MALKARA’DA “GENÇLİK HAFTASI ÇELENK TÖRENİ” DÜZENLENDİ

181 okunma

Malkara’da “Geçlik Haftası” kapsamında çelek sunma töreni düzenlendi.

“Ey Türk gençliği!
Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

Geçlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen çelek töreni, Hükümet Konağı Atatürk Anıtı önünde yapıldı.

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törene; Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Remzi Barış, Geçlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Personelleri, İlçe Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Voleybol Antrenörü Büşra Ceylan günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları ifade etti:

“GENÇLİK HAFTASI TÜM YURTTA KUTLU OLSUN”

“Geçlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ‘Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası Kutlamaları Usul ve Esasları Talimatnamesi’ doğrultusunda; geçlerin sosyal, kültürel, zihinsel, sportif ve sanatsal gelişimlerine katkıda bulunmak, kendilerini ifade edebilen bireylerin ortaya çıkmasına yardımcı olmak, milli ve manevi değerlere saygılı, görev ve sorumluluk bilinci gelişmiş ve toplumla bütünleşmiş sağlıklı nesillerin yetiştirilmesini sağlamak amacıyla 15-21 Mayıs tarihlerini içine alan hafta ‘Gençlik Haftası’ olarak kutlanmaktadır.

Burada Atatürk Anıtına çelenk koyarak, Geçlik Haftası’nın başlatılması amacıyla toplanmış bulunmaktayız. Gençlik Haftası tüm yurtta kutlu olsun.”

“…VAZİFEN; TÜRK İSTİKLÂL VE CUMHURİYETİNİ KURTARMAKTIR”

“Ey Türk gençliği!
Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden, mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî, bedhahların olacaktır.

Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!

Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.

Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.

Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-u-zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur!” (Mustafa Kemal Atatürk)

TÖREN SAYGI DURUŞUNDA BULUNULMASI VE İSTİKLAL MARŞI’NIN OKUNMASIYLA SONA ERDİ

Yapılan konuşmanın ardından Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Remzi Barış, Atatürk Anıtı önüne çelenk bıraktı. Çelenk sunumunun ardından tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top