MALKARA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 96.YILI COŞKUYLA KUTLANDI

264 okunma

Malkara ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü Malkara’da 7’den 70’e coşkuyla kutlandı.

Malkara’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü kutlamaları kapsamında bayram programı Hükümet Konağı önüne çelenk sunumu ile başladı. Düzenlenen çelenk sunumun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

7’DEN 70’E YOĞUN BİR KATILIM VARDI

14 Kasım Kurtuluş Bayramı törenine; Malkara İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Murat Tatlı, Malkara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Demir, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Murat Kızıltan, Siyasi Parti İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Remzi Barış, Sivil Toplum Kuruluşu Yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri, Asker-i Erkân, Muhtarlar, Okul Müdürleri, Dernek Başkanları, Gaziler, Basın Mensupları, Öğretmenler, Öğrenciler ve 7’den 70’e birçok vatandaş katıldı.

MALKARA ŞEHİTLER ANITI’NA ÇELENK SUNUMU YAPILDI

Hükümet Konağı önünde düzenlenen bayram programı Malkara Şehitler Anıtı’nda devam etti. Şehitler Anıtı’na çelenk sunumu yapıldı. Çelenk sunumunun ardından Asker-i Erkân silah atışı yaptı ve İstiklal Marşı okunarak Şehitler Anıtı’ndaki tören sona erdi.

Malkara’nın düşman işgalinden kurtuluşu minik öğrenciler tarafından temsili olarak tören alanında canlandırıldı. Siyah bayrağı gönderden indiren temsili Türk Askeri,  siyah bayrağın yerine Türk Bayrağı’nı göndere çekti. Ardından Türk Askeri siyah pelerin altındaki kurtuluş kızının ellerindeki kelepçeleri çözdü ve temsili olarak ilçemizin kurtuluşu canlandırıldı.

KURTULUŞ BAYRAMI SELAMLAMA TÖRENİYLE BAŞLADI

Malkara’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü kutlama töreni eski otogar önünde düzenlenen bayram programı ile devam etti. Bayram programı Malkara İlçe Kaymakamı Erkan Karahan’ın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erdem Murat Tatlı ve Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’un vatandaşların, öğrencilerin ve tüm katılımcıların bayramını kutlamasıyla ve tören alanındakileri selamlamasıyla başladı.

“MALKARA’MIZIN ONUR GÜNÜ, MALKARA’MIZIN KURTULUŞ GÜNÜ HEPİMİZE KUTLU OLSUN”

Gerçekleştirilen selamlama töreninin ardından bayram saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile kaldığı yerden devam etti. Okunan İstiklal Marşı’nın ardından Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul günün anlam ve önemine dair konuşmasını yapmak için kürsüye davet edildi. Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi:

“Kurtuluş günümüzün onuruyla, coşkusuyla, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Kasım ayı herkes için kışın gelişini simgelerken Trakya’da yaşayan insanlar için Kasım ayının anlamı farklıdır. Trakya’yı düşman işgalinden kurtararak vatanın bir parçası olması onuru, gururu her Kasım ayında Trakya’da tekrar yaşanır. Bugün 14 Kasım, Malkara’mızın onur günü, Malkara’mızın kurtuluş günü hepimize kutlu olsun. Geçmişte olduğu gibi bugün de hemşerilerimizle birlikte siyasi, sosyal, ekonomik farklılıklarımızı ortadan kaldırarak bu tarihi günü yaşatmak, bu onuru, bu gururu hep birlikte yaşamak için bir aradayız. Sevgili gençler, değerli öğrenciler milletimize bu mücadele ruhunu veren en önemli unsur Gazi Paşanın ifadesiyle; ‘bu milletin damarlarındaki asil kandır’. Bizlere her karış toprağı Şehit kanıyla sulayan, bu aziz vatanı, bu cumhuriyeti, özgürlüğü emanet eden ecdadımıza layık olmak için Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinden, devrimlerinden, çizdiği yoldan milim dahi ayrılamadan, ödün vermeden, bıkmadan, usanmadan, bizlere gösterilen hedef doğrultusunda yılmadan dünden daha fazla çalışmak zorundayız. Bu gayretin sonunda yarınlarımız aydınlanacaktık. Değerli hemşerilerim bizler 96 yıl önceki ruhla Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun ilke ve devrimlerine gönülden bağlıyız. Bugün burada özgürce bayramımızı kutlayabiliyorsak hakları ödenmeyecek şekilde bizler için mücadele eden karham Mehmetçiğimize, güvenlik güçlerimize tüm hemşerilerim adına tekrar saygılar sunuyor, teşekkür ediyorum.  Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm silah arkadaşlarını, aziz Şehitlerimizi, kahraman Gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anarken 96 yıllık bu sevda, 96 yıllık bu onur, 96 yıllık bu gurur tüm Malkara’mıza, tüm ülkemize kutlu olsun.”

YARIŞMALARDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER İÇİN ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’un konuşmasının ardından bayram kutlamaları öğrencilerin okuduğu şiirler ile devam etti. Okunan şiirlerin sonrasında bayram kapsamında ilçemizde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini; İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erdem Murat Tatlı, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve Malkara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Demir verdi.

HALK OYUNLARI VE TEKVANDO GÖSTERİLERİ DÜZENLENDİ

Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından bayram kutlamaları halk oyunları ekiplerinin ve tekvando ekiplerinin gösterileriyle devam etti. Halkoyunları gösteri ekibi ve tekvando gösteri ekibi tören alanında bulunan katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı ve beğeniyle karşılandı.

GEÇİŞ TÖRENİNİN ARDINDAN BAYRAM KUTLAMALARI SON BULDU

Düzenlenen gösterilerin ardından geçiş töreni düzenlendi. Gazilerin halkı selamlamasıyla başlayan geçiş töreni, Belediye Başkanlığına ve özel kuruluşlara ait araçların geçişiyle devam etti. Geçiş sırasında halka çeşitli yöresel ürünler dağıtıldı. Geçiş töreninin ardından bayram kutlamaları son buldu. (Ömür Çolak)

 

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top