MALKARA’DA, BEKLENEN “GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETİM TESİSİ”NİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

268 okunma

BAŞKAN YURDAKUL: “MALKARA’NIN 77 MAHALLESİNE YAPILAN BÜTÜN HİZMETLERİN MALKARA’YA HAYIRLI VE UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM”

Çınaraltı Göleti Toplu Damlama Sulama Tesisinin su dağıtım ağına ait enerji maliyetinin düşürülmesi amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Malkara Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı ve Çınaraltı Sulama Kooperatifi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Çınaraltı Mahallesine yapılan Güneş Enerjisi Üretim Tesisinin açılışı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

“Güneş Enerjisi Üretim Tesisi’nin açılışına; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Malkara Belediye Meclis Üyeleri, Malkara Belediyesi Başkan Yardımcıları, sivil toplum kuruluşu başkanları ve temsilcileri, dernek başkanları, mahalle muhtarları, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Çınaraltı Mahalle Muhtarı Yılmaz Bölüt şunları ifade etti:

“GÜNEŞ ENERJİSİ PANELLERİNİN ÇINARALTI MAHALLEMİZE VE ÜRETİCİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN”

“Çınaraltı Mahallemizin Güneş Enerji Panellerinin açılış törenine hepiniz hoş geldiniz. Bundan yaklaşık 3 yıl önce kapalı basınçlı sulama tesislerimizi açmış bulunmaktaydık. Sulama maliyetleri çok yüksek olduğundan dolayı böyle bir projeye ihtiyaç duyulmuştu. Malkara Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansının katkılarıyla bu proje yapılarak sorunumuz ortadan kalktı. Ben bu sorunumuzu gidermelerinden dolayı Malkara Belediye Başkanıma, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanıma ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Müdürümüze Çınaraltı Mahallesi halkı adına çok teşekkür ediyorum. Açılışını yapmakta olduğumuz Güneş Enerjisi Panellerinin Çınaraltı Mahallemize ve üreticilerimize hayırlı olsun.”

“ÇINARALTI MAHALLEMİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN”

Çınaraltı Kooperatif Başkanı Enver Yılmaz da yaptığı konuşmasında; “ Enerji maliyetlerimizin düşürülmesi konusunda bize yardımcı olan Malkara Belediye Başkanıma, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanıma ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Müdürümüze çok teşekkür ederim. Çınaraltı Mahallemize hayırlı ve uğurlu olsun.” İfadelerini kullandı.

“BU PROJENİN BAŞTA TEKİRDAĞ OLMAK ÜZERE TRAKYA BÖLGESİ'NE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan; “Dünyanın en eski ve insanoğlunun da en temel ihtiyaç maddelerin üreten tarım, dünya genelinde bir takım sıkıntılar yaşıyor. Dünya genelindeki insanların büyük bir kısmı gıdanın adaletsiz dağılımı nedeniyle yatağa aç giriyor. Türkiye'de Cumhuriyet'in ilanından sonra fersah fersah yol alan tarım sektörü, son dönemlerde sıkıntılı günler yaşıyor. Son yapılan araştırmalara göre Türkiye olarak köyden kente göçte dünya birincisiyiz. Bu durum da tarım ve hayvancılığa olumsuz yansıyor. Malkara'da hayata geçirdiğimiz Güneş Enerji Sisteminde her biri 270 kilowatt gücünde 378 adet panel bulunuyor. Malkara'nın iklimi dikkate alındığında günde 200 ile 600 kilowatt saat enerji, yılda da 150 megawatt elektrik üretebilecek. Güneş enerji sisteminden yılsonunda elde ettiğimiz gelir ile çiftçilerimizin elektrik harcamalarında kullanacağız. Ben bu projenin başta Tekirdağ olmak üzere Trakya Bölgesi'ne hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

“TEKİRDAĞ VE TRAKYA BÖLGESİ'NİN DAHA DA KALKINMASI, İLERİYE GİTMESİ İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin; "Bugün burada hem Malkara hem de Tekirdağ adına önemli, güzel bir projenin hizmete açılması münasebetiyle beraberiz. Bu noktada açılacak olan tesis ile birlikte çiftçimizin elektrik giderini Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Kalkınma Ajansının destekleri ile karşılamış olacağız. Malkara Güneş Enerji Sistemi sayesinde Malkara daha da kalkınmış olacak. Biz Trakya Kalkınma Ajansı olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ile Tekirdağ ve Trakya Bölgesi'nin daha da kalkınması, ileriye gitmesi için var gücümüzle çalışıyoruz." diyerek düşüncelerini belirtti.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“MALKARAMIZ İÇİN VAAT ETTİĞİMİZ BÜTÜN PROJELERİ NASIL 5 YILDIR TEK TEK YERİNE GETİRDİYSEK BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE DE YERİNE GETİRECEĞİZ”

“Bizler 5 yıl önce yola çıktığımızda Malkaramızın her açıdan eksiklerini tespit edip hemşerilerimizden destek istedik. 5 yıl sonra geldiğimiz noktada Malkaramızın birçok eksiğini tamamlayarak Trakya’da marka şehir olacak Malkara’yı yaratmak için tekrar hemşerilerimizin huzuruna geldik. Et Kombina Tesisinin açılışını gerçekleştirdik. Malkara’nın kaderini ve talihini değiştirecek, Trakya’da Malkara’mızı hayvancılığın başkenti yapacak bir projeydi. Et Kombina Tesisimiz Malkaralı hemşerilerimize hayırlı ve uğurlu olsun. Kadir Başkanım, buraları sizin çok iyi dinlemenizi istiyorum. Çünkü size ihtiyacımız olacak. Sırasıyla bundan sonra Malkaramızın Canlı Hayvan Pazarının ve Yeni Kent Meydanımızın temel atma törenlerini yapacağız. Termik Santral gibi ilçemizde doğayı kirletecek, Malkara’nın geleceğine zarar verecek tarım ve hayvancılığa, Trakya insanının sağlığına sekte vuracak her türlü tesisi Malkara’dan uzak tutacağız. Bugün olduğu gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla hem ülkemizin, hem Malkaramızın, hem de çiftçilerimizin bu yöndeki ihtiyacını karşılayacak tesislerin, yatırımların açılışlarına devam edeceğiz. Kısa bir süre sonra Çok Amaçlı Kapalı Pazar Yerimizin de açılışını gerçekleştireceğiz. Malkaramız için vaat ettiğimiz bütün projeleri nasıl 5 yıldır tek tek yerine getirdiysek bundan sonraki süreçte de yerine getireceğiz. 5 yıl boyunca Trakya Kalkınma Ajansımız ile birlikte birçok projeye imza attık. Eğitim projelerinden başladık. Bu eğitim projelerinin sonunda hemşerilerimizin sicillerinin dahi tutulamadığı, bilgisayar programlarında lisans olmadığı Malkara Belediyesi’ni İSO 9001 belgesi alacak şekilde kalite standartlarına taşıyacak ciddi anlamda hemşerilerimize tescilli kaliteli hizmet veren bir kurum haline getirdik. Kalkınma Ajansından aldığımız ciddi eğitim destekleri oldu. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimize de ben hemşerilerimin huzurunda teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte Kalkınma Ajansımızdan taleplerimizde isteklerimizle artarak devam edecek. Şuan 15 Temmuz Demokrasi Parkımızı Trakya Kalkınma Ajansıyla birlikte inşa ediyoruz. Malkara’nın ihtiyaçlarını karşılayacak çehresini değiştirecek güzel bir proje olacak. Çınaraltı Mahallemizin kapalı sistem sulama projesinde ki en büyük girdi olan enerji maliyetini Güneş Enerjisi Panelleri neredeyse %95 oranında aşağı indirecek. Doğduğumuz, büyüdüğümüz, ekmeğini yediğimiz suyunu içtiğimiz memleketimize bizlere hizmet etme fırsatı verdiği için hemşerilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

“BÜTÜN HİZMETLERİN MALKARA’YA HAYIRLI VE UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM. MALKARALI HEMŞERİLERİME BUGÜN BURADA BİZLERLE OLDUKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul konuşmasına şöyle devam etti:

“Üstüne basarak şunu söylemek istiyorum Malkara’mızda doğa dostu santrallerle ülkemizin enerji açığına bir nebze olsun çare bulmak istiyoruz. Hem de Malkara’da 2. Dönemde bizlerle birlikte olacak köy kooperatiflerimizin ve belediyemizin bütçesine bu santrallerden ciddi gelir getirmeyi planlıyoruz. Malkara’da kesinlikle fosil yakıtıyla kullanılacak bir termik santral kurulmasını Malkara Belediye Başkanı olarak Malkara da ki Sivil Toplum Kuruluşları olarak biz de istemiyoruz. İlk dönem yaptığımız mera ıslah projelerine çalı çırpı ile mücadeleyi ekleyerek çöplerden elde edeceğimiz gübrelerle mera ıslahlarımız daha yoğun bir şekilde üreticilerimizin girdilerini daha aşağı çekecek şekilde üreticilerimize ve çiftçilerimize hizmet vereceğiz. Güneş Enerjisi panellerinin Çınaraltı Mahallemize ve Malkara’nın 77 mahallesine yapılan bütün hizmetlerin Malkara’ya hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Malkaralı hemşerilerime bugün burada bizlerle oldukları için teşekkür ediyorum.”

“TRAKYA KALKINMA AJANSI'NA, PROJE ORTAKLARIMIZ, MALKARA BELEDİYESİ VE ÇINARALTI SULAMA KOOPERATİFİ İLE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYOR, BU HİZMETİN TEKİRDAĞ'A HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

 “Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuşmasında şunları ifade etti:

"Büyükşehir Belediyemizce tarımsal sulamanın yaygınlaştırılması amacıyla 2016 yılında Çınaraltı Mahallemizde 2 milyon 300 bin TL'lik yatırım ile toplu damla ve yağmurlama sulama sistemini siz değerli vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Açık kanal sisteminde 1.280 dekar sulanırken, kapalı toplu damla sulama sisteminde bu alanı 2.595 dekara çıkardık. Modern sulama teknikleri enerji ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Tarımsal sulamada şebekeden alınan elektrik enerjisinin çok pahalı olması çiftçilerimizi zorlamaktadır. Yapmış olduğumuz güneş enerjisi sistemi, sulama maliyetlerimizi ciddi bir şekilde azaltacaktır. Tarımsal Hizmetler Dairemizce hazırlanan Güneş Enerjisi Sistemi, Trakya Kalkınma Ajansı'na sunulmuş ve bu proje mali destek programı kapsamında hibe almaya hak kazanmıştır. Söz konusu proje Büyükşehir Belediyemiz, Malkara Belediyesi ve Çınaraltı Sulama Kooperatifinin işbirliğiyle tamamlanmıştır. Burada üretilen enerji, Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.'den yapılan abonelik vasıtasıyla ulusal dağıtım ağına aktarılacak ve yılsonunda mahsuplaşma yoluna gidilecektir. Toplu Damla Sulama Sisteminin kurulmasıyla çiftçilerimiz sulama faaliyetlerini daha modern yöntemlerle yapabilecekleri gibi, buğday ve ayçiçeğinin yanı sıra katma ekonomik değeri daha yüksek tarım ürünlerini yetiştirme imkânına kavuşacaktır. Ayrıca yıl içerisinde birden fazla ürün yetiştirilebilecek olması çiftçilerimizin ekonomik gücünü ve tarım alanında istihdam olanaklarını arttıracaktır. Beş temel vizyonumuzdan biri olan tarım ve hayvancılık vizyonumuz kapsamında böyle bir projeyi hayata geçiriyor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Kırsal kalkınmaya ve tarım? hayvancılık alanındaki üretimi artırmaya yönelik çalışmalarımız bundan sonra de devam edecek. Toplu Damla Akıtma Sistemi projesinin hayata geçirilmesine verdikleri destekten dolayı Trakya Kalkınma Ajansı'na, proje ortaklarımız, Malkara Belediyesi ve Çınaraltı Sulama Kooperatifi ile emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu hizmetin Tekirdağ'a hayırlı olmasını diliyorum.”

Güneş Enerjisi Üretim Tesisi açılış töreni, yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ile son buldu. (Nurdan Yavuzcan)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top