MALKARA’DA KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLADI: KONUNUN UZMANI UYARDI!

213 okunma

Kış lastiği uygulamasında ilk gün 1 Aralık 2018 Cumartesi. Gazetemiz Medya Batı olarak “Kış Lastiği Uygulaması” konusunda Direksiyon ve Trafik Bilgisi Eğitmeni Metin Demirtaş ile özel bir röportaj yaptık.

Kış lastiği uygulamasının 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren başlayacağını belirten konunun uzmanı ve Direksiyon ve Trafik Bilgisi Eğitmeni Metin Dermiştaş yapmış olduğumuz röportajımızda sözlerine şöyle başladı:

“VALİLİKLER HAVA ŞARTLARINA GÖRE KIŞ LASTİĞİ TAKMA SÜRESİNİ BİR AY ÖNE ÇEKEBİLİR VEYA BİR AY UZATABİLİR”

“Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için,  illerin hava ve iklim şartlarına göre yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, zorunludur. 1 Aralık 2018 ve 1 Nisan 2019 tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımacılığı yapan, kamyon, otobüs, çekici, tanker, kamyonet, minibüs, dolmuş gibi ticari araçların kış lastiği takmaları mecburidir.
Ticari araç, ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm çekici, tanker, kamyon, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı (taksi) otomobillere ticari araç denilmektedir. Aynı zamanda hususi araçların kış lastiği takma zorunluluğu olmamasına rağmen ilgili bakanlığın valiliklere verdiği yetkiye dayanarak, valilikler hususi otomobillerin de kış lastiği takmasını zorunlu tutabilir, ayrıca da valilikler hava şartlarına göre kış lastiği takma süresini bir ay öne çekebilir veya bir ay uzatabilir.”

“YÜKÜMLÜLÜĞE UYMAYAN ARACIN İŞLETENİNE 625 TÜRK LİRA İDARİ PARA CEZASI VERİLİR”

Kış lastiği ile ilgili açıklamalarda bulunan Direksiyon ve Trafik Bilgisi Eğitmeni Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti:

“Kış lastiği uygulamasında ilgili maddede düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine bu maddede belirtilen görevlilerce 2018 yılı içinde 625 Türk Lira idari para cezası verilir. Bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Zorlu kış koşullarında hem kendimizin hem de diğer trafik paydaşlarının can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak için mutlaka hususi araç sahiplerinin de, ticari araç sahipleri gibi kış lastiği kullanmasını tavsiye ediyoruz. Beraberinde zincir, takoz, çekme halatı ve diğer ekipmanları da mutlaka aracımızda bulundurmalıyız.”

“ARACIMIZA TAKACAĞIMIZ LASTİKLERİN TÜMÜNÜN BALANS AYARLARI, DİŞ DERİNLİĞİ VE KALİTESİ AYNI OLMALIDIR”

Hem kendimizin hem de diğer trafik paydaşlarının can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak için mutlaka gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Direksiyon ve Trafik Bilgisi Eğitmeni Demiştaş kış lastiklerinin özellikleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Kış, kar lastikleri 7 dereceye kadar olan hava şartlarında mevsimsel yaz lastiklerine göre daha güvenli olup, kar ve buzda yol tutuşunu arttırıp, fren mesafesini kısaltmaktadır. Yaz lastikleri üretildiği malzeme bakımından 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşmektedir. Aracımıza takacağımız lastiklerin tümünün balans ayarları, diş derinliği (en az 3 mm) ve kalitesi aynı olmalıdır ki böylece yolda sağa, sola çekme olmadan, frenleme esnasında güvenli yol tutuşu sağlayabilelim. Kış lastiklerimiz standart araç lastiğimizden daha geniş tabanlı olmamalıdır.”

“BİRÇOK ŞEYİ RİSKE EDEBİLİRİZ AMA HAYATIMIZI RİSKE ATAMAYIZ”

Kış lastiklerinin özelliklerinden bahseden Direksiyon ve Trafik Bilgisi Eğitmeni Metin Demirtaş özellikle şu konulara da dikkat çekti:

“Olası bir olumsuz durumda geçiş üstünlüğüne sahip olan araçların acil durumlarda kullanabilmesi için mutlaka emniyet şeritlerini ve banketleri açık bırakmalıyız. Ayrıca araçlarımızda gündüz yolculuk sırasında da kısa farlarımız açık şekilde seyahat etmeliyiz. Güvenle seyahat edebilmek için mutlaka hususi araçlarımıza da son güne kalmadan kış lastiği takalım. Birçok şeyi riske edebiliriz ama hayatımızı riske atamayız. Tedbiri elden bırakmayalım ve trafik görevlilerinin işaretlerine dikkate alarak trafik ışıklarına ve belirlenen hız kurallarına uyalım. Aynı zamanda emniyet kemerimizi takalım, takip mesafesine dikkat edelim ve önümüzü görmeden kesinlikle araç sollamayalım.”

“HALKIMIZA ÖNEMLİ BİLGİLERİN AKTARILMASINDA VESİLE OLAN MEDYA BATI GAZETESİ’NE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Son olarak röportajımızda kış lastiği uygulaması hakkında bizlere önemli bilgiler aktaran Direksiyon ve Trafik Bilgisi Eğitmeni Metin Demirtaş: “Sosyal ve toplumsal konuların takipçisi olan ve yine böyle bir konuda bizlerle röportaj yaparak halkımıza önemli bilgilerin aktarılmasında vesile olan Medya Batı Gazetesi’ne teşekkür ediyorum. Bir kez da tüm sürücülere; havanız da, yolunuz da, farınız da açık olsun diyorum. Sağlıcakla kalın” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top