MALKARA’DA “RAMAZAN PİDESİ”NİN FİYATI BELLİ OLDU

388 okunma

Malkara Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısı’nda ramazan pidesinin fiyatı gündeme geldi.

Malkara TSO Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya; Meclis Başkanı Nurdan Altay Güngör, Meclis Başkan Yardımcısı Salih Güler, Yönetim Kurulu Başkanı Ümran Bilgin, Yönetim Kurlu Üyesi Mehmet Eskicioğlu, Genel Sekreter Sinan Beşer, Malkara TSO üyeleri, fırıncı esnafı ve basın mensupları katıldı.

Meclis Toplantısının ikinci gündem maddesinde; “ekmek çeşitleri tarife talebinin görüşülmesi” yer aldı. Meclis, konunun hassas olmasından dolayı toplantıya fırıncı esnaflarının katılmasını uygun gördü. Görüşülen konuların ve yapılan oylamanın ardından ekmek çeşitlerinin fiyatları ve merakla belenen ramazan pidesinin fiyatı belirlendi.

Toplantı sonrasından alınan karara göre fiyatlar şöyle:

*Ramazan Pidesi: 350 Gr / 3,50 Lira
*Simit: 100 Gr / 1,75 Lira
*Köy Ekmeği: 1.000 Gr / 6,00 Lira
*Çavdar Ekmeği: 400 Gr / 3,00 Lira
*Tam Buğday Ekmeği: 400 Gr /3,00 Lira
*Kepek Ekmeği: 250 Gr / 1,75 Lira

 “ÖZELLİKLE EKMEĞİN HAM MADDESİ OLAN UNA YAPILAN ZAMLAR FIRINCI ESNAFINI ÇOK ZOR DURUMA SOKTUĞU”

Fırıncı esnafları toplantıda özellikle ekmeğin ham maddesi olan una yapılan zamların ve diğer malzemelere yapılan zamların fırıncı esnafını çok zor duruma soktuğu ifade etti. Buna bağlı olarak da fırıncıların doğal olarak ekmek fiyatlarının artmasını talep ettiği söylendi.

“RAMAZAN AYI BİZLER İÇİN DAHA MALİYETLİ”

Fırıncı esnafları pide ununun farklı olması, fazladan işçi çalıştırılması, susam fiyatı ve çörek otu fiyatı işin içine girince ramazan ayında çıkarılan ürünlerin daha maliyetli olduğunu vurguladı. Bu bağlamda da ramazan pidesi fiyatının uygun olduğu aktarıldı.

Yapılan konuşmanın devamında fırıncı esnafı şunlar aktarıldı:

“BEYAZ EKMEK VE RAMAZAN PİDESİ ARASINDAKİ FARK FIRINCIYA OLUMSUZ YANSIYACAK”

“Beyaz Ekmeğin fiyatının beklenin altında olması ve zam yapılmaması; ramazan pidesinin fiyatı ile beyaz ekmek fiyatı arasında büyük fark olmasına sebep oluyor. Bu fark da vatandaşlar tarafından ramazan pidesine olan bakışı olumsuz etkileyecek. Fırıncılar zor durumda kalmış olacak.”

“BEYAZ EKMEK FİYATI; BAKANLIĞIN VERECEĞİ KARARA BAĞLI”

Meclis Toplantısında “Beyaz Ekmek” konusu da konuşuldu. Beyaz Ekmek konusunda henüz bir fiyat düzenlemesinin yapılmadığı belirtildi. Bakanlığın konu üzerine yaptığı çalışmalardan sonra “Beyaz Ekmek”in Malkara TSO Meclisinin gündeminde olacağı ifade edildi. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top