MERİÇ-ERGENE HAVZASI PAYDAŞ DANIŞMA TOPLANTISI YAPILDI

184 okunma

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan ve Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı kapsamında desteklenen “ Meriç Ergene Havzası Paydaş Toplantısı” Vali Mehmet Ceylan’ın katılımlarıyla yapıldı.

 Toplantıda açılış ve bilgilendirme konuşmaları Proje Koordinatörü Alfredo Corrochano, Su Yönetimi Genel Müdürü Dr. Bülent Selek, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından yapıldı.

 Toplantıda Vali Mehmet Ceylan, Meriç-Ergene Havzası Koordinatör Valisi ve Havza Yönetim Heyeti Başkanı olarak yaptığı konuşmada “ Belli havzalarda havzaların yönetimi ile ilgili çevre İller ve katılımcılarla birlikte yönetime ilişkin  toplantılar yapılıyor. Ergene Meriç Havzası Türkiye İçin çok önemli bir bölge. Kullanılabilir tarım arazisi çok fazla. Ancak su kaynakları kıt olduğu için bu verimli toprakların ancak % 4’ünü sulayabiliyoruz. Bu sebeple su kaynaklarımızı kullanımı konusunda gerekli tedbirleri almalıyız “dedi.

Vali Ceylan konuşmasını  “Ergene Havzası Eylem planı planlandığı gibi devam ediyor. Projenin ilk ayağı bu yıl içerisinde faaliyete geçecek. Evsel atıklarla ilgili arıtma tesisleri tamamlandı. 2019 yılı itibariyle projeyi tamamlayacağız” diye bitirdi.

 Konuşmaların ardından toplantı, katılımcı kurum ve kuruluşların sunumlarının yapılması ile devam edildi.

  Toplantı, kurul çalışmalarının değerlendirilmesi, görüş ve önerilerin alınmasının ardından son buldu.

  Toplantıya Vali Mehmet Ceylan’ın yanı sıra; Su Yönetimi Genel Müdürü Dr. Bülent Selek, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanoğlu, Kırklareli ve Edirne Vali Yardımcıları  DSİ 11. Bölge Müdürü Nesip Özden,  Belediye, TESKİ ve DSİ yetkilileri katıldı. (Haber Merkezi)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top