MALKARA’DA“KADIN HAKLARI GÜNÜ” VE “SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ YILDÖNÜMÜ” COŞKUYLA KUTLANDI

156 okunma

Türk Kadınlar Birliği Malkara Şubesi “Dünya Kadın Hakları Günü” ve “5 Aralık Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkının 84. Yıldönümü” dolayısıyla kutlama töreni düzenledi.

 

Malkara Hükümet Konağı önünde düzenlenen törene; Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Türk Kadınlar Birliği Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Kamu Kurumu Temsilcileri, STK Başkanları, Malkaralı kadınlar ve basın mensupları katıldı.

Program Türk Kadınlar Birliği Çelengi’nin Atatürk Anıtına sunumuyla başladı. Ardından tören alanında saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Okunan İstiklal Marşı’nın ardından tören günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmalar ile devam etti.

“TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ MALKARA ŞUBESİ ADINA BU GÜNÜMÜZÜ KUTLUYOR, HEPİNİZE SAYGILARIMI SUNUYORUM”

Tören alanında yapılan konuşmalara geçilmeden önce TKB Malkara Şubesi Başkanı Belma Özsoy’un kutlama mesajı okundu. Başkan Belma Özsoy mesajında şunları dile getirdi:

“Sayın Malkaralılar Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 84. yılı nedeniyle Türkiye genelinde Antalya’da yapılan törenlere Malkaralıları temsilen katıldığım tören sebebiyle aranızda bulunamıyorum. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e olan minnet borcumuzun bilincinde kadın topluluğunun bir ferdi olarak Türk Kadınlar Birliği Malkara Şubesi adına bu günümüzü kutluyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Hükümet Konağı önünde düzenlene tören Başkan Belma Özsoy’un kutlama mesajının ardından Belediye Meclis Üyesi Selma Yalçın, Belediye Meclis Üyesi Selma Şentürk ve Belediye Meclis Üyesi Nuran Başkütük sırasıyla kürsüye gelerek günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı.

“SEVGİ VE ŞEFKATİN SEMBOLÜ OLAN TÜM KADINLARIMIZA EN İÇTEN SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNUYORUM”

Belediye Meclis Üyesi Selma Yalçın yapmış olduğu konuşmasında şunları dile getirdi:

“Medeni memleketlerin bir çoğunda kadından esirgenen seçme ve seçilme hakkı bugün Türk kadınının elindedir ve biz kadınlar bu hakkımızı kullanmaya devam edeceğimiz gibi yaşadığımız yüzyılın bize sunduğu olanakları da kullanarak Türk kadınını her alanda en üst seviyeye çıkarmak için olanca gücümüzle çalışacağız. Tüm kadınlarımızın kadın hakları kutlu olsun. İyi ki kadınız, iyi ki varız. Sevgi ve şefkatin sembolü olan tüm kadınlarımıza en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

“TÜM MALKARALILARA VE TÜM HEM CİNSLERİME SAYGILARIMI SUNUYORUM”

Günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Belediye Meclis Üyesi Selma Şentürk şunları ifade etti:

“Bulunmuş olduğum görevde seçilmiş biri olarak hemcinslerimin bugünün kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk kadını hakkında; büyük Türk kadınını çalışmalarımıza ortak kılmak, Türk kadınının ilmi, ahlaki, sosyal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı ve destekleyicisi yapmak gerekir, diyerek kadının sosyal alanda olması gerektiğini vurgulamıştır. Bu amaçla Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. Yıl dönümünü kutluyor ve bize bu imkanı sunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgiyle yad ediyorum. Tüm Malkaralılara ve tüm hem cinslerime saygılarımı sunuyorum.”

“KADINIM BEN, TEK KİŞİLİK DÜNYAYIM. EVRENİN BEREKETİ, DÖRT MEVSİMİN GÜNEŞİYİM”

“Dünya Kadın Hakları Günü” ve “5 Aralık Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkının 84. Yıldönümü” kutlama töreninde söz alan Belediye Meclis Üyesi Nuran Başkütük konuşmasında şunları aktardı:

“Kadınım ben tek kişilik dünyayım. Evrenin bereketi, dört mevsimin güneşiyim. Toprağın yağmuru, cennetin adıyım. Anayım, bacıyım, eşim, kardeşim. Atanın yadigarı cumhuriyetin adıyım ben. Gözünüzün nuru, yuvanızın tacıyım ben. Aslında bizlere bu hakla birlikte çok büyük görevler veren ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü şükran, minnet ve özlemle anıyorum. Dünya Kadın Hakları Günümüz ve seçme ve seçilme hakkını elde edişimizin 84. yıl dönümü hepimize kutlu olsun.”

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜMÜZE SONSUZ ŞÜKRAN VE SAYGILARIMIZI SUNUYORUZ”

Belediye Meclis Üyelerinin yapmış olduğu konuşmaların ardından kürsüye TKB Malkara Şubesi Kurucu Başkanı Zeynep Bakla çıktı. Kurucu Başkan Zeynep Bakla konuşmasında şunları ifade etti:

“Saygı değer konuklar, sevgili arkadaşlar, Türk Kadınlar Birliği Malkara Şubesi olarak kuruluşumuzdan bu yana bu önemli günlerde birlik ve beraberlik duygusu içerisinde bir araya gelerek bizlere Türk kadını olmanın gururunu yaşatan, kadına verdiği değeri göstererek bizlere seçme ve seçilme hakkını vermiş olan yüce önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüze sonsuz şükran ve saygılarımızı sunuyoruz. Arkadaşlar, bu haklarımız bizlere verileli tam 84 yıl olmuş. Üzülerek ifade etmek istiyorum ki biz kadınlar hala siyasette hak ettiğimiz yerde değiliz. Yöneten değil yönetilen kadın olmaktan kurtulamıyoruz. Genel ve yerel seçimlerde aday sayımız yok denecek kadar az. Bize verilen bu hakları laikiyle kullanmalıyız. Yüce Atamız bizden bunu beklerdi. Biz Türk kadınıyız. Bugünümüzü Atatürk’e borçluyuz. Sözlerimi burada bitiriyor ve katılımınızdan dolayı Türk Kadınla Birliği Malkara Şubesi adına hepinize teşekkür ediyorum.”

“KADINLARIMIZ BİZLER İÇİN BİRER GURUR KAYNAĞI”

“Dünya Kadın Hakları Günü” ve “5 Aralık Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkının 84. Yıldönümü” dolayısıyla Hükümet Konağı önünde düzenlene kutlama töreni yapılan konuşmaların ardından TKB Malkara Şubesi’nde devam etti. TKB Malkara Şubesi’nde söz alan Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul günün anlam ve önemine yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk dönemin bir çok gelişmiş medeni ülkelerinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını tanımıştır. Bugün burada Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yıl dönümünü kutluyoruz. Malkara’mızda bayanlarımızın hem sivil toplum kuruluşlarımızda, hem siyasette hem de ekonomik alanla rol alması bizler için umut verici. Kadınlarımız bizler için birer gurur kaynağı. Umuyoruz ki bundan sonraki yıllarda kadınlarımızı her alanda daha aktif bir şekilde göreceğiz. Bir kadının değdiği her iş o derecede anlamlı ve güzel oluyor. Tüm kadınlarımıza teşekkür ediyorum ve aramızda olamayan Türk Kadınlar Birliği Malkara Şubesi Başkanı Belma Özsoy’un ve derneğimizin ve tüm kadınlarımızın Kadın Hakları Gününü ve Seçme Seçilme Hakkının yıl dönümünü kutluyorum.”

“Dünya Kadın Hakları Günü” ve “5 Aralık Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkının 84. Yıldönümü” kutlama töreninde katılımcılara TKB Malkara Şubesi’nde çeşitli ikramlarda bulunuldu. Kutlama töreni çekilen hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top