MALKARA’DA DERİN ÇATAK ŞEHİTLERİ ANILDI

153 okunma

Malkara İlçesi'nin Sağlamtaş Mahallesi Derin Çatak mevkiinde 1912 yılında Bulgar askerleri tarafından şehit edilen vatandaşlar şehitlikte anıldı.

Derin Çatak şehitlerini anma programına, Malkara Kaymakamı Erkan Karahan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkan Vekili Bahaettin Cömert, Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Murat Kızıltan, Tekirdağ İl Müftüsü İsmail İpek, Siyasi Parti başkan ve temsilcileri, Sağlamtaşlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Recep Güven ve vatandaşlar katıldı.

 Şehitlikte okunan dualarla başlayan anma programı Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Programda yapılan konuşmalarda, Derin Çatak Mevkii ve Derin Çatak şehitleri hakkında bilgiler verildi. Konuşmaların ardından öğle namazına müteakiben okutulan mevlid-i şerifin ardından program son buldu.

'DERİN ÇATAK'

1912 yılında Bulgar birliklerine karşı çete faaliyetleri yapan Kurt Mehmet'e Bulgar birlikleri tarafından haber yollanarak kendisine bir şey yapılmayacağı yönünde verilen sözlerin ardından Kurt Mehmet ve arkadaşları Bulgar komutanlarına inanarak Derin Çatak Mevkii'nden Sağlamtaş'a geldiler. Fakat sözünde durmayan Bulgar birlikleri Kurt Mehmet, Çalı Abdullah, Veysel Ağa, Bedel Mehmet, Hacı Onbaşıların Mehmet, Hüsniyelerin Süleyman Ağa, Kuranların Küçük Mustafa, Koca Berberlerin Hacı Mehmet, Çınarlıdere'den (Bunak) Mustafa Ağa, Pamukların Hüseyin Ağa ve İbrahim Pehlivan'ı Derin Çatak mevkiinde infaz etmişlerdi. (Murat Yayın)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top