MALKARALI VETERİNER HEKİM HASAN AYHAN: “AŞILAMA TAKVİMLERİNE DÜZENLİ OLARAK UYMALI VE AHIRLAR DEZENFEKTE EDİLMELİ”

1007 okunma

Uzun yıllardır bölgemizde görev yapan Malkaralı Veteriner Hekim Hasan Ayhan, geçimini tarım ve hayvancılıkla sürdüren ilçemizde vatandaşlarımızın yetiştiricilik konusunda ne kadar bilinçli olduğunu, bölgemizde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda görülen başlıca hastalıkların neler olduğunu, bu hastalıkların sebeplerini ve kış ayları için alınması gereken temel önlemleri gazetemiz Medya Batı’ya anlattı.

“HEP BİRLİKTE HAREKET EDEREK BÖLGEMİZ ADINA İLERİYE DÖNÜK ADIMLAR ATMALIYIZ”

Malkaralı Veteriner Hekim Hasan Ayhan, bölgemizin diğer bölgelere oranla büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde teknik bilgi açısından geride kaldığını dile getirerek sözlerine şöyle devam etti:

“Gerçek anlamda yeterli düzeyde bilgiye sahip değiliz. Bunun sebebini ele alacak olursak tek bir nedene bağlamak doğru olmaz. Öncelikli olarak bu durumun birinci sacayağı üreticinin kendisidir. Üreticilerimizden çok fazla talep gelmiyor. Hal böyle olunca da ilgili, yetkili kurumlar gerekli bilgilendirmeyi yapmıyor ya da yapılan bilgilendirme tüm üreticilere iletilememiş oluyor. Bölgemizin yetiştiricilik anlamında bu kadar geniş bir yelpazeye sahip olmasına bağlı olarak; bilgilendirme amaçlı verimli yetiştiricilik, hayvandan ticari anlamda verim alma, alınan verimi yükseltme vb. konularla ilgili gerekli seminerler verilmeli. Özellikle çiftçimiz kaba yem konusunda acilen bilgilendirilmeli. Konunun uzmanları, serbest veteriner hekimlerimiz, yetki sahibi kurumlar, sivil toplum kuruluşlarımız, ürünü alıp işleyen kurumlarımız, sanayicilerimiz ve üreticilerimiz olarak hep birlikte hareket ederek bölgemiz adına ileriye dönük adımlar atmalıyız.”

“BİR ÜRÜN ALIRKEN BİR ARAYA GELİP ORTAK HAREKET ETMELİ VE TOPLU BİR ŞEKİLDE O ÜRÜNÜ ALMALIYIZ”

Veteriner Hekim Hasan Ayhan: “Sığır ve koyun yetiştiriciliği için şuanda atılması gereken en önemli adım yem maliyetini düşürmek” dedi ve şunları söyledi:

“Maliyetlerden dolayı pazar payında artış olmuyor. Hayvanın üretimi standart fakat yediği yeme standardın üzerinde zam geliyor. Yem ve süt endeksli gidecek olursak; yemin kilogram fiyatı 1,3 ile çarpılarak süt fiyatı belirleniyor. Elde edilen sonuç, sütün şuan ki satış fiyatını gösteriyor. Örnek vermek gerekirse; tamamen örnek olması için rakamlar veriyorum; yemin kilogramını 1850 olarak ele alırsak, 1,3 çarpı 1850 dediğimiz zaman elde ettiğimiz sonuç 2405. Yem süt endeksimiz standart olarak böyle ele alınıyor. Hal böyle olunca da en büyük etken yem fiyatı oluyor. Bu sayının altına düştüğümüz zaman da üretici zarar görmeye başlıyor.

Bunun için de birlikte hareket etmemiz çok büyük önem arz ediyor. Öncelikli olarak bireysel alımdan kurtulmamız lazım. Bir ürün alırken bir araya gelip ortak hareket etmeli ve toplu bir şekilde o ürünü almalıyız. Herkesin elbette birbirini sevmesi gerekmiyor fakat örnek olarak söylüyorum bir ürünü bireysel olarak 10 Liraya alıyorsak ve bu ürün toplu olarak alındığında 8 Lira’ya düşüyorsa tek tek alım yapmaktan kaçınmalıyız. Eğer biz ortak hareket edersek yemde fiyat düşürme belli bir oranda bu şekilde gerçekleşecektir.”

“YEMDEN SONRAKİ EN ÖNEMLİ İKİNCİ KONU; HAYVAN BESLEME VE BESLENME HASTALIKLARI”

Maliyet açısından yemden sonraki en önemli ikinci konunun hayvan besleme ve beslenme hastalıkları olduğunu vurgulayan Veteriner Hekim Ayhan: “Hayvanlarımız yanlış bir besleme ile karşı karşıya kalınca kısa ve uzun vadede metabolik hastalıklar ortaya çıkacaktır. Bu konuda özellikle kaliteli ve kapsamlı bir eğitime ihtiyacımız var” dedi.

“AŞILAMA TAKVİMLERİNE, AŞILAMA PROGRAMLARINA DÜZENLİ OLARAK UYMALIYIZ”

Veteriner Hekim Ayhan, yetiştiricilerimizin karşılaştığı rahatsızlıkları; mide hastalıkları, doğum öncesi beslemeye bağlı hastalıklar ve doğum sonrası beslenmeye bağlı metabolik hastalıklar ve döl verimi problemleri olarak sıraladı ve şunları ifade etti:

“Hastalıkların yanında bir de aşılama programına uymamaya bağlı sürüdeki verim kayıpları da üreticilerimizin karşılaştığı sorunlardan biri. Aşılama takvimlerine, aşılama programlarına düzenli olarak uymalıyız. Devletimizin belirlemiş olduğu belirli protokolün yanında üreticilerimiz kendi özel veteriner hekimleriyle birlikte aşılama takvimlerini sürekli takip etmelidir. Periyodik olarak her sürünün kendi takvimi olacaktır. Bu dönemleri atlamamalı ve gerekli kontrolleri yapmalıyız. Küçükbaş hayvan yetiştiricilerimiz aşılama takvimlerine uyuyor fakat bazı büyükbaş hayvan yetiştiricilerimiz bu konuyu ihmal ediyor. Sanki büyükbaş hayvanlara aşı uygulaması yapılmaz gibi bir algı var. Yetiştiricilerimizden özellikle bu konuya dikkat etmesini istiyorum. Bizler veteriner hekimler olarak elimizden geldiğince bu konuda yetiştiricilerimize bilgilendirme yapmaya çalışıyoruz.”

“YAZ AYLARINDA KULLANILMAYAN AHIRLARDAKİ DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİNİN İHMAL EDİLMEDEN BİR AN ÖNCE YAPILMASI GEREKİYOR”

Son olarak kış aylarına girdiğimiz bu günlerde alınması gereken tedbirleri açıklayan Veteriner Hekim Hasan Ayhan şunları dile getirdi:

“Ticari anlamda kışı kısa vadede kârda geçirmek için üreticilerimiz yem fiyatlarındaki hareketlilikten dolayı potansiyel harcayacakları yemi imkânları yettiği ölçüde almalı ve depolarına yerleştirmelidir.  Ahır dezenfeksiyonu, sulukların ve yemliklerin temizliği ve bunların fiziki durumlarının düzeltilmesi yetiştiricilerimizin alması gereken önlemlerin başında geliyor. Bunlar çok basit gibi gözüküyor fakat gerekli önlemler alınmazsa başımıza büyük sıkıntılar açabiliyor. Hayvanlarımız kış aylarının gelmesiyle birlikte artık kapalı ahırlara girmeye başlıyor. Yaz aylarında kullanılmayan ahırlardaki dezenfeksiyon işlemlerinin ihmal edilmeden bir an önce yapılması gerekiyor.” (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top