MALKARA’DA “OKUL SPORLARINDA SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ TOPLANTISI” DÜZENLENDİ

122 okunma

Okul sporlarında uygulanacak sistemde 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında değişikliğe gidildi. Yapılan bu değişiklik kapsamında ilçemizde bulunan okullara bilgilendirmede bulunmak adına Malkara Halk Eğitim Merkezi’nde toplantı düzenlendi.

Düzenlenen bilgilendirme toplantısına İlçe Milli Eğitim Müdür Ali Saraç, İlçe Okul Müdürleri ve İlçe Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri katıldı.

Yeni gelen değişiklik ile okul sporlarındaki sistemin “İl Birinciliği ve İlçe Birinciliği” olarak iyi ayrıldığı aktarıldı. Yarışmalarda ile ve ilçeye ayrı ayrı katılım yapılacağı dile getirildi.

“Okul Sporlarında Sistem Değişikliği Toplantısı”nın sunumunu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Bülent Yasa yaptı. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Bülent Yasa toplantıda katılımcılara yeni gelen sistem hakkında şu bilgileri anlattı:

MAÇLAR YIL İÇERİSİNDE TERTİP KOMİTESİNİN BELİRLEDİĞİ TARİHLERDE OYNATILACAK

“İlimiz Tekirdağ’da okul sporlarında 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında ‘İl Birinciliği ve İlçe Birinciliği’ sistemi uygulanacaktır.  İl Birinciliği; Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yarışma takvimine göre düzenlenecektir. Bu lige katılacak takımlar il birinciliğini hedefleyen takımlar olacaktır. İl Birinciliği, tüm ilçelerin başvurularına açık olacaktır. Ligin sonunda il birincisi belirlenecek ve bu takım Tekirdağ temsilcisi olarak Grup Birinciliği yarışmalarına katılacaktır. İlçe Birinciliği sitemi ise; ilçe bazlı ve esnek zamanlı bir lig olacaktır. Her ilçenin kendi takımları arasında gerçekleşecek ve turnuva sonunda ilçe birincisi belirlenecektir. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından ilk üç dereceye giren takımlara ödül verilecektir. İlçe birincisi olan takım il dışına gitmeyecektir. Bakanlığa sonuç bildirme söz konusu olmadığından maçlar, yıl içerisinde tertip komitesinin belirlediği tarihlerde oynatılacaktır.”

YENİ DEĞİŞİKLİK İLE İLÇE BİRİNCİLİĞİ’NDE TERFİ UYGULAMASI YAPILABİLECEK

İl Birinciliği ve İlçe Birinciliği’ndeki yeni sistemi anlatan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Bülent Yasa sunumuna şöyle devam etti:

“İlçe Birinciliği; Basketbol, Voleybol, Futbol, Futsal, Hentbol ve Masa Tenisi branşlarında, her kategoride yapılacaktır. En az 4(dört) takım katılımı sağlanırsa lig oluşacaktır. Yeter sayı sağlanamadığında başvurular en yakın ilçenin ligine eklenecektir. İl Birinciliği’ne katılan bir okul, farklı öğrenciler olmak koşuluyla ilçe birinciliğine de katılabilir. Bir öğrenciyi iki ligde de oynattığı tespit edilen okulun, varsa kupası geri alınacak, okul müdürlüğü hakkında işlem uygulanacaktır. Aynı zamanda yeni değişiklik ile İlçe Birinciliği’nde terfi uygulaması da yapılabilecektir.”

HAYRABOLU-MALKARA-ŞARKÖY YETER SAYI SAĞLANAMADIĞI ZAMAN AYNI GRUP İÇİNDE YER ALACAK

Toplantıda, bir branşta 4 takımdan az başvuru olması halinde, başvuran takımların komşu ilçelere göre dağıtılacağı vurgulandı. Bu kapsamda ilçe eşleşmeleri şu şekilde yer alıyor:

*Muratlı-Süleymanpaşa / * Marmara Ereğlisi-Ergene-Çorlu / * Hayrabolu-Malkara-Şarköy /  *Kapaklı-Saray-Çerkezköy.

TOPLANTI SONUNDA OY BİRLİĞİ İLE İLÇEMİZDE YAPILACAK LİGLER BELİRLENDİ

Okul Sporlarında Sistem Değişikliği Toplantısı’nda katılımcılara aktarılan sunumun ardından ilçemizde yapılacak olan liglerin belirlenmesine geçildi. Katılımcıların oy birliği ile Basketbol, Voleybol, Futbol, Futsal, Hentbol ve Masa Tenisi branşlarından çeşitli gruplarda ve çeşitli kategorilerde ligler oluşturuldu. Düzenlenen toplantı ilçemizde yapılacak olan liglerin belirlenmesinin ardından son buldu.(Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top