MALKARALI GİRİŞİMCİLERE 50 BİN LİRA HİBE VE 100 BİN LİRA KREDİ DESTEĞİ

324 okunma

Malkara Ticaret ve Sanayi Odası’nın, İşkur’un ve Kosgeb’in birlikte yer aldığı “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” dersleri başladı. “Yeni Girişimci Desteği” adı altında önceden kaydı bulunan ve belirli bir mülakattan geçen 20’ye yakın Malkaralı girişimciler dört gün boyunca program kapsamında 32 saatlik bir eğitim alacak.

50 BİN LİRAYA KADAR HİBE VE 100 BİN LİRAYA KADAR DA KREDİ DESTEĞİ SAĞLANACAK

Malkaralı girişimcilere, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ndan (KOSGEB) “Yeni Girişimci Desteği” programı kapsamında 50 Bin Liraya kadar hibe ve 100 Bin Liraya kadar da kredi desteği sağlanacak. Yeni iş yeri için girişimde bulunan vatandaşlar harcamalarını ilk etapta kendileri yapacak ve harcamalarını faturalandırarak destek için Kosgeb’e başvuruda bulunacak.

SERTİFİKAYA SAHİP OLMANIN TEK KOŞULU DEVAM ZORUNLULUĞU

Verilen dersler sonunda sertifika sahibi olacak olan bireyler Kosgeb tarafından kendilerine verilecek olan hibe ile yeni iş yerleri açma konusunda destek bulmaya hak kazanacak. Dört gün boyunca toplam 32 saat sürecek olan ders programında sertifikaya sahip olmanın tek koşulu ise “devam zorunluluğu”. Tüm derslere eksiksiz ve tam olarak katılan girişimciler bu sertifikayı almaya hak kazanacak.

“ALINACAK OLAN SERTİFİKANIN BELLİ BİR SÜRESİ, SINIRLI BİR GEÇERLİLİĞİ YOK”

Yeni Girişimci Desteği programı kapsamında eğitmen Ayşegül Adalı Filiz şunları söyledi:

“Kosgeb’in desteğindeki amaç; girişimciliği desteklemek, yaygınlaştırmak ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerini, kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin bir iş planına dayalı olarak kuracağı işletmelerin başarı düzeylerini arttırmak için düzenliyoruz. Eğitim sonunda alınacak olan sertifikanın belli bir süresi, sınırlı bir geçerliliği yok ve Türkiye’nin her yerinde aynı geçerliliğe sahip. Kosgeb’in desteği devam ettiği sürece sertifika geçerliliği de devam edecek.”

VERİLECEK OLAN DESTEKTEN YARARLANMA KOŞULLARI

Eğitmen Ayşegül Adalı Filiz eğitimin amacından bahsettikten sonra verilecek olan destekten yararlanma koşullarını şöyle sıraladı:

“Bireyler bu program kapsamında gerçekleştirilen bir uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak zorundadır. Destek başvurusunda bulunacak kişinin başvuru tarihi itibariyle son 1 yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda vergi mükellefiyetinin bulunmaması gerekmektedir. Kişinin, tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir işletmede %50’den fazla ortaklığının olmaması ve başka bir işletme-kurum-kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışmaması gerekmektedir. Son olarak da işletmenin bu destekten yararlanabilmesi için daha önce destekten faydalanmamış olmalıdır.”

KURSİYERLER EĞİTİM ALDIKLARI GÜN BAŞINA 20 LİRA CEP HARÇLIĞI ALACAK

Proje kapsamında Malkara’da 20 kişilik yeni girişimci grubuna sertifika için eğitim alacakları gün sayısı başına 20 lira cep harçlığı verilecek. Alınacak olan cep harçlığının şartları ise; aktif sigortalı olmamak, emekli olmamak veya vergi mükellefine sahip olmamak. Bu şartları taşıyan girişimciler eğitim aldıkları gün başına harç almaya hak kazanacak. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top