MALKARA ZİRAAT ODASI’NDAN ÜRETİCİLERE KONFERANS

262 okunma

Malkara Ziraat Odası, Malkaralı üreticilere yönelik düzenlenen bilgilendirme konferanslarına bir yenisi daha ekledi.

SYNGENTA firmasının ve Malkara Ziraat Odası Tarımsal Danışmanlık Biriminin birlikte hazırladığı program Malkara Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda düzenlendi. Eğitim seminerine SYNGENTA firması yetkilileri Malkara Ziraat Odası Tarımsal Danışmanlık Birimi personeli ve Malkaralı üreticiler katıldı.

MALKARALI ÜRETİCİLER TÜM KOLTUKLARI DOLDURDU

Malkara Ziraat Odası Tarım Danışmanları Hülya Demir, Ece Sancar, Sevcan Arap, Ziraat Mühendisleri Deniz Manazoğlu ve Yasin Öztürk işbirliği ile hazırlanan seminerin sunumunu Ziraat Mühendisi Çağdaş Özçetin yaptı. Konferansa yoğun bir katılım vardı. Malkaralı üreticiler tüm koltukları doldurdu.

Ayçiçeği üretiminin üzerinde durulduğu konferansta Ziraat Mühendisi Çağdaş Özçetin şunları anlattı:

“TOPRAK ANALİZİ YAPTIRMADAN GÜBRELEME YAPMAYIN”

“Ülkemizde bitkisel yağ üretiminin %60’ı ayçiçeğinden karşılanmaktadır. Bu yüzden ayçiçeği konusu bizler için önemli. Üreticilerimiz doğru tohum tercih etmeli ki; o üründen kaliteli bir verim elde edilebilsin.  Verimi ve elde edilen ürünün kalitesini arttıran en önemli maddelerden biri ‘bor’ dur. Kaliteli yağ oranı için ‘bor’a ciddi bir ihtiyaç vardı. Topraklarımıza gübreleme yapmadan önce ‘toprak analizi’ mutlaka yaptırmalıyız ve buna göre gübreleme yapmalıyız. Ayçiçeği verimi için dekara yeterli bitki düşmeli ve düzgün bir çıkış yakalanmalı.”

“MALKARA’NIN VERİM REKORTMENİ SY ROSETA”

Ayçiçeği verimi için dekara yeterli bitki düşmesi gerektiğini ve düzgün bir çıkış yakalanması gerektiğini ifade eden Ziraat Mühendisi Çağdaş Özçetin; “Malkara’nın verim rekortmeni SY Roseta ”dedi. Ziraat Mühendisi Çağdaş Özçetin “SY Roseta” ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“2018 verim sonuçlarına göre SY Roseta ile elde edilen verimin en yüksek olduğu yer Karaiğdemir Mahallesi’dir. Burada 418 kilogramlık bir verim karşımıza çıkmaktadır. Yağ oranı ise %44,37’dir.  SY Roseta ile ayçiçeği tarlalarındaki tüm yabancı otlarla rahatlıkla mücadele edebilirsiniz. Kendisini güneşten saklayan bir özelliği vardır. Kök gelişimi sayesinde yıkılmalara dayanıklı ve sağlam gövdelidir. Yağ oranı ve hektolitre çok yüksektir.”

Ziraat Mühendisi Çağdaş Özçetin’in sunumunun ardından üreticiler “ilaç” konusunda da bilgilendirildi. Anıl Çavdar ilaç konusunda Malkaralı üreticilere çeşitli bilgiler aktardı.

KONFERANSA KATILAN ÜRETİCİLERE İKRAMLARDA BULUNULDU

SYNGENTA firması konferansta üreticilere şapka ve el broşürleri dağıttı. Aynı zamanda Malkara Ziraat Odası konferans sonrasında ürecilere çeşitli ikramlarda bulundu. İkramların ardından düzenlenen konferans sona erdi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top