MALKARALI KADINLAR KÜLTÜREL DEĞERLERİ YAŞATMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİ

344 okunma

Malkara’nın Karaidemir Mahallesi kadınları kültürel değerleri yeniden yaşatmak için bir araya geldi.

“Keten Helvası Etkinliği” için bir araya gelen Malkaralı kadınlar unutulmaya yüz tutmuş olan geleneği yeniden canlandırmak için böyle bir organizasyon planladıklarını ifade etti.

Etkinliğin düzenlemesine öncülük eden ve etkinliğe ev sahipliği yapan “Cafe’de Palette” sahibi ve işletmecisi Malkaralı İş Kadını Birsen Dağlar şunları ifade etti:

“GELENEKLERİMİZİN YENİDEN CANLANDIRILMASI VE YENİ KUŞAKLARA AKTARILMASI İÇİN BU ETKİNLİĞİMİZİ HER YIL DÜZENLEYECEĞİZ”

 “Keten Helvası bizim kültürel geleneklerimizden biridir. Neredeyse unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizden biri diyebiliriz. Çocukluğumda, köyümüzde komşularımız hep birlikte bir araya gelerek ‘Keten Helvası Etkinliği’ni devam ettiriyordu. Keten Helvası özellikle kış aylarında soğuk ve karlı havalarda yapılıyordu. Hatta büyüklerimiz ‘Keten Helvası’nın ağdasını donması için karın üzerine koyuyordu. Bizlerde Karaidemirli kadınlar olarak tekrardan bu geleneğimizi canlandırmak için bir araya geldik. Eskiden olduğu gibi yeniden bu kültürümüzü, bu geleneğimizi yaşatmayı ve canlandırmayı amaçladık. Karaidemirli kadınlar olarak bu yıl 1’incisini organize ettiğimiz “Geleneksel Keten Helvası Etkinliği” düzenledik. Bundan sonraki yıllarda da unutulan ve devam ettirilmeyen geleneklerimizin yeniden canlandırılması ve yeni kuşaklara aktarılması için bu etkinliğimizi her yıl düzenleyeceğiz.”

“KARAİDEMİR MAHALLESİ MUHTARI HÜSEYİN TURHALLI’YA, KÖYÜMÜZÜN HANIMLARINA VE EMEĞİ GEÇEN HERKESE SONSUZ TEŞEKKÜR EDİYORUM”

“1’inci Geleneksek Keten Helvası Etkinliği” hakkında açıklamalarda bulunan Malkaralı İş Kadını Birsen Dağlar son olarak şunları ifade etti:

“Keten helvasının yapımında ve organizasyon sürecinde büyük desteği olan Karaidemir Mahallesi Muhtarı Hüseyin Turhallı’ya, köyümüzün hanımlarına ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum.”

Düzenlenen etkinlik sonrasında vatandaşlara ikramlarda bulunuldu ve ardından etkinlik sona erdi. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top