MALKARALI ESNAF, “KIRTASİYE SEKTÖRÜ MALKARA’DA HER GEÇEN YIL DAHA DA ÖNEMİNİ YİTİRİYOR”

1364 okunma

Medya Batı Gazetesi olarak okulların açılmasıyla birlikte kırtasiyecilerin yaptığı hazırlıkları, kırtasiyecilik sektörünün son durumunu ve her alanda olduğu gibi kırtasiyecilik sektöründe de etkileri görülen döviz hareketliliğini ele aldık.

Aydoğan Kırtasiye sahibi Gökalp Aydoğan ile yaptığımız özel röportajımızda kırtasiyecilik sektörüyle ilgili gazetemize şunları anlattı:

“OKUL SEZONUNUN AÇILIŞINI ÖNCEKİ YILLARA ORANLA DAHA AZ HEYECANLA BEKLER HALE GELDİK”

Bizler kırtasiyeciler olarak okul sezonunun açılışını önceki yıllara oranla daha az heyecanla bekler hale geldik. Çünkü öyle bir süreçten geçiyoruz ki hem esnafın hem de vatandaşın alım gücü gün geçtikçe düşmeye başlıyor. Bizim sektörümüz için söylemem gerekirse alım gücümüz %60, %70 düştü. Aldığımız ürünlerin çoğu ithal ve dolar üzerinden hal böyle olunca da sıkıntılı günler yaşıyoruz.  En basit örneği alınan kâğıtlar ithal ve günlük dolar hareketine göre hesaplanıyor. A’dan Z’ye tüm ürünlerimiz için durum bu şekilde. Bize kâğıdın gelişi artık 3,5 Dolar + KDV oldu ve bunu TL’ye çevirip vatandaşa yansıttığımız zaman müşterilerimiz ister istemez elini cebine atmakta sıkıntı yaşıyor. 16-17 TL’ye satılan kâğıdı 28-30 TL’ye satmak zorunda kalıyoruz. Her yıl depomda 100 koli kağıt yer alırken bu yıl bu sayı 10 koli düştü çünkü içinde bulunduğumuz durumdan dolayı ürünleri eskisi kadar alamıyoruz. Günlük değişen dolar fiyatı nedeniyle de bir gün önce aldığı ürünü, ertesi gün kırtasiyeye gelip yeniden almak isteyen müşteri daha yüksek bir fiyat ile karşılaşınca ister istemez bu durumdan memnun kalmıyor ve tepkisini ortaya koyuyor.

“KIRTASİYE KIRTASİYECİDEN ALINIR”

Aydoğan Kırtasiye sahibi Gökalp Aydoğan sözlerine şöyle devam etti. “Okul sezonu yaklaştığı zaman büyük marketlerin kırtasiye ürünleri satması doğal olarak bizim sektörümüzü olumsuz etkiliyor. Fakat buradaki asıl problem biz kırtasiyecilere yapılan denetimlerin ve yaptırımların büyük marketlere uygulanmamış olması. Ucuza mal edilen, kalitesi ve güvenirliliği sorgulamaya açık olan ürünlerin büyük marketlerde satılması kırtasiyecilik sektöründe karşılaştığımız sorunların başında geliyor. Bizler Sağlık Bakanlığı’ndan Ticaret Bakanlığı’na kadar her zaman denetim altında tutuluyoruz.  Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı denetlemelerde; uçucu solvent içeren maddeler var mı, kokulu madde satılıyor mu ve ürünler kanserojen madde içeriyor mu vb. gibi kontroller ele alınıyor. Aynı şekilde Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı denetlemelerde de ürünlerin üzerinde fiyat, barkot var mı, satılan ürün sahte mi gerçek mi, faturası var mı yok mu vb. kontroller yapılıyor. Bizim sattığımız her ürün hem kalite hem de sağlık açısından tamamen güvenilir ve faturalı malzemelerdir. Buradan velilere ve öğrencilere şunu söylemek istiyorum: “Kırtasiye Kırtasiyecilerden Alınır.”

“SEKTÖRÜMÜZ HER GEÇEN YIL DAHA DA ÖNEMİNİ YİTİRİYOR”

Gökalp Aydoğan, “ Sektörümüz her geçen yıl daha da önemini yitiriyor. Kırtasiyecilikten para kazanmak için artık yaşadığımız sorunlar karşısında ister istemez sadece okul ve öğrenci endeksli olmaktan çıkmak zorunda kalıyoruz. Daha çok büro, firma vb. yerlere toplu ürünler satıyoruz. Bizlere gelen talepleri değerlendirerek ihtiyaçlara karşılık veriyoruz. Fakat bu alanda da yine dövizin hareketliliği bizi olumsuz etkiliyor. Örneğin birkaç gün önce madencilerin kullandığı üç nüshalı kantar fişini 80 TL’ye sattık. Fakat ertesi gün aynı ürünün bize geliş fiyatı 110 TL oldu. Bu durum da haliyle bize yaptığımız işten kazan elde etmek yerine bizi daha çok zararlı hale getirdi.”

“ÇOĞU MALLARIMIZ ELİMİZDE KALIYOR”

Aydoğan Kırtasiye sahibi Gökalp Aydoğan son olarak, “Birde bunun yanı sıra kırtasiyecilik sektörünü zayıflatan, meslektaşlarımızı zorlayan bazı önemli sorunlarımız var. Bunlardan bir tanesi hatta en büyük sıkıntılarımızdan biri bazı öğretmelerin belirli kırtasiyeciler ile anlaşarak öğrencileri o kırtasiyeden alışveriş yapmaya zorlaması. Bizler sezon öncesi okullardaki öğrenci sayılarına göre hazırlığımızı yapıyoruz. Okul dönemi geldiği zaman ne yazık ki çoğu mallarımız elimizde kalıyor. Bu problemi birçok meslektaşım yaşıyor. Bunun üzerine bazı öğretmenlerinde öğrenciye belirli bir kırtasiyeden alışveriş yapması için şart koyması sektörümüzde dengesizlik yaratıyor. Bizler bunu mücadelesini yıllardır vermeye çalışıyoruz. Sektörümüz adına öğrencilerimizin ve velilerimizin daha duyarlı olmasını ve hakkını sonuna kadar aramasını rica ediyoruz.” (Murat Yayın – Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top