MALKARA’DA ‘KOAH’ KAPSAMINDA YÜRÜYÜŞ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

119 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü belirli gün ve haftalarda farkındalık yaratmaya devam ediyor.

“Dünya KOAH Günü” kapsamında yürüyüş etkinliği düzenleyen İlçe Sağlık Müdürlüğü: “KOAH’lı hastalarımızın günlük yaşamlarında aktif kalabilmelerinin mümkün olabileceğini vurgulamak, egzersizin ve hareketin önemine değinmek amacıyla sağlıklı nefes, sağlıklı yaşam teması ile bu yıl ki sloganımızı ‘Her Adımda Sağlıklı Nefese’ olarak belirledik” dedi.

 “ETKİNLİK ÇERÇEVESİNDE KOAH FARKINDALIĞI İLE BİLİNCİN ARTIRILMASINI HEDEFLEDİK”

Sağlık çalışanları düzenlenen etkinlikte yapılan açıklamada KOAH’ın tanımını şöyle anlattı:

“Dünya KOAH günü; KOAH’ı tanıma ve önemini kavrama günüdür. Bizlerde düzenlediğimiz etkinlik çerçevesinde KOAH farkındalığı ile bilincin artırılmasını hedefledik. KOAH; Kronik(müzmin) Obstrüktif(tıkayıcı) Akciğer Hastalığının kısaltılmış halidir. KOAH zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır.”

“TOPLUMUN KOAH KONUSUNDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP OLMAMASI, HASTALIĞIN ERKEN TANISINI VE ETKİN TEDAVİSİNİ GÜÇLEŞTİRMEKTEDİR”

KOAH’ın tanımını yapan sağlık çalışanları hastalığın ne sıklıkla görüldüğünü ve tehlikeli bir hastalık olup olmadığını şöyle ifade etti:

“KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemektedir. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardı. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Günümüzde dünya üzerinde 3. ölüm nedeni haline gelen KOAH, tüm ölümlerin de %5,5’inden sorumludur. Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları en sık görülen 3. ölüm nedenidir ve bu ölümlerin %61,5’i KOAH nedeniyledir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir.”

“DÜNYADA EN YAYGIN GÖRÜLEN RİSK FAKTÖRÜ SİGARA DUMANIDIR”

KOAH neden olur ve kimlerde görülür sorularını yanıtlayan sağlık çalışanları şu açıklamalarda bulundu:

“KOAH gelişimi için dünyada en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır. Sigara içenler, içmeyenlere göre daha fazla solunumsal şikâyetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler. Diğer tip tütün kullanımı(pipo, puro, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkıda bulunmaktadır. KOAH gelişiminde genetik risk faktörlerinin rolü henüz çok iyi aydınlatılamamış olmasına rağmen, sağlıkta eşitsizlik, özellikle biyomas(odun, tezek, kök benzeri yakıt) kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği ve tozlu-dumanlı iş yerlerinde çalışmanın en önemli çevresel risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Son yıllarda önemi giderek vurgulanmaya başlayan fiziksel aktivitede azalma, hareketsizlik de artık bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.”

“EN SIK GÖRÜLEN YAKINMALAR; NEFES DARLIĞI, ÖKSÜRÜK VE BALGAM ÇIKARMADIR”

Sigara dumanının en yaygın görülen risk faktörü olduğuna dikkat çeken sağlık çalışanları konuyla ilgili açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“KOAH’da en sık görülen yakınmalar; nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. Sigara içen kişiler öksürük ve balgamı kanıksarlar ve bu nedenle doktora başvurmazlar. Nefes darlığı nedeniyle fiziksel aktivite de azalma ortaya çıkar. Eforda nefes darlığı çeken kişi yol yürümek istemez, günlük işlerini azaltır ve zamanla evden çıkmamayı tercih eder. Bu şekilde giderek artan fiziksel aktivite azalması hastanın yaşam kalitesini bozarak hastalığın ilerlemesine neden olur, sakatlık ve ölüme yol açar.”

“KOAH TANISI ‘NEFES ÖLÇÜM TESTİ’ İLE KOLAYCA KONABİLMEKTEDİR.
İLERLEYİCİ BİR HASTALIK OLMASINA KARŞI ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR”

KOAH hakkında çeşitli bilgiler aktaran sağlık çalışanları son olarak KOAH tanısının nasıl konacağına ve hastalığın tedavisinin mümkün olup olmadığına değindi ve şunları söyledi:

“KOAH tanısı, basit ve ağrısız bir test olan ‘Nefes Ölçüm Testi’ ile kolayca konabilmektedir. KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle 40 yaş üstü sigara içmiş ya da içmekte olan, meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp ‘Nefes Ölçüm Testini’ yaptırması gerekir. KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş eğer sigara kullanıyorsa sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmaktır. Bunun dışında diğer zararlı toz ve dumanda uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması e nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem de hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli bir adımdır. Yeterli fiziksel aktivite için ağır egzersizlere gerek yoktur, haftanın çoğu günleri yapılan orta yoğunluktaki fiziksel aktivite yeterlidir. Herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş, düzenli fiziksel aktivitenin sağladığı hemen tüm yararları sağlayabilmektedir.”

“SAĞLIKLI NEFES, SAĞLIKLI YAŞAM; HER ADIMDA SAĞLIKLI NEFESE!”

KOAH ile ilgili yapılan açıklamalardan sonra Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları Hükümet Konağı önünde pankartlar açtı ve vatandaşlara bilgilendirmelerde bulunarak el broşürleri dağıttı. Dağıtılan el broşürlerinin ardından sağlık çalışanları “Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Yaşam; Her Adımda Sağlıklı Nefese!” sloganıyla Hükümet Konağı önünden İlçe Sağlık Müdürlüğüne doğru yürüdü.

EMNİYET EKİPLERİ ÇEVRE VE TRAFİK KONTROLÜNÜ GÜVENLİ VE SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE SAĞLADI

Düzenlenen yürüyüş etkinliği boyunca Malkara İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sağlık çalışanlarının Hükümet Konağı ve yol güzergâhı boyunca yanında oldu. Etkinlik kapsamında çevre ve trafik kontrolünü güvenli ve sorunsuz bir şekilde sağlayan emniyet ekipleri sağlık çalışanlarıyla birlikte yürüyüşe katılarak etkinliğe destek oldu. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top