MALKARA’DA “DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” COŞKUSU

121 okunma

BAŞKAN ÖZSOY: “GURURLA SÖYLÜYORUM Kİ; BU GÜNÜMÜZÜ SANA BORÇLUYUZ ATAM”

Malkara’da, “Dünya Kadınlar Günü” düzenlenen tören ile kutlandı.

Türk Kadınlar Birliği Malkara Şubesi’nin organize ettiği kutlu töreni Hükümet Konağı önünde yapıldı.

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törene; Türk Kadınlar Birliği Makara Şubesi Başkanı ve Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Malkara Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları ve üyeleri, Malkara Gaziler Derneği Başkanı ve Üyeleri, İlçe Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkan Adayları, İlçe Siyasi Parti Kuruluşlarının Temsilcileri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Tören öncesinde İlçe Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve beraberindeki heyet katılımcılara karanfil dağıttı.

“Dünya Kadınlar Günü” kapsamında düzenlenen tören; Atatürk Anıtı’nın önüne Türk Kadınlar Biriliği’nin çelenk sunumuyla başladı. Çelenk sunumunun ardından tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, TKB Malkara Şubesi Başkanı Belma Özsoy günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

“KADIN OLMADAN DEMOKRASİDEN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

TKB Malkara Şubesi Başkanı Belma Özsoy yapmış olduğu konuşmasında şunları ifade etti:

“ Bugün bir hüzün günü olarak başladı. 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentindeki bir tekstil fabrikasında; ,eşit iş, eşit ücret için mücadele eden işçiler içeri kilitlendiği için kadınlar ve çocuklardan oluşan 129 işçi hayatını kaybetti. ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ olarak başlayan bu hareket, 1977’den beri ‘Dünya Kadınlar Günü’ olan 8 Mart; eşitlik ve haklar için mücadele eden kadının toplumsal konumunun değerlendirildiği, eşitsizliğe ve ayrımcılığa karşı, kadınların toplumsal ve ekonomik sorunlarını haykırdığı, çözüm için birleşmenin vurgulandığı anma ve anlama günüdür. Çünkü kadın olmadan demokrasiden bahsetmek mümkün değildir.”

“KUTLAMALARIN İLK YILLARINDA, KADINLARIN SLOGANLARI; ‘EKMEK VE GÜL’DÜ. EKMEK; YAŞAM, GÜL İSE KALİTELİ YAŞAMIN SİMGESİYDİ”

TKB Malkara Şubesi Başkanı Özsoy konuşmasına şu sözlerle devam etti:

 Bugün hala kadına şiddetten, çocuklara tecavüzden bahsediyorsak, eşit iş, eşit hak demenin ne anlamı olur bilmiyorum. Bir gün geçmiyor ki ,gazete haberlerinde çocuğa ve kadına taciz ve tecavüz olaylarından bahsedilmesin. Dünya Kadınlar Günü’nün ilk kutlanılmaya başlandığı yıllarda, kadınların sloganları; ‘Ekmek ve Gül’dü. Ekmek; yaşam, gül ise kaliteli yaşamın simgesiydi. Bırakın kaliteli yaşamı, yaşamak bile zorlaştı kadın için. Kadına şiddetin, kadına cinayetlerin çok arttığı bu günlerde; işten çıkarılmalarda ve iş alınmada kararlar, hep kadınların aleyhine oluyor.”

“İLK VE TEK ÖRGÜTLÜ KADIN MÜCADELESİNİN ÖNDERLERİNDEN DEVİR ALDIĞIMIZ BAYRAK ELLERİMİZDE VE ONU TAŞIMANIN KIVANCI İÇİMİZDEDİR”

Başkan Belma Özsoy günün anlam ve önemine dair yapmış olduğu konuşmasında şu konulara değindi:

“Saygıdeğer hanımefendiler ve beyefendiler; ‘Kadın’ deyine en şanslı kadıları; biz ‘Türk Kadınları’ olarak düşünüyorum. Çünkü bütün dünyaya kadının omuzlarda taşınmaya layık olduğunu söyleyen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Pek çok dünya kadınından önce sosyal, siyasal ve ekonomik haklarımıza kavuştuk. Kadınların erkeklerden daha aydın, daha çok söz sahibi olması gerektiğini söyleyen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Toplumun %50’sini yetiştiren gene kadındır. Çocuklarımızın yarınlarını kuracakları kadınlar, söz ve karar mekanizmalarında hak ettikleri yerleri alıncaya kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye söz veriyoruz. İlk ve tek örgütlü kadın mücadelesinin önderlerinden devir aldığımız bayrak ellerimizde ve onu taşımanın kıvancı içimizdedir.”

“İSTER YETMİŞ OLSUN YAŞIM. İLERİCİ VE ÇAĞDAŞIM. YOKSA HARAM OLUR AŞIM. AYDIN BİR TÜRK KADINIYIM”

Başkan Belma Özsoy yapmış olduğu konuşması esnasında ayrıca şu dizelere yer verdi:

“Biz Kadınlar; Meşaleyiz sönmeyiz. Başka rejim denemeyiz. Sözümüzden dönmeyiz. Aydın bir Türk Kadınıyım. İster yetmiş olsun yaşım. İlerici ve çağdaşım. Yoksa haram olur aşım. Aydın bir Türk Kadınıyım.”

“GURURLA SÖYLÜYORUM Kİ; BU GÜNÜMÜZÜ SANA BORÇLUYUZ ATAM”

TKB Malkara Şubesi Başkanı Belma Özsoy, sözlerini şu cümlelerle tamamladı:

“Peygamberimiz Hz. Muhammed Efendimiz şöyle demiştir; ‘Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları kötü ve aşağılık kimseler hor görür.’ İşte Kadınlara değer veren asalet ve şeref sahibi Mustafa Kemal Atatürk. Gururla söylüyorum ki; bu günümüzü sana borçluyuz Atam. Hepinize saygılarımı sunuyorum. ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz’ kutlu olsun.”

Başkan Belma Özsoy’un ardından, günün anlam ve öneminin belirtildiği şiiri okuması üzere emekli öğretmen Halil Şeker davet edildi. Okunan şiirin ardından düzenlenen tören çekilen hatıra fotoğraflarıyla sona erdi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top