Öğretim Üyelerinin TUBİTAK Proje Performans Ödül Başarısı

438 okunma

Yürütücülüğünü NKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Bahattin Akdemir’in yaptığı, TÜBİTAK 1001 projesi olarak ARDEB tarafından desteklenmiş olan “112O086” numaralı ve "Zeytin Bahçeleri İçin Değişken Düzeyli Gübreleme Yapan Gübre Dağıtma Makinesi Geliştirilmesi" isimli proje, TÜBİTAK tarafından proje performans ödülü almaya hak kazandı.

Proje ile geliştirilen gübre dağıtma makinesi ve değişken oranlı gübreleme sisteminin seri imalatı için Avrupa’da ya da Türkiye’de özel sektöre lisans devrinin gerçekleştirilmesi ve ticarileştirilmesi amaçlanıyor.

“MEYVE BAHÇELERİNDE DE MİNERAL GÜBRELERİN UYGULANMASI İÇİN KULLANILABİLECEK”

Projede ile zeytin bahçesinde gerektiğinde 3 farklı mineral gübreyi, toprak/yaprak analiz sonuçlarını dikkate alarak ağacın ihtiyacına göre uygulayan gübre dağıtma makinesi, değişken oranlı kontrol sistemi ve laboratuar test programı geliştirildiği belirtilirken geliştirilen makine kiraz, Antepfıstığı ve turunçgil vb. meyve bahçelerinde de mineral gübrelerin uygulanması için kullanılabilecek.

MAKİNENİN İMALATI TÜRKAY TARIM MAKİNELERİ-İZMİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ AKTARILDI

Projede; Dr. Öğr. Üyesi Cihangir Sağlam (Biyosistem Mühendisliği Bölümü), Doç.Dr.Korkmaz Bellitürk (Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü), Dr.Öğretim Üyesi. Zafer Makaracı (Bahçe Bitkileri Bölümü), Doç. Dr. Mehmet Şener’in  (Biyosistem Mühendisliği Bölümü), Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yücel Ürüşan (Kültür Üniversitesi - Geodezi Bölümü-İstanbul), Elektronik Haberleşme Mühendisi Nail Türen (Özel sektör) ve Makine Mühendisi Eyüp Selçuk Atar (Özel sektör) araştırıcı olarak katkı sağlarken makinenin imalatı Türkay Tarım Makineleri-İzmir’de gerçekleştirildiği aktarıldı.

Projenin yürütülmesi için Makine Mühendisi Tolga Alpkökün Ayvalık’ta bulunan zeytin bahçesini 3 yıl boyunca tahsis etmiştir.

Ayrıca Doktora Öğrencisi Murat Gökçe Üngör, Ziraat Yüksek Müh. Murtaza Atik ve Ziraat Yüksek Mühendisi Levni Özyürüyen, Teknisyen Zeki Asan’da bahçe testleri sırasında katkı sağladığı belirtildi.

Projede makinenin ve kontrol sisteminin prototip imalatı yapılırken testleri 3 yıl boyunca Ayvalık’ta Gemlik tipi zeytin ağaçlarının bulunduğu zeytin bahçesinde gerçekleştirildi. 

TÜBİTAK 112O086 no’lu projesi 15 Eylül 2012-15 Eylül 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Proje yürütülürken ve bittikten sonraki 3 yıl içinde elde edilen çıktılar. (Haber Merkezi)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top