MALKARA’DA KOÇ DAĞITIM TÖRENİ YAPILDI

220 okunma

Malkara’da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı “Hayvancılığı Geliştirme Projesi” kapsamında “Koç Dağıtım Töreni” düzenlendi. Düzenlenmiş olan proje kapsamında 95 adet damızlık koç dağıtıldı.

Malkara Belediye Mezbahası’nda düzenlenen törene; Tekirdağ AK Parti Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, Tekirdağ İl Jandarma Komutan Vekili J. Albay Haşim Göksel, Malkara Kaymakamı Erkan Karahan, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Murat Kızıltan, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, Malkara Belediye Başkan Vekili Bahaettin Cömert, Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Pasin Akbulut, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Yöneticileri, Tekirdağ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Malkara Şube Başkanı Cemalettin Toluca, Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, Siyasi Partilerin Başkan ve Yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşları Oda ve Birlik Başkanları, Muhtarlar, çok sayıda üretici ve basın mensupları katıldı.

BAŞKAN CEMALETTİN TOLUCA: “BU PROJEDE EMEĞİ GEÇEN HERKESE YÖNETİM KURULUM VE ÜYELERİMİZ ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Düzenlenen “Koç Dağıtım Töreni” saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İstiklal Marşı’nın ardında Başkanı Cemalettin Toluca program kapsamında konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. BaşkanToluca yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi:

“Bakanlığımızın düzenlemiş olduğu bu proje kapsamında üreticilerimize 95 adet koç dağıtacağız. Bu proje Tarım İl Müdürlüğü ile Tekirdağ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği’nin ortak çalışması olup dağıtılacak koç bedellerinin %40’ı üreticiden, %60’ı Bakanlık tarafından karşılanacaktır. Koçların çoğu ilimizde bulunan birliğimiz olarak takip ettiğimiz üreticilerimizden seçilmiştir. Üyelerimiz ve Tarım İl Müdürlüğü personelleri tarafından alınmıştır. Buradaki amacımız değişik ilçelerden alınan koçlarla sürülerimizin damızlık ve et ırklarını geliştirmek ve yetiştiricilerimizin gelirlerini arttırmaktır. Bu vesileyle bu projede emeği geçen herkese yönetim kurulum ve üyelerimiz adına teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar sunarım, hayırlı olsun.”

MİLLETVEKİLİ VE TBMM BAŞKAN VEKİLİ MUSTAFA ŞENTOP: “BU TÜR PROJELERLE BİRLİKTE İLİMİZDE HAYVAN ÜRETİMİ VE YETİŞTİRİCİLİĞİ BAKIMINDA DAHA İYİ NETİCELER ALACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Başkan Toluca’nın konuşmasının ardından kürsüye konuşmasını yapmak üzere Tekirdağ AK Parti Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop davet edildi. Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Şentop konuşmasında şunları ifade etti:

“Sayın Valim, değerli katılımcılar hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Düzenlemiş olduğumuz proje kapsamında damızlık koç dağıtımı töreninde bir araya geldik. Geçen yıl 39 üreticimize 41 adet koç dağıtmıştık. Bu yıl da 95 üreticimize 95 adet koç dağıtacağız. Bu proje farklı bir gen ve farklı bir kan aracılığıyla koçlardaki verimliliği arttırmayı ve daha sağlıklı bir üretimi sağlayacak. Tarım ve Orman Bakanlığımız, İl Müdürlüğümüz bu projeyi bundan sonra da devam ettirecek. Kendilerini tebrik ediyorum. Aynı zamanda Tekirdağ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanına ve yönetimdeki arkadaşlara da projedeki katkılarından dolayı teşekkür ediyorum ve onları da tebrik ediyorum. Bu tür projelerle birlikte ilimizde hayvan üretimi ve yetiştiriciliği bakımında daha iyi neticeler alacağımıza inanıyorum. Hepinizi hürmetle selamlıyorum, hayırlı olmasını diliyorum.”

VALİ AZİZ YILDIRIM: “DEVLETİMİZİN BİZLERE SAĞLAMIŞ OLDUĞU İMKÂNLARLA DÂHİLİNDE HER ZAMAN ÜRETİCİLERİMİZ VE YETİŞTİRİCİLERİMİZİN YARDIMCISI OLACAĞIZ”

Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop’un konuşmasının ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım davet edildi. Vali Aziz Yıldırım yapmış olduğu konuşmasında şunları aktardı:

“Sayın TBMM Başkan Vekilimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, çok kıymetli Daire Amirlerimiz, siyasi parti temsilcileri ve tabi ki bugünün başrolündeki çok değerli üreticilerimiz hepinize hoş geldiniz diyor ve sizleri saygıyla selamlıyorum. Verimlilik bugünün dünyasında önem taşıyan bir husustur. Örneğin bir üreticimiz beslediği bir inekten 7-8 kilo süt alıyor fakat bir başka üretici geliştirmiş olduğu başka bir ırk ile 28-30 kilo arasında süt alıyor. Verimlilik bu demektir. Aynı yemi yediriyorsunuz, aynı emeği veriyorsunuz ve aynı hizmeti gösteriyorsunuz ama aldığınız verimler farklılık gösteriyor. Bunun içindir ki Tarım ve Orman Bakanlığımız değerli bir proje gerçekleştirdi. İl Tarım Müdürlüğümüz de bunu Tekirdağ’da başarılı bir şekilde uygulamaya koydu. Buradan bütün Tekirdağlılar ve Tekirdağ’daki üreticiler adına Sayın TBMM Başkan Vekilimize ayrıca teşekkür ediyorum. Bakanlıkta bu projenin asıl destekçisi, asıl takipçisi kendileri olmuştur. Bu projenin gerçekleşmesi için ve Tekirdağ’da uygulanabilmesi için de çok ciddi katkıları olmuştur kendilerine bir kez daha teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu yıl 95 adet koç dağıtıyoruz inşallah önümüzdeki sene bu sayıyı daha da arttıracağız. Asıl iş üreticilerimizde bitiyor. Üreticilerimizi tebrik ediyorum. Onlar üretmeye talipler. Bizde devletimizin bizlere sağlamış olduğu imkânlarla dâhilinde her zaman üreticilerimiz ve yetiştiricilerimizin yardımcısı olacağız.”

“KOÇ DAĞITIM TÖRENİ” ÇEKİLEN HATIRA FOTOĞRAFLARININ ARDINDAN SON BULDU

Yapılan konuşmaların ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı “Hayvancılığı Geliştirme Projesi” kapsamında düzenlenen “Koç Dağıtım Töreni” destek almaya hak kazanan üreticilere sertifikalarının verilmesi ve koçların dağıtılmasıyla devam etti. Ardından “Koç Dağıtım Töreni” çekilen hatıra fotoğraflarının ardından son buldu. (Murat Yayın – Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top