MALKARA’DA GAZİLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

239 okunma

19 Eylül Gaziler Günü, Malkara’da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Hükümet Meydanı Atatürk Anıtı önünde yapılan tören;  Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Gaziler Derneği’nin çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

Törene; Malkara Kaymakamı Erkan Karahan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erdem Murat Tatlı, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul,  İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Murat Kızıltan, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, belediye meclis üyeleri, gaziler, askeri erkan, STK Başkan ve Yöneticileri, daire ve okul müdürleri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Malkara Gaziler Derneği Başkanı Rahmi Işık günün anlam ve önemine dair yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi:

“ŞEHİT NURLANMIŞ, GAZİ ONURLANMIŞ ASKERDİR”

“ Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasından sonra19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal rütbesi ve Gazilik unvanı verilmiştir. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal rütbesi ve Gazilik unvanının verilmesinin 97. Yıl dönümünü bugün büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra Kore ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varoluş mücadelesinde ve iç güvenlik harekâtı sonucunda canlarını bu ulusa adayan tüm canlara Gaziler günü kutlu olsun. Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız. Dün olduğu gibi bugün de aynı inanç ile aziz vatanın birliğine ve bölünmezliğine, ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Bizim için vatan savunmasında Şehit ve Gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, Gazi onurlanmış askerdir. Bugün bizlerle beraber olan, mutluluğumuzu paylaşan sizlere tüm gaziler adına teşekkür ederim. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden Gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilir kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımı sunarım.”

Tören, Hüseyin Köse İlkokulu öğrencilerinin okuduğu şiirlerle ve toplu çekilen hatıra fotoğraflarıyla sona erdi. (Murat Yayın – Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top