MALKARA’DA 1. SINIF VE 8. SINIF ÖĞRENCİLERİNE AŞI UYGULAMASI YAPILDI

327 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları 2018-2019 eğitim-öğretim yılı aşı takvimi kapmasında İrfan Macar İlkokulu ve Mustafa Uysal Ortaokulu öğrencilerine aşı uygulaması yaptı.

Yapılan aşı uygulamasına Malkara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç ve Malkara İlçe Sağlık Müdürü Dr. Refet Çeviker katıldı. İrfan Macar İlkokulu’nda 1. Sınıf öğrencilerine “Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak ve Tetrasiklin” aşıları yapıldı. Mustafa Uysal Ortaokulu’nda ise 8. Sınıf öğrencilerine “Tetanoz” aşısı yapıldı.

İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları bu aşıların her yıl rutin olarak 1. Sınıflara ve 8. Sınıflara uygulandığını dile getirerek aşının hastalıklar karşısındaki önemine dikkat çekti ve aşının önemini vurguladı.

AŞI VURULAN MİNİKLERE RENKLİ BALONLAR HEDİYE EDİLDİ

Sağlık Müdürlüğü çalışanları ilk olarak İrfan Macar İlkokulu’nda 1. Sınıf öğrencilerine aşı uygulaması yaptı. Öğrencilerinin aşıdan korkmamaları ve aşı vurulan arkadaşlarını görerek paniğe kapılmamaları için minik öğrenciler tek tek aşı odasına aldı ve aşı işlemi gerçekleştirildi. Sağlık çalışanları tarafından aşı vurulan miniklere renkli balonlar hediye edildi.

AŞIDAN KORKAN MİNİKLERE SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE ÖĞRETMENLERİ DESTEK OLDU

Sağlık Müdürlüğü çalışanları aşı esnasında minik öğrencilerle sohbet ederek onlara sorular sordu. Miniklerin dikkatlerinin başka tarafa yönelmesini sağlandı.  Sağlık çalışanları miniklerin aşı korkularını en aza indirmek için ellerinden geleni yaptı. Aynı zamanda minik öğrencilerin sınıf öğretmenleri de öğrencilerini yalnız bırakmadı. Öğretmenler öğrencilerine aşı öncesinde, aşı sırasında ve aşı sonrasında destek oldu.

ÖĞRENCİLERE “T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI OKUL AŞI KARTI” DAĞITILDI

Aşı uygulamasında 1. Sınıfların aşılarını tamamlayan sağlık çalışanları ardından Mustafa Uysal Ortaokulu’na geçti. Mustafa Uysal Ortaokulu’nda 8. Sınıf öğrencilerine tetanoz aşısı yapıldı. Aşı olan öğrencilere “T.C. Sağlık Bakanlığı Okul Aşı Kartı” dağıtıldı. Öğrencilerden okul aşı kartına isimlerini, vuruldukları aşının adını ve aşı vuruldukları tarihi yazmaları istendi.

“AŞILI ÇOCUK AKILLI ÇOCUK”

Yapılan aşı uygulamasının ardından sağlık çalışanları“Aşılı Çocuk Akıllı Çocuk” sloganıyla öğrencilerin aşıya korkuyla yaklaşmamasını, aşının hastalıklar karşısında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha dile getirdi. Son olarak Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları aşı uygulamasının tüm okullarda devam edeceği bilgisini verdi. (Ömür Çolak)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top