MALKARA’DA KÖMÜR FİYATLARI 100 LİRA ARTTI, YILBAŞINA KADAR 500 LİRAYI GÖRÜR

2608 okunma

Akçelik Madencilik Bayii işletmecisi Malkaralı esnaf Mesut Kökten bu yıl ki kömür fiyatlarını, fiyatların yüksek olmasının arkasındaki sebepleri ve bayi olarak müşterilerine sunduğu imkânları gazetemiz Medya Batı’ya anlattı.

“GEÇEN YIL 320 LİRA OLAN KÖMÜRÜN TONU BU YIL 420 LİRA”

Malkaralı esnaf Mesut Kökten: “ Geçen yıl 320 Lira olan kömürün tonu bu yıl 420 Lira oldu. Bir çuval kömür 10.50 Liraya gelmiş oluyor. Bu fiyatın yılbaşına doğru 500 Liraya ulaşacağını düşünüyorum. Yine bir değerlendirme yapmak gerekirse geçen yıl ithal kömürün tonunu 740 Liraya satıyorduk. Bu yıl ise ithal kömürün tonu 1280 Lira oldu. Ekonomide hareketlilik ve mazota zam geldiği zaman bu durum doğal olarak hafriyat yapan kamyonlara, kazı yapan iş makinelerine endeksli olarak kömür fiyatlarının da artmasına sebep oluyor. “

“FİYATLAR ARTIYOR”

Mesut Kökten: “Günlük litre olarak aynı mazot kullanılıyor olabiliriz fakat yapılan zamlardan sonra alınan mazotun ücreti bu sefer otomatik olarak artıyor ve senin çalıştığın iş gününü zarara sokuyor. Eski fiyatlara bağlı kalıp zarar edemeyeceğimiz için de mecburen fiyatları arttırmak zorunda kalıyoruz. Yine aynı şekilde dolar bazında ele alacak olursak yedek parça fiyatlarının çok yüksek olması, araç bakımlarının pahalı olması kömürün de pahalı olmasına sebep oluyor. Paketleme işlemi yapılıyor elektriğe zam geliyor, yıkama işlemi yapılıyor aynı şekilde suya zam geliyor. Ayrıştırma için demir tozu dediğimiz manyetik alınıyor ona zam geliyor. Kısacası zincir halkası gibi devam eden bir döngü içinde gelen zamlardan sonra, kömür fiyatları da geçen yıla oranla daha da artmış oluyor” dedi.

“NAKLİYE ÜCRETİ ALMIYORUZ VE EVLERİNE KADAR TESLİM EDİYORUZ”

Malkaralı esnaf Mesut kökten: “Gelen müşterilerimizden nakliye ücreti almıyoruz ve evlerine kadar teslim ediyoruz. Eve getirilen kömürün yerine taşınması için de çalışanlarımızla birlikte vatandaşlarımıza taşıma hizmeti sunuyoruz. Alınan kömürün kaç ton veya kaç çuval olduğu bizler için önemli değil. Müşterimiz 3 çuval kömür alsa bile yine evine kadar götürüp bırakıyoruz.”

“BOL KAZANÇLAR DİLİYORUM”

Mesut kökten son olarak: “Bayi olarak tüm işlemlerimiz sonrasında faturalarımızı kesiyoruz. Resmi olarak bütün belgelere sahibiz. İlçemizin merkez mahalleleri dışında diğer bütün mahallelerine de nakliye yapıyoruz. Kömürün dışında tutuşturmalık tahta ve meşe odunu satışımız da bulunuyor. Müşterilerimize elimizden geldiği kadar her türlü kolaylığı sağlamaya çalışıyoruz. Buradan tüm meslektaşlarıma önümüzdeki sezon için hayırlı, bol kazançlar diliyorum.” (Murat Yayın – Ömür Çolak)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top