MİLLETVEKİLİ İLHAMİ ÖZCAN AYGUN’DAN MALKARA ÇIKARMASI

255 okunma

*ULAŞ YURDAKUL, ‘İHALEYİ ALAN FİRMA SÖZLEŞMEYİ İMZALAMADI, YASAL İŞLEMLERİ BAŞLATTIK’ *MİLLETVEKİLİ İLHAMİ ÖZCAN AYGUN ‘KESİNLİKLE İTHALATA KARŞIYIZ’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Malkara ilçe ziyareti kapsamında CHP Malkara İlçe Binasında partililerle bir araya geldi.

 Gerçekleşen ziyarete, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, CHP İlçe Başkanı Hülya Ertan ve Yönetim Kurulu, CHP Kadın Kolları Başkanı Neslihan Kökten, Malkara Yağlı Tohumlar yönetim kurulu başkanı Cem Özkan, Tekirdağ Köy Koop. Başkanı Ramazan Demirkıran ve CHP’liler ile basın mensupları katıldı.

 ‘HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Yapılan ziyarette ilk konuşma Malkara CHP İlçe başkanı Hülya Ertan tarafından yapıldı. İlçe Başkanı Ertan, “ STK başkanlarım, Belediye meclis üyesi arkadaşlarım, Sevgili yol arkadaşlarım Öncelikle vekilimiz Malkara’da ağırlamaktan son derece mutluyuz. Kendisine şahsım ve örgütüm adına hoş geldiniz diyorum. Malum Malkara ayçiçeği hasadı başladı ve çiftçilerimiz şuanda ürünlerini yağlı tohumlara teslim etmeye başladı. Bu arada yağlı tohumlar başkanımızda yanımızda. Bugün ki programımızı sizlerle paylaştık. Gün içinde yağlı tohumların alım depolarını ziyaret edeceğiz. Çiftçilerimizle üreticilerimizle bir araya geleceğiz akşam da Gözsüz, Karacahalil, ve Elmalı Mahallelilerimizi ziyaret edeceğiz. Ben katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 ‘YENİ GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLİYORUZ’

Ardından Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul konuşmasında, “Öncelikle sayın vekilim hoş geldiniz diyorum. Malkara’da olduğunuz için teşekkür ediyoruz. Güzel bir çalışma ortamı yakalamıştık. Malkara yı da en fazla ziyaret eden milletvekili adaylarımızdan biriydi İlhami bey şimdi seçildi yeni görevinde de başarılar diliyoruz.”

 ‘HİZMETİN PARTİSİ OLMAZ’

Başkan Ulaş Yurdakul sözlerine şöyle devam etti. “Ben kısaca gündemdeki konularla belediyenin faaliyetleri ile bilgi vermek istiyorum. Kooperatifler birliği başkanımızda aramızda geçen bayram haftasında bazı sıkıntılarımız oluştu ve medyaya yansıyan bir takım olaylar olmuştu. Kaanlara su verilmediği süt alınmayacağı gibi bu sorunu aştık şuan süt ürünü tüm Malkara’da işlemeye devam ediyor. Fakat bu konuyla ilgili 7-8  ay öncesinde girişimlerimiz başlamıştı bu sorunların olacağını görerek bu girişimlerimize biraz daha iktidar kanadından destek istiyoruz çünkü bu hizmetin partisi olmaz. Bi şekilde bu Malkara’nın ihtiyaçlarını gidermemiz lazım. Özellikle devlet Su İşleri Bakanlığının desteğine ihtiyacımız var. Bu konuda iktidar partisinden de iyi bir destek bekliyoruz. Sonuçta üreticinin malı ve sanayi tesisi hiçbir sıkıntı yaşamadan atlatılmış oldu bizi üzen nokta bunun bu fabrikaya su verilmiyor şeklinde sosyal medyada polemiğe dönüşmesiydi. Aslında polemik olacak bir olay yoktu biz konunun hassiyetinin farkındayız konuyla ilgili 7-8  ay mücadele veriyoruz. Bir şekilde bu sorunu çözdük. Teski’nin de bu konuda farklı çalışmaları var.”

 ‘İHALEYİ ALAN FİRMA SÖZLEŞMEYİ İMZALAMADI, YASAL İŞLEMLERİ BAŞLATTIK

Başkan Yurdakul, “Yine geçtiğimiz günlerde belediye işleriyle yine sosyal medyada bir haber düştü. Belediye işçileri tabi eskiden taşeron firma işçiler en son bayramdan önce belediye ye bağlı işçiler olarak çalışıyorlardı. Bunların toplu sözleşme hakkı doğdu. Bunlarla ilgili yaptığımız toplantı basına ve kamuoyuna farklı yansıdı. Ben bu konunun da altını çizmek istiyorum. Bunun haricinde özellikle alt yapı çalışması yaptığımız mahallelerde bazı yerlerde parke taşı ihtiyacı vardı. İdeallerimiz gerçekleştirdik. Fakat bayramdan önce ilgili firmayı sözleşmeye çağırdığımda ihaleyi alan firma sözleşmeyi imzalamadı. Sebep olarak ta biz ihaleye girdiğimizde dolar 4 buçuk liraydı dolar 6 buçuk lira oldu. Bu şartlarda yapamayız. Biz hakkındaki yasal işlemleri başlattık. Teminatını belediyeye kaydedilmesi ve sözleşmenin imzalanmasıyla ilgili fakat yaklaşık bir ay kadar da iş uzayabilecek eğer sözleşmeyi imzalayabilseydik yani bayramdan sonraki hafta bu hafta içinde Kozyörük mahallesi başta olmak üzere muhtelif mahallelerimizde parke taşı döşemeye başlayacaktık tabi bir kısım parke taş çalışmamız geçtiğimiz yerde ve şuanda hala çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Büyükşehrin köy ara yol çalışmaları da devam ediyor. Bunun için Sarnıç mahallesini ziyaret ettim. Sarnıç mahallesinin yolu bitmiş Batkın mahallesinin çalışmaları bitmiş Kermeya’nın, Hereke’nin,  Kalaycının, Müstecep’in bağlantı yolları bitti yine Çanakkale sınırından kavakçeşme’ye kadar olan yolun kaplaması bitti yine şuan güneşli, bağ pınarda çalışan bir ekip var. Yaylagöne programda olan İbrice, pirinç çeşme yollarını yapmaya devam edecekler.”

 ‘HEP BİRLİKTE KOMBİNAYI TANITACAK BİR TOPLANTI YAPACAĞIZ’

Ulaş Yurdakul, “Özellikle şuan ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum biz çok olumsuz etkilemeye başladı. Tedarikçi firmalarla alışveriş yaparken zorlanıyoruz. İş yaptırırken zorlanıyoruz. Umuyorum kısa sürede ekonomide de kısa sürede bazı taşlar yerine oturur bizde daha rahat bir şekilde çalışmaya devam ederiz. Devam eden işlerimizde bir sıkıntı yok. Aralık ayında bir sıkıntı olmazsa kombina et tesisini faaliyete geçirmeye düşünüyoruz. Zaten inşaat son aşamalarına yaklaştı. Kadir başkanında müsait olduğu bir zamanda basın mensuplarıyla vekillerimizde olursa hep birlikte Malkara sivil kuruluşuyla birlikte köy muhtarlarımız kooperatif başkanlarımızla hep birlikte kombinayı tanıtacak bir toplantı yapmayı düşünüyoruz.”

 ‘MODERN VE GÜZEL BİR PARK KAZANDIRACAĞIZ’

Başkan Ulaş Yurdakul son olarak, “Pazar yeri inşaatımız tüm hızıyla devam ediyor. Temel atma törenini kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Kalkınma ajansından bir hibe aldık. Belediye parkına 15 Temmuz Demokrasi Parkı eski adıyla belediye parkı olarak bilinen yere onu zaten medya ile paylaşmıştık. Kalkınma ajansıyla sözleşmesini imzaladık. Olası bir şekilde yürüyecek. Sanırım yakın bir zamanda ihale tarihleri de belli olur. Belediye parkında ki çalışmayı da başlatırız. Malkara’mıza daha modern daha güzel içindeki tarihsel dokuyu bozmadan güzel bir park kazandıracağız diye düşünüyorum. Vekilimiz burada ben sözü daha çok uzatmak istemiyorum. Bunun haricinde Malkara’da olan çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Fazla uzatmadan sözü vekile bırakıyorum.” Dedi.

 ‘BUGÜN BURADA YOKTUK’

Son olarak konuşan Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Sayın ilçe başkanım değerli belediye başkanım başkan yardımcılarım değerli yöneticilerim çok kıymetli STK başkanlarım ve basınımızın temsilcileri sizi selamlıyorum. Malum bu hafta Zafer haftası eğer Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bu zafer haftasını gerçekleştirmemiş olsalar idi bugün burada yoktuk. Belki vardık ama Türk olarak bugün burada yoktuk.”

 ‘ATAMIZI UNUTMAYALIM’

Milletvekili İlhami Özcan Aygun sözlerine şöyle devam etti. “Sözlerime öncelikle başlarken bu büyük zaferi yazan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını şehitlerimizi minnetle anıyorum saygıyla anıyorum önlerinde eğiliyorum .Evet en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden bir tanesi aslında alternatif günler yaratıldığı günler içerisinde yaşıyoruz. Yeni Türkiye Projesi içerisinde yaşıyoruz ama şunu da unutmamak gerekir ki.Fatih’te bizim Alpaslan’da bizim Atatürk’te bizim eserimiz baş tacımız ve inkar edemeyiz lütfen Atamızı unutmayalım diyorum. Bu bir serzenişli girişten sonra değerli dostlar buraya girişimin herhalde 3.olması lazım seçildikten sonra 3.gelişimin bu geçen sefer geldiğimizde ekibimizle beraber teşekkür ziyaretimizdi bugünkü ziyaretimizin bir kısmı hem teşekkür hem de başlatmış olduğumuz bir projenin parçasını burada devam ettiriyoruz.”

 ‘BİR SİYASİ TEMSİLCİNİN SOSYAL MEDYA VE SMSLE BUNU DUYURMASI NE KADAR DOĞRU’

İlhami Özcan Aygun, “Bayram öncesinde diğer 3 ilçede çalışmaya başladık. Artık ilçelere gidip, ilçedeki vatandaşlarımızla, partililerimizle istişare yaparak, daha sonra esnafımızı dolaşarak STK ları dolaşarak, ilçelerimizin nabzını tutmaya çalışıyoruz. Yani yapılmayanları yapmak için mücadele. Başta Faik bey Ankara’yı toparlıyor, bizde Tekirdağ’ı toparlayacağız. O Ankara’yı toparlayacak. Türkiye siyaseti yapacak bizde yerelde buradaki görevimizi yerine getireceğiz. Bu bağlamda bugün aranızdayım. Değerli arkadaşlar sevgili dostlar gündem çok hızlı gidiyor. Malkara hayvancılık ve tarımın en aktif olarak gerçekleştiği yerlerden bir tanesi bakınız zaten geçtiğimiz hafta içerisindeki Muratlı ziyaretimizde yağlı tohumlardan daha yeni alım dönemi başlamıştı orda ki alım sahasını gezdik o zaman fiyatlar belli değildi ama şansımıza buraya gelirken dün akşam üzeri Trakya birlik yönetimi bir fiyat belirlemesi yaptılar. Fiyat sizce uygun mu derseniz bence şunu soruyorum dolar kuru yükselmesiydi acaba bu fiyatı verirler miydi? En çokta ağrıma giden bir diğer konu kooperatifin veya tüzel kişilik olan ayrı bir kişilik olan kooperatifin belirlemiş olduğu fiyatı bir siyasi temsilcinin sosyal medya ve smsle bunu duyurması ne kadar doğru bir şeydir ? ama sormak lazım ki bu arkadaşlarımıza eğer Ayçiçek prim desteği buğday prim desteği diğer ürünlerin prim desteği arttırılmasıyla ilgili acaba araştırılma öğesi veya taleplerimiz olduğu sürece aynı hassasiyeti gösterecekler mi acaba  ben merak ediyorum ve geldiğimiz noktada dolar eğer artmamış olsaydı Ayçiçek fiyatı çiftçiyi memnun etmeyecekti aslında baktığınız zaman size fazla bir şey verilmedi. Dünya borsalarındaki doların fiyatının yükselmesiyle beraber Otomatikman fiyat dolar kuru yüksek fiyat yükseldi geldiğimiz noktada biz bu yıl biz şunu da söyledik daha önceki ziyaretlerimizde de beklenen rekolte de olmayacak verimler arkadaşlar sizlerde biçiyorsunuz görüyorsunuz bundan bir buçuk ay önce hakikaten yüksek yağ oranı ve verimli Ayçiçeklerin verimli olacağı söyleniyordu. Fakat geldiğimiz noktada verimlerin aşağı düştüğü yağ oranının aşağı düştüğü hepimiz gözlemliyoruz ve izliyoruz.”

 ‘KESİNLİKLE İTHALATA KARŞIYIZ’

Gelinen noktada çiftçimizin bugün bir kilogram gübre alması için geçen yıl 1300  dolardan bugün 3 bin 25 lira fabrika çıkışı. Bayii ye deposuna girişi  3 bin 25 lira firma ismi vermiyorum buraya gelmeden önce baktım. Geçen yıl 965 dolar 20-20 bugün kaç para 1.800-1.900 lira olmuş yani yüzde yüz bir artış var ama çiftçinin  ürününde bir tane artış yok. Bununla ilgili biz uyarılarımızı yaptık. Buğdayda yapmıştık Ayçiçek ile de ilgili yaptık bir de hayvancılık şimdi kooperatif başkanımız burada kendilerini de kutluyorum ama tarım bakanımız kooperatifçiliği istemiyor. Bakınız dünyada örneğe bakın tohum firması var çiftçilerin oluşturmuş olduğu kooperatifin malı ve dünyanın şuan ki lider kuruluşlarından bir tanesi isim vermiyorum tohum firması Fransız firma çiftçilerin ve kooperatif olarak bir araya gelen çiftçilerin oluşturduğu  birliğin sonucunda oluşan firma şuan dünyada tohum firmaları içerisinde lider durumda biz kalkıyor şirket kuracağız diyor tarım bakanlığı yine ben onlara diyorum ki kooperatifleri eğer biz çalıştırabilirsek ve geçmişte örnekleri de vardır çalıştırabilirsek şirketlere de gerek yoktur. En doğru yol kooperatifleşmenin desteklenmesi geldiğimiz noktada. Hayvancılık bölgesindeyiz. Kesinlikle ithalata karşıyız diyoruz benim çiftçime imkân verilse her türlü ürünü çok rahat bir şekilde üretebilir yeter ki imkân verilsin.” Dedi. (Murat Yayın)  

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top