MERKEZ İLÇE SÜLEYMANPAŞA MEVCUT BAŞKAN İMDAT SAYGI İLE DEVAM DEDİ

117 okunma

Süleymanpaşa Ziraat Odası Genel Kurulunda yapılan seçimlerde mevcut Başkan İmdat Saygı seçimi kazanarak güven tazeledi.

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılan Genel Kurul'da öncelikle Divan Heyeti seçildi. Hüseyin Aydoğan Divan Başkanı Olurken, Şenol Çömez Divan Başkan Yardımcısı, Kâtip üyeliğe Güray Yavuz ve Hasan Eren seçilerek divandaki yerlerini aldılar.

Genel Kurulun gündemine geçilmeden önce Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından gündem maddelerine geçildi. Oda Genel Sekreteri Pınar Ceylan tarafından Gündemin 4.maddesi olan Faaliyet Raporu ve Kesin Hesaplarla ilgili bilgi verilirken, 2014 - 2018 yılları arasındaki gelir-gider üyelere okundu.  Okunan faaliyet raporu üyeler tarafından ibra edildi.

2019-2022 YILLARINA AİT TAHMİNİ BÜTÇE OKUNARAK YAPILAN OYLAMAYLA İBRA EDİLDİ

Gündemin 5. Maddesinde ise 2019-2022 yılları tahmini gelir-gider bütçesi ile çalışma programı hakkında detaylar paylaşılırken, ardından 2019-2022 yıllarına ait tahmini bütçe okunarak yapılan oylamayla ibra edildi.

Son olarak Gündemin 6.Maddesinde de Bütçede yapılacak harcamalarda fasıllar arasındaki aktarma yetkisinin meclis kuruluna verilmesi oylanarak kabul edildi.

TBMM Başkan Vekili, Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ ın mesajları okundu.

Seçimi kazanan Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“DEĞİŞMEYEN ESAS ÖLÇÜ KANUNLARA SAYGI YANINDA ÇİFTÇİLERİMİZİN MENFAATLERİDİR”

Kıymetli konuklar, Genel Kurulumuzun değerli üyeleri, İnsanoğlunun vazgeçemeyeceği olan tarım, tarih boyunca devam etmiş ve insanoğlu hayatta var olduğu sürece de devam edecektir. Tarım sektörümüz her zaman ülke ekonomisinin lokomotifi olmuş ancak hak ettiği payı da alamamıştır. Buna rağmen yine ülkemiz insanım doyurmaya, beslemeye devam edecektir. Kalkınmanın sanayileşmekten geçtiğini biliyoruz fakat dünyada hiçbir ülke yoktur ki tarımını ihmal ederek gelişmesini sağlayabilsin. Çiftçinin artan maliyetler karşısında geçen yıla göre yüzde 50 oranında fakirleştiğini söyleyebiliriz. Başta gübre olmak üzere tarımsal girdilerde yüzde yüze varan artış çiftçinin üretme arzusunu törpülemiştir. Önümüzdeki yıl ise tarımda daha büyük sorunlarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Ziraat Odamız, kanunun kendine verdiği hak ve yetkileri doğrultusunda ilgili tüm kurum ve kuruşlarla sıcak ve samimi ilişkiler içinde yerine getirmektedir. Vazifesini, sorumlulukları çerçevesinde yine kendine yakışır bir saygınlık ve samimiyet içerisinde yapmaktadır. Tabi bunları yaparken değişmeyen esas ölçü kanunlara saygı yanında çiftçilerimizin menfaatleridir. Değerli delegeler, bilindiği gibi ilimizin tarımsal üretim değeri açısından hayvancılığın özel ve önemli bir yeri bulunmaktadır. Bitkisel üretimde olduğu gibi hayvansal üretimde de Türkiye’nin çok üstünde verim elde etmekteyiz. Ancak ilimizdeki hayvancılık işletmeleri çok küçük olması sebebiyle üretim maliyetleri yüksektir. Bu sebeple küçük hayvancılık işletmelerine hükümetimiz ve yerel yönetimler tarafından daha fazla destek verilmelidir ki bu insanları köylerde tutabilelim.”

“KURULUMUZUN VE YENİ MAHSUL YILININ ÇİFTÇİLERİMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI OLMASINI TEMENNİ EDERİM”

Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı’nın yaptığı konuşma şöyle devam etti:

“Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla tüm ilçe ziraat odalarımıza cüzi bir bedel karşılığında katı gübre dağıtma römorku hibe edilmiş olup, Odamıza da üyelerimizin kullanımına sunuldu. Ben burada Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a İlimiz tarımını ve üreticisini önemsediği ve desteklediği için huzurunuzda üyelerime de teşekkür etmek istiyorum. Yıllardan beri her türlü zirai mücadele ilaçlarını, alet ve yedeklerini, ay çiçek, sebze ve yem bitkileri tohumluklarını ve bunların yanında tarım alet ve ekipmanlarını satış fiyatlarının altına çekmek suretiyle piyasada denge kuran ve bu şekilde her nereden alınırsa alınsın çiftçilerimize bu emtiaları ucuza temin ettiren Ziraat Odamız, harman vade satışlarımızla da üyelerimizi desteklemiş olup, gelecek yıllarda da bu hizmetlerini aralıksız olarak sürdürecektir. Muhterem çiftçilerimizin gerek aidatlarını ödemek ve gerekse ihtiyaç duydukları araç ve gereçleri Odamızdan almak sureti ile yaptıkları büyük destekten güç alarak, ilgili kuruluşların sağladıkları değerli yardımlardan da yararlanarak gerçekleştirmeye çalıştığımız hizmetleri ve bu arada önemli bulduğumuz çiftçi sorunları ile buna ilişkin önerilerimizi kısaca arz etmeye çalıştım. Beni dinleme lütfünde bulunduğunuz için hepinize en derin saygılarımı sunar, Genel Kurulumuzun ve yeni mahsul yılının çiftçilerimize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederim.” (Haber Merkezi)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top