MALKARA’DA SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN FARKINDALIK STANDI AÇILDI

125 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirme yapmak ve farkındalık yaratmak adına İlçe Sağlık Müdürü Dr. Refet Çeviker’in önderliğindeki müdürlük çalışanları tarafından Hükümet Konağı önünde stant açtı.

 

“KALBİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN!”

Hükümet Konağı önünde açılan stantta yer alan konuların başında “Kalbinizi Ödüllendirin!” sloganıyla kalp ve damar hastalıkları yer aldı. Müdürlük çalışanlarınca konu hakkında şu bilgiler aktarıldı:

“SAĞLIKSIZ BESLENME, YETERSİZ FİZİKSEL AKTİVİTE, TÜTÜN KULLANIMI VE ALKOL KULLANIMI KALP HASTALIĞININ %80’İNDEN SORUMLUDUR”

“Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler artarak 2030 yılında 22,2 Milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirileceği bilinmektedir.”

Risk faktörlerinin kalp ve damar hastalıkları üzerindeki etkilerinden bahseden müdürlük çalışanları sözlerine şöyle devam etti:

“UYGUN MÜDAHALELER İLE KALP KRİZİ, İNME, KALP YETMEZLİĞİ VE DİĞER KOMPLİKASYONLARIN GELİŞMESİNİ ÖNLEYEBİLECEK TEDBİRLER ALINMALIDIR”

“Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipitlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir. Her bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi gereklidir.”

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI İLE İLGİLİ MADDELER HALİNDE ÖNERİLERDE BULUNULDU

Müdürlük çalışanları kalp ve damar hastalıkları konusunda son olarak sağlıklı kalmak ve bu hastalıklara yakalanma riskinden uzak durmak için maddeler halinde şu önerilerde bulundu:

“Sağlıklı beslenin-Düzenli fiziksel aktivite yapın-Tütün ve tütün ürünlerini kullanmayın-Alkol kullanmayın-Kardiyovasküler riskinizi öğrenin- Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenin-Kan basıncınızı öğrenin-Kan şekerinizi öğrenin-Kan lipitlerinizi öğrenin-Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun.”

“GENÇLİKTEN ÖMÜR SAKLAMAK HEPİMİZİN ELİNDE”

İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları tarafından açılan standın ikinci konusunda “Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde” sloganıyla yaşlılık ve yaşlı sağlığı konusuna dikkat çekildi. Konuyla ilgi şu bilgiler paylaşıldı:

“BAKANLIĞIMIZ ÇALIŞMA PLANLARINDA YAŞLILIK VE SAĞLIK HİZMETLERİNİN DÜZENLENMESİNE ÖZEL ÖNEM VERMEKTEDİR”

“Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir. Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Bu öngörüden hareketle Bakanlığımız çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem vermektedir.”

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME - DOĞRU FİZİKSEL AKTİVİTE VE EGZERSİZ YAPMA - ALKOL VE SİGARA KULLANIMINDAN UZAK DURMA

Müdürlük çalışanları insanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığını belirtti. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlıklı sorunlarından korunmak gerektiğini ifade eden çalışanlar korunmak için başlıca şu üç ilkenin altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Yeterli ve dengeli beslenme-Doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma-Alkol ve sigara kullanımından uzak durma. Kısacası ‘sağlıklı yaşam ilkeleri’ olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından başarılı bir şekilde korunmak mümkündür. Önemli olan kaliteli yaşlanmak. Her yeni güne yaşlanmak için değil sağlıklı yaşamak için; ‘Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde’ diyoruz.”

“ANNE SÜTÜNÜN HER DAMLASINDA SEVGİ VAR”

Açılan stantta üzerinde dikkatle durulan bir diğer konu da “Anne Sütünün Her Damlasında Sevgi Var” sloganıyla anne sütünün önemi oldu. Konu ile ilgi şu bilgiler üzerinde duruldu:

“İLK SÜT ÇOK BESLEYİCİDİR VE BEBEĞİNİZİN İLK AŞISIDIR”

“Bebeğin alacağı ilk besine ‘ilk süt’, ‘ağız sütü’ veya ‘kolostrum’ denir. İlk süt çok besleyicidir ve bebeğinizin ilk aşısıdır. Bebeği pek çok hastalıktan korur. İlk sütün miktarı az olmasına karşın, ilk günlerde bebeğin beslenmesi ve bağırsaklarının iyi çalışması için yeterlidir. Bebekler, ilk 6 ay su bile verilmeden sadece anne sütüyle beslenmelidir. İlk 6 aydan sonra ise anne sütü, uygun ek gıdayla birlikte 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmelidir. Anne, ister normal doğum ister sezaryenle doğum yapmış olsun doğumdan sonra, kendine gelir gelmez bebeğini emzirmelidir. Bebeğinizi doğru bir şekilde emzirmek için doğum yaptığınız hastaneden ve aile sağlığı merkezinden danışmanlık alabilirsiniz.”

“BEBEĞİNİZLE ARANIZDAKİ EN GÜÇLÜ BAĞ ANNE SÜTÜ”

İlk sütün önemine vurgu yapan müdürlük çalışanları: “Bebeğiniz ile aranızdaki en önemli bağ anne sütü” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Anne sütü; bebeğinizi orta kulak iltihabı, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı, ileride oluşabilecek şeker hastalığı ve obezite gibi hastalıklardan ve bazı kanser türlerinden korur. Her anne, sütünün bebeği için yeterli olup olmadığından emin olmak ister. Sağlıklı her anne, yeterli miktarda sıvı alıyor ve doğru besleniyorsa bebeği için yeterli süt üretebilir. Bebeğinizi besledikten sonra, 10-15 dakika dik pozisyonda tutarak ve bebeğinizin sırtını sıvazlayarak gaz çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Her emzirmeden önce memeyi temizlemeye gerek yoktur. Önemli olan ellerin yıkanmasıdır. Unutmayın bebeğinizi ne kadar sık emzirirseniz o kadar çok sütünüz olacaktır.”

“ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları tarafından açılan stantta son olarak ele alınan konu “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganıyla meme kanseri konusu oldu. Konu ile ilgi şu noktaların üzerinde duruldu:

“PEMBE MENDİLLER İLE FARKINDALIK YARATMAK İSTİYORUZ”

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından Ekim ayı, ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ olarak kabul edilmiştir. Kadınlarda görülen en çok kanser türüdür.  Erken tanı koruması çok önemlidir. Erken tanıyla birlikte ölüm oranı ciddi şekilde azalmaktadır. Ekim ayı boyunca meme kanserine dikkat çekmek için farkındalık yaratmaya devam edeceğiz. Pembe renk meme kanserinde çok önemlidir. Bizler de pembe mendiller ile farkındalık yaratmak istiyoruz.”

MEME KANSERİNİN BAŞLICA BELİRTİLERİ MADDELER HALİNDE SIRALANDI

Müdürlük çalışanları meme kanserinin başlıca belirtilerini maddeler halinde şöyle sıraladı:

“Çoğunlukla ağrısız sert yapılı, hareket ettirilebilen ve büyüyebilen şişlikler, gözle görülebilen şekil değişiklikleri, baş çevresinde renk değişimi, çatlaklar ve yaraların oluşması, baş kısmından kanlı ve kansız akıntı gelmesi, koltukaltında görülen ele gelen ağrılı veya ağrısız şişlikler, meme cildinde kızarıklık, portakal kabuğu görüntüsü, damar genişlemeleri, içeri doğru çöküntü.”

“SÜLEYMANPAŞA VE ÇORLU KETEM’DE HALKIMIZA ÜCRETSİZ HİZMET VERİLMEKTEDİR”

İlimizde bulunan Süleymanpaşa ve Çorlu Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) erken teşhis amacıyla halkımıza ücretsiz olarak hizmet verildiğini belirten çalışanlar konuyla ilgili son olarak şunları söyledi:

“Her kadın 20 yaşından itibaren vücudunu tanımalı ve elle muayene yapabilmelidir. 40 yaşından itibaren de düzenli olarak mamagrofi çektirip kontrollerini yaptırmalıdır. Memedeki her 10 kistten 8’i iyi huyludur. Kitle teşhis edildiği zaman doktora gidilmesi gerekmektedir. Genç yaşlarda çoğunlukla fibroadenom veya kist denilen kanser olmayan kitleler görülür. Hatalığın en önemli tedavisi erken teşhis konulup meme koruyucu önlemler almaktır. Bu şekilde tümör tespit edilip tamamıyla yok edilebilir. Meme kanseri farkındalık ayında herkese sağlıklı günler dileriz.”

BROŞÜRLER DAĞITILDI VE VATANDAŞLARIMIZ TARAMALARA YÖNLENDİRİLDİ

Sağlık çalışanlar tarafından Hükümet Konağı önünde afişler asılarak önemli gün ve haftaların önemi belirtildikten sonra vatandaşlara broşürler dağıtıldı. Halka gerekli bilgilendirmeler yapıldı ve vatandaşlarımız taramalara yönlendirildi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top