MALKARA’YA HİZMETTE SINIR YOK!

1539 okunma

“MALKARA’YA 2 MİLYON 300 BİN LİRALIK YATIRIM DAHA YAPILDI”

Malkara’da “Güneşin Gücü” Proje Uygulama Çalışmalarına Başlandı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Malkara Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı ve Çınaraltı sulama kooperatifi ile ortaklaşa yapılan proje kapsamında tarımsal sulamanın yaygınlaştırılması amacıyla Malkara Çınaraltı Mahallesi’nde 2 milyon 300 bin TL’lik yatırım ile Toplu Damla/Yağmurlama Sulama Sistemini hayata geçirdi.

 “2 BİN 595 DEKARA ÇIKTI”

Göletteki faydalı su hacmi olan 750 bin metreküp su ile açık kanal sisteminde bin 280 dekar sulanırken, Toplu Damla/Yağmurlama Sulama Sisteminde bu alan 2 bin 595 dekara çıkarıldı.

 “KARLILIK ORANLARI ARTTIRILACAK, ÇİFTÇİLERİN GELİRLERİ YÜKSELECEK”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Malkara Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı ve Çınaraltı sulama kooperatifi ile ortaklaşa Çınaraltı Mahallesi’ne yapılan Toplu Damla/Yağmurlama Sisteminin enerji ihtiyacına cevap verecek ölçekte 100 KWp gücünde Fotovoltaik Güneş Enerji Sisteminin kurulmasına başlandı. Proje ile çiftçilerin dekar başına sulama maliyetleri cari fiyatlarla 80-100 TL/dekardan çok aşağılara çekilerek, karlılık oranları arttırılacak. Sonuçta sulama daha geniş alanlara ulaşarak, tarımı yapılan ürünler çeşitlenecek ve verimleri ciddi ölçüde artacak, çiftçilerin gelirleri yükselecek.

 “MAYIS AYI İÇERİSİNDE BİTİRİLEREK KULLANIMA AÇILMASI HEDEFLENİYOR”

Projenin uygulanacağı alanda 5 adet araştırma çukuru açıldı ve alınan numunelerin deneyleri yaptırılarak zemin etüd raporu hazırlandı. Rapor doğrultusunda, güneş enerjisi panelleri alüminyum ve çelik taşıyıcı sistemin zemin ile bağlantısını sağlamak amacıyla 1.5 metre derinliğinde çakma kazık kullanıldı. Güneş Enerji Sistemi’nin Mayıs ayı içerisinde bitirilerek kullanıma açılması hedefleniyor. (Murat Yayın)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top