MALKARA’DA ‘OKUL GÜVENLİĞİ’ TOPLANTISI YAPILDI

223 okunma

Malkara’da Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı öncesi ‘Okul Güvenliği’ toplantısı yapıldı.

Yapılan ‘Okul Güvenliği’ toplantısına; İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Murat Kızıltan, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Okul Müdürleri ve Okul Aile Birliği Başkanları katıldı.

‘OKULLARDA JANDARMA VE EMNİYET’İN BELİRLEMİŞ OLDUĞU KOORDİNASYON GÖREVLİLERİ YER ALACAK’

Kaymakam Erkan Karahan yaptığı açılış konuşmasında ‘Okul Güvenliği’ ile ilgili alınan önlemleri şöyle anlattı: “Öncelikle 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının tüm öğrencilerimize, velilerimizi ve idarecilerimize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah kazasız belasız bir eğitim-öğretim yılı geçireceğiz. Hiçbir sorun yaşamamak için kurulan çeşitli komisyonlarımızla birlikte sık sık bir araya gelerek değerlendirmeler yapıyoruz. Jandarma Komutanlığı’nın ve Emniyet Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu koordinasyon görevlisi arkadaşlarımız okullarda sürekli denetim halinde bulunacak. Bu koordinasyon görevlileri en az ayda bir kez okul idarecilerimiz ile görüşecek ve değerlendirmelerde bulunacak.”

“ONLARI KORUMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Okul Güvenliği toplantısında alınan önlemler hakkında Kaymakam Karahan özellikle üzerinde durulması gereken hususları şöyle sıraladı: “Okul önlerinde ve yakınlarında tütün, tütün benzeri ve alkol satışı kesinlikle belli kurallar dâhilinde denetlenecektir. 100 metre şartı ile hiçbir yere ruhsat verilmeyecektir. Çocuklarımızın, gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durması için, onları korumak için elimizden geleni yapacağız. İlçemizde herkes birbirini az çok tanıyor. Okul önlerinde tanımadığımız, şüphelendiğimiz bir durum ile karşılaşırsak mutlaka sizlerden duyarlı olmanızı istiyorum. Elbette herkesi potansiyel suçlu olarak görmüyoruz fakat her zaman böyle bir durumu değerlendirmek faydalı olacaktır. Önceliğimiz daima çocuklarımızdır.”

‘OYUN SALONLARI VE METRUK BİNALARA DİKKAT ÇEKİLDİ’

Alınan güvenlik önlemleri kapsamında Kaymakam Karahan oyun salonları ve metruk binalara dikkat çekti. Oyun salonlarının denetimi için komisyonların kurulduğunu ve herhangi bir risk faktörü olduğu zaman gereken işlemlerin yapılacağını vurguladı. Kaymakam Erkan Karahan metruk bina konusunda da geçtiğimiz yılda gerekli önemlerin alındığını, büyük bir yol katledildiğini ve hassasiyetle bu binalar üzerinde görüşüldüğünü, gerekli tespitlerin yapıldığını sözlerine ekledi.

‘ÖĞRENCİLER FİZİKSEL VE ZİHİNSEL AKTİVİTELERE YÖNLENDİRİLMELİ’

Uzmanların söylemi ile özellikle öğrencilerin fiziksel ve zihinsel aktivitelere yönlendirilmesi gerektiğini belirten Kaymakam Karahan konuşmasına şöyle devam etti: “ İdarecilerimiz öğrencileri mümkün olduğunca spora yönlendirmeli. Küçük ve basit iş ve işlemlerle öğrencilerimiz çeşitli hobi ve spor gruplarında yer almalı. Burada idarecilerimizin tutumu çok önemli ve sizlere büyük görev düşüyor.”

‘OKUL SERVİSLERİNE VE OKUL KANTİNLERİNE HER ZAMAN DENETİM YAPILACAK’

Okul servisleri ve okul kantinleri konusunda titiz davranıldığını ve gerekli tüm önlemlerin alınacağını söyleyen Kaymakam Karahan: “Kurallara uymayan, gerekli belgeleri ellerinde bulunmayan tüm servis araçları ve kantinler hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır. Öğrencilerimizin yol güvenliği öncelikli konularımızdan bir tanesi olacaktır. Aynı şekilde sağlıklı nesiller yetiştirmek ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak adına tüm kantinler belli aralıklarla denetlenecektir.”

Okul Güvenliği toplantısı Kaymakam Erkan Karahan’ın konuşmasının ardından İçle Jandarma Komutanlığı’nın, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün yapmış olduğu genel bilgilendirme konuşmalarıyla birlikte son buldu. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top