MALKARA’DA SÜRÜCÜLER “YAYA GEÇİDİ” KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

197 okunma

“KANUNLAR GEREĞİ İLK GEÇİŞ HAKKINI YAYA VERMEK ZORUNLUDUR”

Malkara’da, yaya geçidinde trafik kurallarına uyulması konusunda araç sürücüleri bilgilendirildi.

T.C. İçişleri Bakanlığı’nca ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen ve Türkiye genelinde eş zamanlı olarak başlatılan “Yaya Geçidi Uygulaması” Malkara’da da yapıldı.

Düzenlenen uygulamaya; İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, İlçe Tarım Müdürü, İlçe Sosyal Yardımlaşma Vakıf Müdürü, Malkara Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı, Malkara Ziraat Odası Başkanı, Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi Müdürü ve basın mensupları katıldı.

 “Yaya Geçidi Uygulaması”; Gazibey Mahallesi, Kızılay Sokakta, Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi önünde bulunan yaya geçidinde yapıldı.

“KURALLARA UYMAYANLARA ‘TRAFİK İDARİ PARA CEZASI’ UYGULANACAKTIR”

Uygulama hakkında konuşan Kaymakam Erkan Karahan şunları dile getirdi:

“Karayolları Trafik Kanununa göre; sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, bu güzergâhtan ve yaya geçidinden geçen veya geçmekte olan yaya varsa durarak ilk geçiş hakkını yaya vermek zorunludur. Bu kurallara uymayanlara Karayolu Trafik Kanununun 74. Maddesi gereğince ‘Trafik İdari Para Cezası’ uygulanacaktır.”

Sürücülerin dışında yayaların da uyması gereken kurallar olduğunu belirten Kaymakam Erkan Karahan Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi öğrencilerine trafik kuralları hakkında bilgiler aktardı. Kaymakam Karahan öğrencilerle yapmış olduğu konuşmasında şunları ifade etti:

“KARŞIDAN KARŞIYA GEÇERKEN MUTLAKA YAYA GEÇİDİNİ VEYA ALT VE ÜST GEÇİTLERİ KULLANALIM”

“Karşıdan karşıya geçerken dikkat etmemiz gereken kurallar olduğunu asla unutmayalım. Karşıdan karşıya geçerken mutlaka yaya geçidini veya alt ve üst geçitleri kullanalım. Önce sola sonra sağa bakıp acele etmeden sakin bir şekilde karşıya geçmeye çalışalım. Yaklaşan aracın şoförü ile göz kontağı kurun ve sinyal verip vermediğini kontrol edelim. Trafik polisi ve diğer işaretçilerin yönlendirmelerine uyalım. Kurallara uymayan sürücüleri 155 Polis İmdat hattına bildirelim.”

SÜRÜCÜLERE VE ÖĞRENCİLERE EL BROŞÜRLERİ DAĞITILDI

Uygulama kapsamında el broşürleri dağıtan Kaymakam Erkan Karahan, sürücüleri kurallara uyulması konusunda uyardı ve sürücülere iyi yolculuklar diledi. “Yaya Geçidi Uygulaması” yapılan bilgilendirmelerin ve dağıtılan el broşürlerinin ardından sona erdi. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top