MALKARALI ÜRETİCİLER “TOPRAK ANALİZİ” VE “BİTKİ BESLEMENİN ÖNEMİ” HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

143 okunma

Malkara Ziraat Odası ve Keşan Ticaret Borsası işbirliğinde Malkaralı üreticilere “Toprak Analizi” ve “Bitki Beslemenin Önemi” hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toprak Tahlil Laboratuarı Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş ve Ziraat Teknikeri Anıl Taban tarafından üreticilere; ayçiçeği ekilişi öncesi yapılacak toprak analizi, toprak hazırlama, doğru gübreleme, yabancı otla mücadele ve gelecekte oluşabilecek hastalık ve zararlılar ile ilgili önemli bilgiler verilerek üreticilerden gelen sorular cevaplandırıldı.

Düzenlenen bilgilendirme toplantısında: “İyi bir toprak analizi nasıl alınır? İyi bir bitki besleme nasıl yapılır? Neden toprak analizi yaptırmalı ve yaptırdığımız zaman ne gibi avantajlarımız olur? Gübrelerin işlevleri nasıldır?” vb. gibi önemli sorular cevap buldu.

“TOPRAK ANALİZİ”NİN YAPILMASI GEREKTİĞİ VURGULANDI

Katılımcılara; bitkinin ve toprağın ihtiyacı olan besin maddelerinin adını ve miktarını, bunun kaynağının organik veya kimyasal mı olacağının belirlenmesi için “Toprak Analizi”nin yapılması gerektiği vurgulandı.

Toplantıda, toprak örneğinin alınması ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“TEK YILLIK BİTKİLERDEN TOPRAĞIN 0-30 CM DERİNLİĞİNDEN ÖRNEK ALINMALIDIR”

“Tek yıllık bitkilerden toprağın 0-30 cm derinliğinden örnek alınmalıdır. Yeni kurulacak olan çok yıllık bahçe tesisi için (ceviz, badem vb.) toprağın derinlemesine örneklenmesi gerekir. Bu durumdan toprak örnekleri; 0-30, 30-60, 60-90 ve 90-120 cm derinliklerden ayrı ayrı alınmalıdır. Bir analiz sonucu, ancak örneği kendisi kadar doğru olabilir. Temsil yeteneği zayıf olan örnekler yanlış ya da yanıltıcı önerilerin yapılmasına neden olur.”

Toplantıda aynı zamanda toprağın kalitesini gösteren kriterler ve gübreleme üzerinde de duruldu. Gübrelemenin; toprağa uygun zamanda, uygun çeşitle, uygun aletle, uygun derinliğe, uygun formla ve uygun dozda organik veya inorganik girdi kullanma sanatı olduğu ifade edildi.

“SEMİNER İÇİN KEŞAN TİCARET BORSASI YETKİLİ MÜHENDİSLERİNE TEŞEKKÜR EDER VE KATILIM SAĞLAYAN ÜRETİCİLERİMİZE BEREKETLİ SEZONLAR DİLERİZ”

Eğitim sonrası Malkara Ziraat Odası tarafından yapılan açıklamada: “Seminer için Keşan Ticaret Borsası yetkili mühendislerine teşekkür eder ve katılım sağlayan üreticilerimize bereketli sezonlar dileriz” denildi. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top