MALKARA’DA GAZİ ÖMER BEY ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

358 okunma

Malkara Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi okul yönetimi ve öğrencileri tarafından ‘Gazi Ömer Bey’ i anma programı düzenlendi.

Malkara Kültür sarayı sinema ve konferans salonunda düzenlenen programa, Okul Müdürü Ergün Aydoğan, Okul idaresi, Öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

 Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Ardından Malkara Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ergün Aydoğan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

 Okul Müdürü Ergün Aydoğan konuşmasında, “Değerli Öğretmenlerimiz, Sevgili Öğrenciler, Bugün ilçemizin bir mahallesine ve bir lisesine adı verilen, Rumeli nin ilk camilerinden biri olan Gazi Ömer Bey Camii ni yaptıran, Osmanlı komutanlarından ve beylerinden Gazi Ömer Bey i anmak adına burada bulunuyoruz.

Genel olarak “ Gazi “ ahiret için sevap kazanma amacıyla savaşan Müslüman olarak tanımlanır. Gazide bulunması gereken karakterler ise Dede Korkut ve Danişmentname gibi Türk Destanlarında belirtildiği gibi cesaret ,yılmazlık, kendine güven, güçlülük, savaşkanlık, atılganlık, dayanıklılık, yerinde metanetle durma, sabırlılık, fırsatları kollama, yoldaşına vefadır. 13. ve 14. Yüzyıllarda Anadolu da halka fetih ve gaza kurallarını öğretmek için yazılmış Türkçe eserlerde Gazi nin niyeti “ samimi olmalı” İslam dini ve Müslüman halk için savaştığını unutmamalı, gazada tamah ve riya olmamalı diye yazar. Osmanlı Devletinde devletin kurucusu Osman Bey ,geleneksel söylencede daima Osman Gazi diye anılır ve onun torunları olan Osmanlı Padişahlarıda en çok bu ünvanla övünürlerdi. Osmanlı Devletinin kuruluş yılları, Rumeli ye geçiş, Gelibolu dan Malkara dan Burgaz a hatta Balkanlara uzanan fetih hareketlerinde gaza ruhu ve gazi yada şehit olma arzusu etkili olmuştur. Bu gaza ve fetihlere katılan isimler günümüzde çeşitli şekillerde yaşatılmakta ve yeni nesillere öğretilmektedir. Malkara nın fethinde görev alan ilçemizde bir mahallemizede ismi verilen gazi ömer bey de tarihe adını yazdırmış kahramanlarımızdandır. Gazi Ömer Bey ; Fatih Sultan Mehmet in Mora yarımadasının yönetimini verdiği Atinayı kan dökmeden zapt eden Osamanlı nın bayrağını Akropol de dalgalandıran,  Eflak- Bosna seferinde Eflaklılara aman dileten Venedik ganarelini pusuya düşüren Osamanlı- Mısır Savaşında ordumuzu yenilgiden kurtaran, Osmanlı ordusuna yüzlerce gözü kara asker yetiştiren ve daha buradan sayamadığım birçok başarıyla tarihe geçmiş bir isimdir. Gazi Ömer Bey sadece siyasi ve askeri alandaki başa elde etmekle kalmamış ayrıca Osmanlı kültür- sanatına da hizmet etmiştir. Emeklilik günlerini geçirdiği Osmanlı nın önemli şehirlerinden Malkara mızda vakıf kurduğu, bu bölgede pek çok camii, mescid, tekke, kervansaray yaptırdığı bilinmektedir. Bu bağlamda başta Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Malkara’mızda adı yaşayan Gazi Ömer Bey ve Türk İslam tarihinde emeği geçmiş tüm gazilerimiz ve şehitlerimizi minnetle, saygıyla anıyoruz.” dedi.

 Okul Müdürü Ergün Aydoğan tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi Okulu 11 nci ve 12 nci sınıf öğrencileri tarafından şiirler okunup günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

 Okunan şiirler ve yapılan konuşmaların ardından Sanat Tarihi Öğretmeni Adem Atıcı tarafından öğrencilere slayt destekli Gazi Ömer Bey Cami ve Türbesi tanıtımı yapıldı. Yapılan tanıtımın ardından okul 11 nci sınıf öğrencileri Agah ferit İbişoğlu, Üstünay Aşıklar ve Haktancan Özmercan’ın Malkara halkına sormuş olduğu Gazi Ömer Bey kimdir? İsimli röportajın yayınlanmasıyla program son buldu. (Murat Yayın)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top