MALKARALI ÖĞRENCİLERDEN BİLİM FUARI

177 okunma

Malkara Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi öğrencileri “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” düzenledi.

“TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” kapsamında Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi öğrencileri birbirinden farklı ve başarılı projelere imza attı.

“HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT, İLİMDİR”

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bilme verdiği önem ve değer Atatürk’ün şu sözleriyle genç kuşaklara aktarıldı: “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir.”

DÜNYADAKİ TARİHİ ESERLER, PLATON’UN MAĞARA METAFORU VE HAYAL OYUNU KARAKTERLERİ GİBİ BİRBİRİNDEN FARKLI BİRÇOK PROJE SERGİLENİYOR

“TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı”nda; Dünyadaki Tarihi Eserler, Malkara’daki Nüfus Hareketi, Monty Hall Problemi, Topraksız Tarım, Solar Kepçe, Colesium Maketi, İlk Türk Toplumlarının Yaşam Biçimi, Atatürk ve Milli Mücadele Dönemi, Platon’un Mağara Metaforu ve Hayal Oyunu Karakterleri gibi birbirinden farklı birçok proje sergileniyor.

Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi’nde düzenlenen bilim fuarına; Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi Müdürü Ergün Aydoğan, Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Kadri Güzelgül, Proje Yürütücüsü Matematik Öğretmeni Ufuk Ergin, Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Mikail Baran, Projede danışmanlık yapan okul öğretmenleri, ilçe okul müdürleri, proje sahibi öğrenciler ve okul öğrencileri katıldı.

AÇILIŞ KURDELESİ ALKIŞLAR EŞLİĞİNDE KESİLDİ

“TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı”nın açılış kurdelesini Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi Müdürü Ergün Aydoğan kesti.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç kurdele kesiminin ardından sergilenen projeleri tek tek inceledi ve öğrencilerden bilgiler aldı.

“BAŞKAN ULAŞ YURDAKUL UZAKTAN KUMANDAYI ELİNE ALARAK PROJEYİ TEST ETTİ”

“Solar Kepçe” projesi ile yakından ilgilenen Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul uzaktan kumandayı eline alarak projeyi test etti. “Solar Kepçe” projesini danışman öğretmen Uğur Günay eşliğinde, okul öğrencilerinden Azra Ilgın Kökten, Yaren Özdemir ve Muhammet Şeker hazırladı. Proje hakkında öğrenciler şu bilgileri aktardı:

“İŞ MAKİNESİ, HEM GÜNEŞ PANELİ İLE HEM DE KAPALI HAVALARDA ÇALIŞMAYA DEVAM ETMESİ İÇİN LİPO PİL İLE ÇALIŞACAK ŞEKİLDE TASARLANDI”

“Projenin amacı; güneş enerjisi ile çalışan iş makinesi modeli üretmek. Projemizi Arduino Nano mikrodenetleyicisi ile girişteki joystick ve potansiyometreden gelen sinyaller ile çıkıştaki N20 dc motorlar ve servo motoru kontrol ettik. Dc motorlar iş makinesini ileri geri hareket ettirirken, Servo motor ise kepçeyi yukarı aşağı hareket ettirmemizi sağladı. İş makinesi, hem güneş paneli ile hem de kapalı havalarda çalışmaya devam etmesi için lipo pil ile çalışacak şekilde tasarlandı.”

Bilim fuarı hakkında bilgilendirmede bulunan Okul Müdürü Ergün Aydoğan şunları ifade etti:

“ÖĞRENCİLERİMİZE HİPOTEZ GELİŞTİRME VE HİPOTEZLERİNİ TEST ETME İMKÂNI SAĞLANDI”

“Her öğrencinin bilimsel bir proje yapabileceği ve her okulun da bir bilim fuarı gerçekleştirebileceği öngörüsünden yola çıkarak 4006 Bilim Fuarları programı açıldı. Yarışma ortamı olmadığı için öğrencilerimizin üzerindeki baskı psikolojisi ortadan kaldırıldı. Öğrencilerimize hipotez geliştirme ve hipotezlerini test etme imkânı sağlandı.”

Okul Müdürü Ergün Aydoğan’ın yaptığı açıklama şöyle devam etti:

“ÖĞRENCİLERİMİZİ VE ÖĞRETMENLERİMİZİ ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYOR VE BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM”

“Bilimsel süreçler takip edilerek yapılan toplam 21 proje fuarımızda sergileniyor. 21 projemizden; 11 tanesi araştırma, 9 tanesi inceleme ve 1 tanesi de tasarım içeriklidir. ‘TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’na toplam 56 öğrencimiz katıldı. 17 öğretmenimizde danışmanlık yaptı. Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi çalışmalarından dolayı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.”

Malkara Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı yapılan açıklamaların ve çekilen hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi. (Ömür Çolak)

,

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top