MALKARA’DA MUHTARLARA ‘İMAR BARIŞI’ KONULU BİLGİLENDİRME YAPILDI

439 okunma

Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Malkara’da görev yapan mahalle muhtarlarına yönelik 'İmar Barışı' konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Kanun kapsamında yapılacak işlemler ve merak edilen konularla ilgili olarak yapılan bilgilendirme toplantısı İlçe Halk Eğitim Merkezi Toplantı salonunda düzenlendi.

 Malkara Kaymakamı Erkan Karahan başkanlığında yapılan toplantıya muhtarların yanı sıra emlakçılar da katıldı. Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde görevli Mimar Uluç Berat Körpınar ve Elektrik Mühendisi Tamer Baş, konuyla ilgili bilgi aktardı. Kurum temsilcileri konuları ile ilgili bilgi verirken, muhtarların sorularını da cevapladı. Vatandaşlarımızın imar barışı ile ilgili getirilen imkânlardan faydalanmak için süresinde müracaat etmelerinin önemi vurgulandı.

 7143 sayılı Torba Yasayla 3194 Sayılı İmar Kanunu’na eklenen “Geçici Madde 16” ile 31 Aralık 2017 tarihinden önce imara aykırı olarak yapılan yapılarla ilgili getirilen düzenleme ile imar mevzuatına aykırı yapılan ve istisna tutulan alanlar hariç olmak üzere, tüm yapıların mevcut durumunu kayıt altına alarak muhafaza edilmesi amaçlanmakta. Yasadan yararlanacak olan yapılara verilecek olan “yapı kayıt belgesi”nin imar yasasında yer alan ve önemli bir özelliği olan “yapı kullanma izin belgesi” gibi bir işleve sahip olacak. (Murat Yayın)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top