MALKARALI BALIKÇILARDAN ‘VİRA BİSMİLLAH’

771 okunma

Balık sezonunun açılması üzerine Medya Batı Gazetesi olarak açılan balık sezonunu sizler için değerlendirdik. Açılan balık sezonuyla birlikte Malkaralı balıkçılar da tezgâhlarını doldurmaya ve satışlarını yapmaya başladı.

Malkara’da yaklaşık 12 yıldır balıkçılık ile uğraşan Topka Balıkçılık sahibi Hasan Yuvarlak yeni açılan balık sezonu ile ilgili şunları söyledi:

“BALIK SEZONU BEREKETİYLE GELDİ”

Balık sezonumuz bolluk ile başladı. Buradan tüm meslektaşlarıma hayırlı ve bol kazançlar diliyorum. İnşallah bu sene insanlarımız balığa doyacak. Havalar eğer böyle devam ederse ve zaman zaman da yağmur yağışı görülürse vatandaşlarımız bu yıl bol bol balık yiyecek diyebiliriz. Bu bereket ve bolluk Allah’ın ete, dolara, dövizin yükselişine karşı verdiği bir nimet diyebiliriz. Balık fiyatlarımız geçen yıla oranla oldukça düşük.

Vatandaşlarımız yaklaşık beş aydır balığa hasret kaldı. Yüzümüzü güldüren bu sezon açılışı tezgâhlara da olumlu yansıdı. Sabah saatlerinde olmasına rağmen tezgâhlardaki balıklar vatandaşın poşetlerine girmeye başladı.

Tezgâhlardaki balığın fiyatı şuan her şeyden daha ekonomik ve daha hesaplı diyebiliriz. Bu sezon ilk defa balık haline gittik ve fiyatlar bizi çok memnun etti. İki gün önce 45 TL olan sardalye şuanda 15 TL. Aynı şekilde palamutun fiyatı önceki günlerde 30-35 TL arasında değişirken şuan ki fiyatı 12-15 TL arasında ve böyle devam ederse palamut ilerleyen günlerde daha da ucuzlayabilir. Çupra ve levrek besleme olduğunu için tezgâhlardaki fiyatı yüksek olan balıklar arasında yer alıyor.

“EN YÜKSEK BALIK FİYATIMIZ KİLOSU 50 TL OLAN BARBUN, EN DÜŞÜK BALIK FİYATIMIZ İSE KİLOSU 10 TL OLAN HAMSİ”

Topka Balıkçılık sahibi Hasan Yuvarlak, “Tezgâhlardaki en yüksek balık fiyatımız kilosu 50 TL olan barbun, en düşük balık fiyatımız ise kilosu 10 TL olan hamsi. Hamsinin sezona düşük ücretten başlaması ve tezgâhlarda bol bol bulunması vatandaşları ve bizi memnun etti.”

“BALIĞI HAFTADA EN AZ İKİ VEYA ÜÇ DEFA YEMEMİZDE FAYDA VAR ”

Hasan Yuvarlak “Balığın sağlığımız açısından faydaları saymakla bitmez. Omega3 deposu olarak bilinen balık, bağışıklık sistemimizi korur, zekâ gelişimine fayda sağlar, kemik hücrelerini güçlendirir, diyabet riskini azaltır, eklem ağrılarına faydalıdır ve bunların dışında bir sürü hastalığa iyi gelir. Fakat balığı rahatsızlandıktan sonra değil, normal yaşantımız içerisinde haftada en az iki veya üç defa yememizde fayda var.”

“VATANDAŞLARIMIZ BALIĞI ALIRKEN BİLDİĞİ YERLERDEN VE SABİT YERLERDEN ALMAYA ÖZEN GÖSTERMELİ”

Topka Balıkçılık sahibi Hasan Yuvarlak, “Vatandaşlarımız balık alırken balığın gözüne, parlaklığına ve canlılığına dikkat etmelidir. Ayrıca vatandaşlarımız balığı alırken bildiği yerlerden ve sabit yerlerden almaya özen göstermeli. Tezgâhına günlük taze balık getiren yerlerden alışveriş yapılması önemli.

Bizim elimizde tüm imkânlarımız mevcuttur. Dolaplarımız, derin dondurucularımız, satış ve sağlık belgelerimiz hepsi var. Müşterilerimiz rahatlıkla gelip istediği balığı alabilir.

“SEZONUN GİDİŞATINA GÖRE TEKİRDAĞ’DAN ÇIKAN BALIĞIN BOLLUĞU DEĞİŞİYOR”

Topka Balıkçılık sahibi Hasan Yuvarlak son olarak, “Sezonun gidişatına göre Tekirdağ’dan çıkan balığın bolluğu değişiyor. Tekirdağ’dan çıkan balık sadece istavrittir. Diğer balıkların hepsi boğazdan ve Karadeniz’den gelmektedir. Ülke olarak ise ithal ettiğimiz balıkların ve ithal edilen ülkelerin başında Norveç ve Norveç’ten gelen uskumru yer alıyor. Aynı zamanda Uzak Doğu’dan da panga balığı ithal ediliyor. Bunun dışında çeşitli ülkelerden de balık ithalatı yapıyoruz. Balıkçılar olarak en büyük sıkıntımız yetkisiz ve denetimsiz olarak satılan balıklar oluyor. Bizler vatandaşlarımızı balıklarını tezgâhlardan, bildiği güvendiği yerden almaya davet ediyoruz. Yeni balık sezonumuz tekrardan tüm meslektaşlarıma ve vatandaşlarımıza hayırlı ve bereketli olsun.”  (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top