MALKARA ZİRAAT ODASI “BUĞDAYDA SARI PAS”A DİKKAT ÇEKTİ

346 okunma

Malkara Ziraat Odası Tarım Danışmanları Hülya Demir, Ece Sancar, Sevcan Arap yaptıkları arazi kontrollerinde karşılaştıkları hastalıklardan “Buğday’da Sarı Pas”a dikkat çektiler. Üreticiler olası tehlikeler için uyararak, sezonda çok dikkatli olmalarını gerektiğini üreticilere bildirdiler.

Konuyla ilgili olarak yapılan ortak açıklamada, “Tarım Danışmanları “Sarı Pas” hakkında “Kuruya ekim yapılan kışlık buğday ekim alanlarında Buğdayda Sarı Pas (Puccinia striiformis) hastalık belirtisi en erken görülen pas türüdür. (Çizgi Pası) Buğday tarlalarında ilkbaharda 10-15 °C hava sıcaklığı ve yüksek nem hastalık için uygun şartları oluşturur. Yaprakların üst yüzeyinde makina dikişi şeklinde ve sarı renkte püstüller görülür. Bu püstüllerden etmenin çevreye dağılımı rüzgarla olur. Hastalığın şiddetli olduğu yıllarda sporlar; başakların kavuz ve kılçıkları üzerinde de görülebilir. Etmen yazı canlı kalabilen yabani buğdaygillerde kışı ise güzlük ekilen buğdaylarda üredospor biçiminde geçirir. Denildi.

 Mücadelesinde;

Kültürel tedbir olarak önce; sık ekim yapılmamalıdır. (Buğday tarımında iyi hazırlanmış alana mibzerle ile ekim tercih edilmelidir.)

Yabancı ot mücadelesi zamanında yapılmalıdır.

Fazla azotlu gübre verilmemeli, (Bitki besleme toprak analizi sonucuna göre yapılmalıdır)

Pasa dayanıklı buğday çeşitleri ile üretim yapılmalı, ara konukçu bitkiler imha edilmelidir.

Kimyasal mücadelesinde ise buğdayda alt yapraklarda ilk belirtiler görüldüğünde ve hava şartları uygun olduğunda (90 orantılı nem ve 15-20 ºC sıcaklıkta) hastalığa karşı ruhsatlı Bitki koruma Ürünlerinin reçete ettirilerek uygun hava şartlarında uygulama yapılması gerekmektedir.

Üreticilerimizin hasada bir ay kala bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden ilaçlama yapmaması gerekmektedir” diyerek üreticilerimize bereketli sezonlar dilediler. (Murat Yayın)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top