlenmiş olmalıdır. Bu durumda en uygun ekim derinliği 3-4 cm’dir. Toprak tavı açısından gerekli olduğundan 7-8 cm derinliğin debile ekim yapılabilir. Ancak gerekenden derin yapılan ekimlerde topraktan çıkış zamanında olmayacağı gibi dalgalı ve bozuk olur. Ayçiçeği ekiminin serpme, pulluk çizilerine, ocak usulü yapıldığı bilinse de; iyi hazırlanmış bir tarlada ekim makinesi ile yapılacak ekim en uygun olanıdır.

Bugün ülkemizde yaygın olarak kullanılan pamuk mibzerleri ile dekara 750-1500 g/da, iyi ayarlanmış hassas bir ekim makine ile tohumun 1000 tane ağırlığına bağlı olarak, ekimde çok daha az miktarda 250-350 g/da tohum kullanılmaktadır. Hassas ekim makinesiyle yapılan ekim, tekleme işçilik masrafını ortadan kaldırması açısından da önem taşımaktadır. Ekimde sıra arası, makineli toprak işlemeye olanak vermek amacıyla 70 cm, sıra üzerine ise yağlık çeşitlerinde 30-35 cm, çerezliklerde ise 40 cm olmalıdır.

“GEREĞİNDEN SIK YAPILAN EKİMLER, ZAYIF BİTKİ GELİŞMESİ SONUCU VE AYRICA YÜKSEK ORANDA YATMA NEDENİYLE DE VERİM KAYIPLARINA NEDEN OLUR”

Gereğinden sık yapılan ekimler, zayıf bitki gelişmesi sonucu ve ayrıca yüksek oranda yatma nedeniyle de verim kayıplarına neden olur. Ayçiçeği ekiminde sıraların rüzgar istikametine paralel olmasına dikkat edilmelidir.

Bakım İşlemleri:  Hava ve toprak sıcaklığına, çeşidin özelliklerine bağlı olarak ayçiçeği ekimi takiben 5-10,ortalama 7 günde çıkmakta, 15-20 cm boya (tekleme zamanı) ulaşmakta, 25-35 gün sonra 30-35 cm boya (boğaz doldurma zamanı) ulaşmakta, 60-75 gün sonra çiçeklenmekte, yaklaşık olarak 85-120 gün sonra fizyolojik oluma ulaşmakta ve90-130 gün sonra da hasat edilmektedir.

Yabancı Ot Mücadelesi: Yabancı ot mücadelesi ilaçlı mücadelenin yanında mekanik mücadele de gerekmektedir.

İlaçlı Yabancı Ot Mücadelesi: Ekim öncesi uygulanan toprak işleme ve ilaçlı mücadele bazı preparatlar ile ekimi takiben çıkış öncesi ve sonrası 3-4 yapraklı devrede ilaçlı mücadele uygulanabilmektedir. Bu ilaçların tarifnamesine uygun olarak kullanılması gerekmektedir.

Ekim Sonrası- Çıkış Öncesi ve Sonrası Mekanik Yabancı Ot Mücadelesi: Bilindiği gibi, yabancı ot tohumları çabuk çimlenmekte ve tarlayı kaplayabilmektedir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında, çıkış öncesi dönemde tarlada çok yüzeysel olarak tırmık geçirmek suretiyle çimlenen yabancı otların büyük bir kısmı yok edilir. Ancak, bu tip bir uygulama çok ustaca uygulamayı gerektiren bir mücadeledir.

Henüz 2-4 yapraklı devrede tarladaki yabancı otlar, eğer mücadele edilmeze, hızla büyüyerek ayçiçeği fidelerini bastırabilirler. Duruma göre sıralar arasında veya gerekirse sıralara dik olarak, yüzeysel tırnaklama işlemi ile tarladan %7-10 oranında ayçiçeği fide kaybı olacaktır.”

Malkara Ziraat Odası Tarımsal Danışmanlık Birimi tarafından yapılan bilgilendirmede son olarak şunlar ifade edildi:

“Tüm Malkaralı üreticilerimize hayırlı, bereketli ve helal sezonlar diliyoruz. Malkara Ziraat Odası olarak üreticilerimize yönelik çeşitli konularda yapmış olduğumuz bilgilendirmelerimiz devam edecek.”  (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top