MALKARA’LI ESNAF VE VATANDAŞ ŞİKÂYETÇİ, “1 AYDA UN’A 3 KEZ ZAM YAPILDI”

888 okunma

“DOLARI BAHANE ETTİLER, 1 AYDA 3 KEZ UN’A ZAM YAPTILAR, UN’A GELEN YÜKSEK ZAM MALKARALI ESNAFLARI VE VATANDAŞLARI OLUMSUZ ETKİLEDİ” Vatandaşın en temel gıdası ekmeğin ana maddesi olan una gelen zamın, tüketicileri ve un alım-satımı yapan esnafları olumsuz yönde etkiledi. Medya Batı Gazetesi olarak un fiyatlarındaki bu artışı ve etkilerini sizler için araştırdık.

Uzun yıllardır Malkara’da esnaf olan babandan kalma mesleği genç yaştan itibaren devam ettiren Malkara esnaflarından Ömer Özlem (60) gazetemiz ile yaptığı özel röportajında konuyla ilgili bizlere şunları anlattı:

 “UN FİYATLARI BİR AY İÇERİSİNDE İNANILMAZ DERECE ARTIŞA GEÇTİ”

Un fiyatlarının bir ay içerisinde inanılmaz derece artışa geçtiğini belirten Malkaralı Esnaf aynı zamanda Gazibey Mahalle Muhtarı Ömer Özlem, “85 lira satılan bir çuval un son bir ay içerisinde önce 90 lira, ardından 95 liraya ve ardından da 100 liraya yükseldiğini söyledi. Ömer özlem sözlerine şöyle devam etti. “Bu fiyatlar bizim burada böyle olmasına karşılık büyükşehirlerde unun kilosu 95 liradan 150 liraya, ardından da 175 liraya yükseldi. Son bir ay içerisinde fiyatlarda yaşanan bu artış dengeleri olumsuz yönde etkiledi.” Dedi.

 “FAİZSİZ ALINAN BUĞDAYA NASIL ZAM YAPILIYOR?”

Ömer Özlem, “Un fabrikaları Toprak Mahsulleri Ofisi’nden üç ay boyunca vadesiz, faizsiz un ve buğday alımı yapıyor. Un fabrikaları da şuanda bu buğdayı işliyor. Durum böyle iken faizsiz alınan buğdaya nasıl zam yapılıyor? Doları bahane ederek una zam yapıyorlar. Alacakları unu dolar bazında ithal edecekleri için ülkemizde fabrikalar dengeleri gözetmeksizin zam yapıyor. Bu durumun açıklamasının yapılmasını ve gerekli bilgilerin vatandaşlar ile paylaşılmasını istiyoruz.”

 “FIRINCILAR ŞUANDA ZARARINA ÇALIŞIYOR”

Un fiyatlarına gelen yüksek zam sonrası fırıncıların şuanda zararına çalıştıklarını belirten Ömer Özlem, “Toplu olarak un almak isteyen fırıncılara toptancılar tarafından belli bir sınır koyuluyor. Artışın devam edeceğinden endişe duyan fırıncılar depolarını doldurmak istiyor fakat bu mümkün olmuyor. Un fiyatına gelen bu yüksek zam karşısında ekmeğin fiyatına da zam geleceği gündemde yer alıyor.”

 “DAHA BİLİNÇLİ VE DAHA DUYARLI OLMALIYIZ”

Malkaralı Esnaf aynı zamanda Gazibey Mahalle Muhtarı Ömer Özlem son olarak, “Bizler de vatandaş olarak yiyebildiğimiz kadar ekmek almaya çalışalım. Fazla alınan ekmeklerimiz zamanla evin içinde küfleniyor ya da kuruyor ve yenilmez hale geliyor, çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Daha bilinçli ve daha duyarlı olmalıyız, ekmek israfının bilincini çocuklarımıza ve ailemize aşılamalıyız.” Dedi. (Murat Yayın – Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top