MALKARA ZİRAAT ODASI, ZİRAİ İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT ÇEKTİ

130 okunma

Malkara Ziraat Odası, Malkaralı üreticileri “Zirai İlaç Kullanımı” konusunda bilgilendirdi.

Malkara Ziraat Odası Tarımsal Danışmanları; Hülya Demir, Ece Sancar ve Sevcan Arap tarafından yapılan bilgilendirmede şunlar ifade edildi:

“ZİRAİ İLAÇLAR TAVSİYESİNE UYGUN KULLANILIRSA İLAÇTIR. TAVSİYE DIŞI VE KONTROLSÜZ KULLANILIRSA ZEHİRDİR”

“Zirai ilaçlar, tavsiye dışı, gereksiz ve yüksek dozda, son ilaçlama ile hasat arasındaki bekleme süresine dikkat edilmeden kullanılmaları halinde; gıda ürününde limitin üzerinde zehir kalıntısına sebep olacağından, bu durum insan sağlığı ve çevre açısından risk oluşturur. Zirai ilaçlar tavsiyesine uygun kullanılırsa ilaçtır. Tavsiye dışı ve kontrolsüz kullanılırsa zehirdir. Bu zehir bir gün size de dönebilir.”

Yapılan açıklamada zirai ilaç kullanımı ile ilgili şu noktalara vurgu yapıldı:

“İLAÇ ETİKETİ DİKKATLE OKUNMALI, BEKLEME SÜRESİNE MUTLAKA UYULMALI”

“İnsan ve çevre sağlığı açısından meydana gelecek risklerin önlenebilmesi için; Zirai mücadelede ruhsatlı ilaçların kullanılması, ilaç etiketinin dikkatle okunması, tavsiyelere uyulması, ilaçlamanın önerilen dozda ve uygun aletlerle yapılması, tavsiye dışı ilaçlama yapılmaması, gereksiz uygulama ve yüksek dozdan kaçınılması, son ilaçlama ile hasat arasındaki bekleme süresine mutlaka uyulması gerekmektedir.”

Zirai ilaç kullanımında bekle süresiyle ilgili bilgiler verildi. Bekleme süresiyle ilgili verilen bilgiler şöyle:

“ÜRÜN HASADINDA BU SÜREYE MUTLAKA DİKKAT EDİLMELİDİR”

“Zirai ilaçlar bitkilere uygulandıktan sonra ışık, nem, iklim koşulları gibi çevre faktörlerinin de etkisi ile belirli bir zaman içinde parçalanarak ayrışır ve zehirliliklerini yitirirler. Böylece zirai ilacın uygulanmasından belirli bir süre sonra zehirli olabilecek kalıntı miktarı ‘mrl (tolerans)’değerinin altına düşerek, insan sağlığı açısından zararsız hale gelir. Kalıntı miktarının ‘mrl (tolerans)’ değerinin altına düşmesi için geçmesi gereken süreye bekleme süresi denir. Bekleme süresi ilaç etiketinde son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süre olarak tanımlanmakta olup, ürün hasadında bu süreye mutlaka dikkat edilmelidir.”

“SÜRESİ DOLMADAN ÜRÜN HASAT EDİLMEMELİ VE TÜKETİLMEMELİDİR. AKSİ HALDE ÜRÜN YERİNE ZEHİR HASAT EDİLMİŞ OLUR”

Yapılan açıklamada: “Süresi dolmadan ürün hasat edilmemeli ve tüketilmemelidir. Aksi halde ürün yerine zehir hasat edilmiş olur. Hasadı yaklaştığı dönemlerde ve kısa sürede hasat edilecek ürünlerde kısa bekleme süreli ilaçlar uygulanmalıdır” ifadelerine yer verildi ve açıklamada şu bilgilerle sonlandırıldı:

“TÜM ÜRETİCİLERİMİZE BİLİNÇLİ, HAYIRLI VE BEREKETLİ SEZONLAR DİLİYORUZ”

“İlaçların etkisizlik nedenleri; Hastalık ve zararlının yanlış teşhisi ve yanlış ilaç seçimi, yüksek dozda kullanılan ilaç uygulamak, art arda aynı ilacı kullanarak dayanıklılık yaratmak, çeşitli ilaçlarla karıştırarak uygulamak, ilaç etiketindeki tavsiyelere uymamak şeklinde sıralanabilir. İnsan ve çevre sağlığı açısından meydana gelecek risklerin önlenebilmesi için; insan ve çevre sağlığını korumada Ziraat Odalarına, ilaç bayilerine ve üreticilerimize büyük görevler düşmektedir. Tüm üreticilerimize bilinçli, hayırlı ve bereketli sezonlar diliyoruz.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top