MALKARA’DA AŞURE MALZEMELERİ TEZGÂHLARDA YERİNİ ALDI

343 okunma

Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü ‘Aşure Günü’ olarak bilinmektedir. Bu vesileyle Muharrem ayının ve aşure günlerinin daha bereketli ve daha mübarek olduğu ifade edilmektedir. Medya Batı Gazetesi olarak muharrem ayında bulunduğumuz ve aşure yapımının devam ettiği bu günlerde aşurelik malzemeleri ve güncel fiyatları sizler için ele aldık. İlçemiz esnaflarından Kervan Kuruyemiş sahibi Serkan Gün aşure malzemelerini ve fiyatlarını bizler için anlattı.

Malkaralı esnaf Serkan Gün aşurelik malzemeleri başlıca şöyle sıraladı: “Buğday, kuru üzüm, incir, kayısı, kuş üzümü, çam fıstığı, fındık, tuzsuz fıstık, karanfil, aşure kokusu, susam, nohut, kuru fasulye vb. isteğe bağlı diğer kuruyemişler ve bakliyatlar.”

“VATANDAŞLARIMIZ İMKÂNLARI YETTİĞİNCE ALIŞVERİŞİNİ YAPIYOR VE ADETLERİMİZİ KORUMAYA DEVAM EDİYOR”

Muharrem ayıyla birlikte kuruyemiş ve bakliyat satışlarında hareketlilik olduğunu dile getiren esnaf Serkan Gün şunları ifade etti:

“Aşure yapımı ile birlikte işlerimiz biraz da olsa canlandı diyebiliriz. Özellikle köylülerimiz adetlerimizi daha çok koruyor ve daha çok sahip çıkıyor. Muharrem ayına girdiğimiz ve aşure günlerini yaşadığımız bu zaman diliminde tüm vatandaşlarımız imkânları yettiğince alışverişini yapıyor ve adetlerimizi korumaya devam ediyor. Bu toplumumuz ve geleneklerimiz, adetlerimiz adına çok güzel bir şey.”

“AŞURELİK MALZEMELERİ PAKET HALİNDE 5 LİRA VE 2 LİRA ARASINDA DEĞİŞEN BİR FİYATA MÜŞTERİLERİMİZE SATIYORUZ”

Aşurelik malzemeler içerisinde yer alan bazı ürünlerin fiyatlarından bahseden esnaf Gün sözlerine şöyle devam etti:

“Bazı kuruyemiş ve bakliyat fiyatlarımızdan bahsedecek olursak en yüksek fiyat kilosu 150 Lira olan çam fıstığı diyebiliriz. Ardından kilosu 35 Lira olan incir ve kilosu 30 lira olan kayısı geliyor. Aynı zamanda fiyatı yüksek olan bir diğer malzemede kilosu 20 Lira olan kuru üzüm. Bizler aşurelik malzemeleri paket halinde 5 Lira ve 2 Lira arasında değişen  bir fiyata müşterilerimize satıyoruz. Paket halindeki fiyatlarımızdan bazıları da şöyle; buğday 3 Lira, kuru üzüm 5 Lira, kuş üzümü 3 Lira, aşure kokusu 3 Lira, karanfilin 2 Lira, çam fıstığı 5 Lira, tuzsuz fıstık 5 Lira. Diğer aşurelik malzeme fiyatları da aşağı yukarı aynı rakamlar arasında değişmekte.”

“KURUYEMİŞ ESKİDEN İHTİYAÇTI FAKAT ŞİMDİ İSE LÜKS OLMAYA BAŞLADI”

Sektördeki işlerin önceki sezona göre şuan biraz daha düşük olduğundan bahseden Serkan Gün piyasadaki durum ile ilgili şunları söyledi:

“Diğer sezona göre işlerimiz biraz daha durgun. İşlerimizin düşük olmasının sebebi olarak da bayramdan çıkmış olmamız, okulların açılmış olması ve kış aylarının gelmesiyle birlikte kömür telaşının başlamış olması diyebiliriz. Hal böyle olunca da şuanda işlerimizin biraz daha durgunlaştığını söyleyebilirim. Bu ve benzeri sebeplere bağlı olarak kuruyemiş eskiden ihtiyaçtı fakat şimdi ise lüks olmaya başladı desek yanlış olmaz.”

Malkaralı esnaf Serkan Gün son olarak: “Muharrem ayının hayırla vesile olmasını temenni ederim. İlçemizdeki tüm esnaflara hayırlı, bereketli ve helal kazançlar diliyorum” dedi.(Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top